п`ятниця, 22 вересня

5 жовтня – день Іони та Фоки: традиції, прикмети та головні заборони

В церкві 5 жовтня вшановують пам’ять пророка Йони. Відповідно до Священного Писання, Йона побував в череві кита і залишився неушкодженим, тому цього дня не можна ловити, їсти або продавати рибу.

Християнська церква в цей день вшановує пророка Йону і священномученика Фоку Синопського, єпископа. Інші назви свята: «День Іони», «День Фоки», «Фока-вітроградарь», «Листопадна», «Листодер».

Православні християни 5 жовтня вшановують пам’ять пророка Йона (Іона). Відповідно до Священного Писання, одного разу Господь велів Іону відправитися в місто, щоб проповідувати. Але замість цього він вирішив поїхати в іншу подорож, та сів на інший корабель.

Під час мандрівки почалася буря, і моряки вирішили кинути жереб, щоб зрозуміти, з чиєї вини до них прийшла біда. Жереб упав на Іону, після чого він зізнався, що порушив Божий указ. Тоді він попросив кинути його в воду — і буря вщухне, що моряки і зробили. У море Іону поглинув великий кит, в череві якого проповідник пробув 3 дні і 3 ночі, безперестанку молячись, після чого був викинутий на берег в цілості й неушкодженості.

Також 5 жовтня українці вшановують пам’ять мученика Фоки, який вважається покровителем потопаючих і захисником від пожеж. Він єпископом в зрілі роки і проповідував християнство, йому вдалося навернути до віри безліч язичників. Постраждав під час гонінь, організованих імператором Траяном, який змушував Фоку відректися від своїх переконань.

Традиції та звичаї на 5 жовтня

В давнину вважали, що з 5 жовтня починається осінь і триває до Різдва Христового. Селяни 5 жовтня закінчували прибирати редьку і готували з неї різні страви.

У народі побутувала думка про те, що 5 жовтня – день нещасливий, оскільки сильний вітер дме, і він міг принести з собою порчі, хвороби, нечисту силу.

Існувало кілька заборон, яких треба було дотримуватися, щоб сильного вітру не було. Так, 5 жовтня потрібно було спалювати старі віники, руйнувати мурашники, проклинати вітер, бити палицею чи батогом по землі.

Народні приказки і прикмети на 5 жовтня

  • Якщо листя з берези не опало – до пізнього снігу.
  • Клен і черемха оголилися – до швидкої зими.
  • Яка погода на Іона, таким буде весь жовтень.
  • Сонце помаранчеве – до сильних вітрів.
  • Увечері тепліше, ніж вдень – до бурі.

Що не можна робити 5 жовтня

  • Спалювати старі віники;
  • Руйнувати мурашники,
  • Проклинати вітер,
  • Бити палицею чи батогом по землі.
  • Ловити, їсти, і продавати рибу.

До 5 жовтня спадало більшість листя з дерев. Листопадна була початком справжньої осені. З опалим листям селяни визначали, якою буде погода взимку.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.