Понеділок, 26 лютого

6 жовтня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

6 жовтня — 279-й день року (280-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 86 днів.

Іменини

6 жовтня День ангела імені відзначають: 

Католицькі: Артур, Зіта, Роксолана
Православні: Антон, Іван, Йосип

6 жовтня – день зачаття святого Іоанна Хрестителя (Івана Предтечі)

6 жовтня за народним календарем православні християни святкують зачаття Іоанна Предтечі. Праведна Єлизавета, мати святого Іоанна, була родичкою Діви Марії, яка, дізнавшись про вагітність, прийшла її провідати. Коли ж Єлисавета почула привітання Діви Марії, то в її утробі затріпітав малюк і незабаром на світ з’явився Іоанн Предтечі. Таким чином, будучи в утробі, він передбачив народження Спасителя — через півроку після цієї радісної події, народився Ісус Христос, якого пізніше Предтеча хрестив у водах Йордану.

6 жовтня – День Іраїди 

6 жовтня православна церква вшановує пам’ять святої мучениці Іраїди, яка проживала в Олександрії. Одного разу вона вирушила до джерела, щоб набрати води. У цей момент до берега причалив корабель, на якому знаходилося безліч жінок, чоловіків, ченців і дияконів. Всі ці люди були в оковах. Їх за сповідання християнської віри везли на муки. Несподівано Іраїда спалахнула великою любов’ю до Господа. Вона добровільно приєдналася до в’язнів, і разом з ними була укладена в кайдани. Коли корабель прибув в єгипетське місто Антінополь, Іраїду перш інших піддали жорстоким катуванням, а після усікли мечем.

Традиції та звичаї на 6 жовтня

Зазвичай цей день видавався досить холодним, і здебільшого саме 6 жовтня починали топити печі

Говорили, що в цей день обов’язково потрібно утеплити будинок, протопити хату, заготовити дрова на зиму.

У церкві 6 жовтня вшановується пам’ять святомучениці Іраїди, яку в народі називали спірною.

Однак справа була зовсім не в любові до дискусій, а тому, що погода 6 жовтня була досить суперечливою – могло дуже сильно похолодати, хоча до цього і стояла гарна погода.

Також моляться Іоанну Хрестителю і просять його про милість. Іван відомий під ім’ям Предтечі і є пророком, який передбачив явлення Христа і охрестив його у водах Йордану.

6 жовтня ворожили на власну долю. Для цього вирушали до місця злиття двох річок, набирали два глечика води (порівну). Потім приносили їх додому і дивилися, вода з якої посудини швидше випарується. Якщо води стало менше в посудині, де знаходилася вода з повної річки, то проблеми збережуться протягом усього року, і навпаки.

Також говорили, що у цей день свої біди перераховувати не можна, оскільки, скільки нарахуєш бід, стільки ж прийде знову – накличеш.

Був поширений звичай 6 жовтня випікати так звані наливушки. Для цього мили картоплю і змішували її з яйцем і молоком. Далі виливали на житній коржик і трохи згортали по краях.

Народні прикмети на 6 жовтня:

 1. 6 жовтня мало грибів і багато горіхів – чекай суворої зими.
 2. Якщо людина народилася 6 жовтня, то її талісманом є опал. Такі люди володіють здібностями майструвати з глини і каменю, є прекрасними народними умільцями.
 3. Бур’ян високий – прикмета, що снігу взимку буде багато.
 4. 6 жовтня чути крики гусей, що летять на південь дуже високо – скоро настануть зимові погоди.

Що не можна робити 6 жовтня

Перераховувати гроші в гаманці і дрібні монети. Вважається, що це теж може стати причиною подальших проблем з грошима в найближчому місяці. 

Також говорили, що свої біди перераховувати не можна, оскільки, скільки нарахуєш бід, стільки ж прийде знову – накличеш.

Події

 • 1553 — за наказом султана Сулеймана І Пишного був страчений його син — Шехзаде Мустафа
 • 1596 — розпочався Берестейський церковний собор
 • 1618 — українське військо на чолі з П. Сагайдачним вирушило у бік Москви і розгромило московське військо Бутурліна.
 • 1648 — війська Богдана Хмельницького взяли в облогу Львів.
 • 1701 — Києво-Могилянській колеґії надано статус академії.
 • 1829 — перший пробний пробіг від Манчестера до Ліверпуля здійснив паровоз «Ракета», збудований британським винахідником Дж. Стефенсоном.
 • 1848 — у Відні розпочалося народне повстання, яке вилилось у революцію 1848—1849 рр.
 • 1917 — відбувся І Всеукраїнський з’їзд товариств «Просвіта».
 • 1918 — відкрився Київський державний український університет.
 • 1927 — у Нью-Йорку відбулася прем’єра першого звукового фільму.
 • 1948 — в Ашгабаті стався один із найпотужніших землетрусів у світі, що спричинив великі людські жертви. Тепер у Туркменістані цього дня відзначається День поминання.
 • 1973 — атакою єгипетських та сирійських військ під час єврейського свята Йом-Кіпур почалася Війна Судного дня між Ізраїлем та арабськими країнами.
 • 1975 — київське «Динамо» виграло Суперкубок УЄФА у клубу «Баварія» (Мюнхен) в другому матчі 2:0 (перший 1:0).
 • 2007 — між Росією, Білоруссю і Казахстаном укладений Договір «Про створення єдиної митної території і формування Митного союзу».
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.