5 серпня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

5 серпня — 217-й день року (218-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 148 днів.

Іменини

5 серпня День ангела імені відзначають: Трофим, Віталій, Андрій, Федір, Михайло, Анна.

Свята і пам’ятні дні

Релігійні

  • Святкування, присвячене Почаївській іконі божої матері

Дні пам’яті

  • В урочищі Сандармох вшановують пам’ять жертв «Великого Терору» 1937 року.

Початок «Великого терору» позв’язують з затвердженням 31 липня 1937 року Політбюро ЦК ВКП(б) проекту оперативного наказу № 00447 НКВС СРСР «Про операцію з репресування колишніх куркулів, кримінальників й інших антирадянських елементів». По всьому СРСР було наказано заарештувати 259 450 осіб, із них 72 950 — розстріляти. Для України ці цифри становили відповідно 28 100 і 6 800 осіб.

5 серпня – день Трохима-Безсонника

5 серпня за народним календарем – день Трохима Безсонника. Вважалося, що в цей день не можна лягати спати до пізнього вечора, адже у селян було купа справ по господарству. Особливо активно зараз тривали роботи зі збору врожаю. Жінки в цей час працювали над заготівлею джемів і компотів на зиму, тому зазвичай відправлялися на збір ягід в ліс.

Історія походження свята Трохима-Безсонника

У церковному календарі на 5 серпня припадає день пам’яті святих Феофіла, Трохима і тринадцяти мучеників, що постраждали в період гонінь, організованих у відношенні християн імператором Діоклетіаном у III-IV ст. Коли всіх цих людей привели на суд, вони не погодилися відмовитися від віри в Бога і поклонятися ідолам. Саме тому, мучеників піддали катуванням, а потім перебили їм гомілки і відправили в палаючу піч. Однак Бог створив диво – і мученики самі вийшли з печі, будучи абсолютно здоровими. Після того обезголовили мучеників.

На Русі дуже цінували калину, оскільки вона, по-перше, відома як хороший медонос, а, по-друге, з неї можна готувати цілющі зілля і засоби. Наприклад, багато знахарі і лікарі рекомендували використовувати настій з кори калини для лікування захворювань нервової системи і судомах, застосовували його як кровоостанавлюючий засіб. Ягоди калини використовували для лікування хвороб шлунково-кишкового тракту, авітамінозу. Калина відома як сечогінний і загальнозміцнюючий засіб. Шкірні захворювання можна вилікувати настоєм з квіток калини. Оскільки сік цієї ягоди володіє желирующими властивостями, то його додавали в яблучне пюре, після чого готували пастилу або мармелад.

Любили селяни і малину, яка містить в собі безліч корисних властивостей. Вона була відома як антисептичний, потогінний засіб, який допомагає впоратися з застудою. Тому, малину до 5 серпня їли в свіжому, консервованому вигляді, готували з неї компоти і джеми.

Звичаї на 5 серпня — Безсонник

За традиціями 5 серпня спати не можна. Не вночі, звичайно, а вдень. Якщо заснути посеред білого дня, то можна сильно захворіти або навіть виявитися ураженим сонної хворобою, при якій весь час хочеться спати.

Сьогодні належить працювати в поті чола. Навіть якщо людина перебувати вдома, потрібно хоча б займатися домашніми справами.

За іншим повір’ям день називається калинки-малинки. Це день любові. Прикмети на 5 серпня кажуть, що саме сьогодні жінки можуть залучити любов у своє життя.

Для цього сьогодні збирають ягоди малини і калини. Дівчина, яка з’їсть ці ягоди, скоро зустріне свою справжню любов.

А для того, щоб від шанувальників відбою не було і вийти заміж вже в цьому році, дівчатам треба вмитися калиновим соком.

Народні прикмети на 5 серпня

Якщо людина народилася 5 серпня, то її оберегом є тополя. Говорили, що в скрутну хвилину треба підійти до свого дерева-талісману і обійняти його. Це допоможе заспокоїтися і знайти правильне рішення конкретної проблеми

  • Не можна довго спати – прикмета до того, що не встигнеш закінчити всі роботи
  • Поява ввечері туману, що стелиться по землі, передвіщає хорошу погоду
  • Зірки яскраво мерехтять на світанку — через кілька днів почнуться дощі
  • Сова кричить — на холод.
  • Ранкова зоря швидко згасає — буде сильний вітер.

Події

  • 1420 — чеські таборити висунули свою програму («12 празьких статей»), що вимагає знищення розкоші, етичного зла, скасування іконопоклонництва.
  • 1583 — англійський мореплавець Гемфрі Гілберт оголосив острів Ньюфаундленд власністю Королівства Англія.
  • 1772 — відбувся перший розділ Речі Посполитої.
  • 1789 — у Королівстві Франція скасоване кріпацтво.
  • 1884 — закладено перший камінь у фундамент Статуї Свободи у Нью-Йорку.
  • 1858 — відкрився перший трансатлантичний телеграф. Королева Вікторія обмінялася вітаннями з президентом США Джеймсом Б’юкененом.
  • 1886 — у США вийшла перша газета українською мовою «Америка».
  • 1914 — у Клівленді установлені перші у світі електричні світлофори
  • 1924 — у Туреччині заборонене багатоженство
  • 1937 — початок «Великого терору», за наказом НКВС СРСР № 00447 вступила в дію Постанова Політбюро ЦК КП(б) «Про антирадянські елементи»
  • 1963 — міністри закордонних справ Великої Британії, СССР і США підписали договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі й під водою
  • 1965 — почалася війна між Індією і Пакистаном
  • 1967 — випущений перший альбом гурту «Pink Floyd»
  • 1991 — Сергій Бубка встановив світовий рекорд, стрибнувши з жердиною на 6 м 10 см.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.