п`ятниця, 29 березня

24 вересня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

24 вересня — 267-й день року (268-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 98 днів.

Іменини

Православні: Герман, Дмитро, Сергій, Силуан,Тедора, Федора

Католицькі: Амата, Герард (Жерар), Герман, Яромир, Колумб, Марія, Морислава, Панфуций, Северин, Твердомир, Унегост

День пам’яті Собору преподобних отців, які у Святих Горах на Донці просіяли

Святогірські святі — православні святі, котрі подвизалися у Святогірській Успенській Лаврі на слобідських землях Донеччини. На сьогодні їх налічується 17 (з них 3 новомученики). Входять у Собор преподобних отців, які у Святих Горах на Донці просіяли (день їхньої пам’яті припадає на 24 вересня).

24 вересня – Федорини вечірки, Федорин день, Федора – замочи хвости. 

24 вересня Православна церква вшановує пам’ять святої Феодори Олександрійської

У північних регіонах в цей час буває вже досить холодно, тому в народі говорили: «Федорини вечірки – третя зустріч осені». У південних же регіонах помічали: «На Федору літо закінчується, а осінь починається».

Однак бабине літо не завжди дотягувало до цього дня. Іноді і до його приходу вже стояла холодна і сира погода.

У році дві Федори – осіння (24 вересня) і зимова (12 січня), одна – з брудом, інша – з морозом.

До дня преподобної Феодори всі роботи в городі і полі повинні бути завершені. Святу Федору вважали покровителькою озимих хлібів, тому в день її пам’яті ходили дивитися озимі сходи. 

У цей день влаштовувалися «капустяні вечірки» – до однієї з господинь додому приходили гості. Вони разом готували різноманітні страви із капусти.

24 вересня: традиції і звичаї дня

У народному календарі на житіє святої Федори немає і натяку. День її пам’яті був наповнений суто мирським змістом у вигляді прикмет і прислів’їв, пов’язаних з погодою.

У північних регіонах в цей час буває вже досить холодно, тому в народі говорили: «Федорини вечірки – третя зустріч осені». У південних же регіонах помічали: «На Федору літо закінчується, а осінь починається». Однак бабине літо не завжди дотягувало до цього дня. Іноді і до його приходу вже стояла холодна і сира погода.

«Федора – замочи хвости» – образна назва дня, яке вказує на те, що до кінця вересня всі частіше йдуть дощі і на вулиці стає сиро.

У році дві Федори – осіння (24 вересня) і зимова (12 січня), одна – з брудом, інша – з морозом.

До дня преподобної Феодори всі роботи в городі і полі повинні бути завершені. Звідси і вираз «Федори-обдери»: хліб, що залишився на корені, пропадає (оббивається, обсипається).

Урожай зернових до цієї дати було зібрано, селяни тепер були стурбовані станом озимини. Святу Федору вважали покровителькою озимих хлібів, тому в день її пам’яті ходили дивитися озимі сходи. Однак по осіннім сходам ще рано судити про майбутній урожай.

У цей день влаштовувалися «капустяні вечірки» – до однієї з господинь додому приходили гості. Вони разом рубали капусту, з якої потім готували різноманітні страви (варили борщ, тушили, робили салат, начинку для пиріжків і вареників та ін.).

Прикмети 24 вересня:    

  • Сильні сходи озимих – до доброго врожаю.
  • Бджоли літають – до пізньої зими.
  • На Федору літо закінчується, осінь починається.
  • На Федору чорний бруд всі шляхи-дороги розквасив.
  • Не можна починати жодних справ на Федору – погана прикмета
  • Якщо людина народилася в день 24 вересня, то в якості талісманів їй підходять олівін і аквамарин.

Події

  • 1838 — розпочалось будівництво Новоросійська
  • 1852 — перший політ на дирижаблі з паровим двигуном зробив француз Анрі Жіффар.
  • 1869 — на американському ринку відбулася паніка через масову скупку золотих злитків двома бізнесменами («чорна п’ятниця»).
  • 1941 — початок «пекельної осені» або «вогняний смерч» — спецоперації НКВС СРСР зі знищення центру окупованого німцями Києва. Підривалися заздалегідь таємно заміновані радянськими диверсантами житлові будинки та важливі об’єкти інфраструктури міста. Вибухи в центі міста тривали протягом п’яти днів, з 24 по 28 вересня, окремі будівлі (як то Успенський собор) були підірвані також протягом жовтня та листопада, всього було знищено 940 будівель. При цьому загинули тисячі мирних мешканців міста та сотні німецьких військовиків (радянська влада ніколи так і не оприлюднила кількість жертв), 50 тисяч киян залишилися без житла. Спричинену вибухами пожежу німецьким протипожежним командам вдалося загасити лише через два тижні.
  • 1960 — у США спущено на воду перший атомний авіаносець «Ентерпрайз».
  • 1989 — Папа Іван Павло II привселюдно приніс вибачення Галілею й повернув йому «право бути законним сином церкви».
  • 1993 — Мін’юст України зареєстрував Організацію Українських Націоналістів (ОУН), голова — останній Президент України в екзилі М. Плав’юк.
  • 1995 — Україна відхилила пропозицію президента Білорусі Олександра Лукашенка про створення митного союзу з Білоруссю і Росією.
  • 1998 — в Ліоні (Франція) уперше проведена операція з трансплантації руки людині.
  • 2004 — під час президентської виборчої кампанії в Україні в Івано-Франківську було вчинено «яєчний замах» на Віктора Януковича.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.