Вівторок, 23 квітня

28 січня – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

28 січня — 28-й день року в григоріанському календарі. До кінця року залишається 337 днів (338 днів — у високосні роки).

Регілійні свята:

  • Святого Павла Фівейського
  • Святого Йоана Кущника Константинопольського
  • Пансофія Олександрійського, римсько-єгипетського святого

Іменини

28 січня День ангела імені відзначають: 

Католицькі: Марлен, Фома, Юліан.

Православні: Алпсидій, Варлам, Гаврило, Герасим, Олена, Елпидій, Іван, Михайло, Павло, Пансофій, Прохор.

28 січня – святого Павла, Павлів день

 28 січня, православні християни вшановують пам’ять Павла Фівейського – першого християнського ченця і відлюдника, який, за переказами, прожив 113 років. При цьому 91 рік свого життя він провів в самоті. Свято також називають Павлів день.

Вважається, що Павло Фівейський був першим християнським монахом. Також у народі це свято – День чаклунів. Існує повір’я, що в цей день чаклуни і відьми передають учням свої вміння. Це могло коштувати різних неприємностей для простих людей, адже учням потрібно було випробувати отримані здібності.

Саме через це у Павлів день радять остерігатися порчі та пристріту. Для цього раніше проводилися “захисні заходи”. Найчастіше наші предки на Павла молилися святому. Також було прийнято стукати по дереву і плювати через плече.

У народному календарі цей день вважався переломом зими. Дні ставали довшими, а ночі – коротшими. Зима по-трошки відступала, і на порозі з’являлась весна.

28 січня – традиції та звичаї дня

У народі 28 січня говорили: “Петро і Павло додав день”. Вважалося, що весна вже не за горами, день стає довшим, а ночі коротші. Були, звичайно, і особливі прикмети, які відстежували у цей день.

28 січня молилися про багатий врожай льону. Вирощуванням льону раніше займалися виключно чоловіки. Вони вирощували льон, молотили, чистили, вимочували, м’яли, щипали, тріпали, і чесали, робили тканину. Для селянина хороший врожай льону був великою радістю.

Якщо в цей день народилася дитина, їй в колиску потрібно було покласти пучок льону. Немовля ж наряджали в лляну сорочку. Дорослий, котрий відзначає день народження, також повинен був вдягнути лляне, щоб весь рік не знати печалей і бути щасливим.

У день Павла могли легко вректи, тому люди намагалися носити з собою обереги і не ходили в гості.

Народні прикмети на 28 січня

  1. Вітряна погода на Павла обіцяє вологий рік.
  2. Зоряна ніч – до хорошого урожаю льону.
  3. Зірки сильно блищать – до морозу, тьмяні – до тепла.
  4. Хмари з півночі – до холодів.
  5. Сніговий буран днем – до міцного морозу вночі.
  6. Візерунки на вікнах у вигляді житніх колосків вниз завитками – до хорошого урожаю.
  7. Зірки з неба «сиплються» ‒ до холодів.
  8. Снігурі защебетали ‒ до зміни погоди.
  9. Горобці на деревах сидять і не цвірінькають ‒ до снігу.
  10. Ворони каркають ‒ до відлиги, заховалися ‒ до похолодання.

По погоді 28 січня дивилися, яке буде літо:

  • ясна – спекотне та сухе;
  • опади – дощове;
  • вітряно – холодне.

Ідеальний варіант – похмура і спокійна погода.

Що сьогодні не можна робити

Павлів день називають днем відунів. Вважається, що чаклуни в цей день передають свої здібності учням і насилають пороблення на людей. Тому бажано не виходити без особливої потреби з дому й носити на собі оберіг.

Події

  • 1820 — російська експедиція на кораблях «Схід» та «Мирний» під командуванням Фадея Беллінсгаузена та Михайла Лазарева відкрила Антарктиду.
  • 1855 — по Панамській залізниці від Атлантичного до Тихого океану пройшов перший локомотив.
  • 1919 — у Чехословаччині засновано Університет Масарика.
  • 1920 — виставою В. Винниченка «Гріх» у Вінниці відкрився Український драмтеатр імені Івана Франка (тепер Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка).
  • 1921 — у Парижі відкритий символічний монумент Невідомому солдату (пам’ятник воїнам, загиблим у Першій світовій війні) у вигляді Тріумфальної арки
  • 1929 — у Відні відбувся Перший конгрес українських націоналістів, на якому оголошено про створення ОУН та обрано її керівництво. Головою ОУН обрано Євгена Коновальця
  • 1958 — компанія Lego запатентувала вигляд деталей конструктора.
  • 1986 — через 73 секунди після старту, який транслювався в прямому телеефірі, над мисом Канаверал вибухнув американський космічний човник «Челленджер»
  • 1990 — у Бухаресті відбулися продемократичні демонстрації з вимогами усунення всіх колишніх комуністів від влади та звільнення тимчасового президента Румунії Ілієску з його посади.
  • 1992 — національний синьо-жовтий стяг Верховною Радою України затверджено Державним Прапором України.
  • 1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Італією.
  • 2002 — у фіналі Кубка чемпіонів Співдружності футболісти київського «Динамо» обіграли московський «Спартак» з рахунком 4:3.
  • 2003 — у ході зустрічі президентів Росії та України Володимира Путіна і Леоніда Кучми підписано Договір про російсько-український державний кордон.
  • 2010 — тодішній президент України Віктор Ющенко указом про вшановування учасників боротьби за незалежність України у XX ст. визнав воїнів УПА учасниками боротьби за незалежність України.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.