п`ятниця, 29 березня

22 жовтня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

22 жовтня — 295-й день року (296-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 70 днів.

Свята і пам’ятні дні

Всесвітній день людей з вадами мовлення

Заїкання – є значним порушенням мови і характеризується частим повторенням або пролонгацією звуків, складів, слів, частими зупинками або нерішучістю в промові, що розриває її ритмічне звучання. За статистикою близько 3 млн. людей по всьому світу мають подібні проблеми. Причини виникнення заїкання досі точно не встановлені. Існує ряд способів вилікувати заїкання, серед яких логопедичні, психологічні, психотерапевтичні, логопсіхотерапевтічні, соціореабілітаціонні, медикаментозні, фізіотерапевтичні, комплексні, однак жоден з цих способів, на жаль, не дає 100% гарантії повного лікування. Але не варто впадати у відчай! Терпіння і праця в даному напрямку безсумнівно принесуть тільки позитивні плоди.

Міжнародний день шкільних бібліотек

Засновником цієї календарної події виступає всесвітня організація ЮНЕСКО, за ініціативою Міжнародної асоціації шкільних бібліотек і вперше свято було проведено в 1999-му році. Дата святкування Міжнародного дня шкільних бібліотек в багатьох країнах, зокрема і в Україні – щорічно в четвертий понеділок жовтня. В Англії, наприклад, цей День відзначається в перший понеділок жовтня і приурочений до початку шкільних канікул, коли настає перший день їхнього Національного Тижня дитячої книги, що включає в себе і національний День поезії, який проводиться в четвер

Іменини

22 жовтня День ангела імені відзначають: 

22 жовтня –день Якова, Святий Яків Алфеєв

22 жовтня вшановується пам’ять святого Якова, який належав до числа дванадцяти апостолів, особливо наближених до Ісуса Христа. Раніше він носив ім’я Матвій і не відрізнявся праведним способом життя, оскільки був митарем, збирачем податків. Однак, зустрівшись з Ісусом, захотів служити Богові. Надалі Яків вирушив з проповіддю в Едессі і Юдею. Залишилося зовсім небагато відомостей про життя самого Якова. Тим більше, що таке ім’я носив ще один учень Христа, а тому, не надто зрозуміло, до особистості якого учня відносяться деякі історичні факти.

22 жовтня: звичаї і традиції дня

З Якова селяни починали заготовляти дрова на зиму. У народі говорили: «Осінні дрова горять яскраво, весняні та літні їм не рівня, немає в них такої користі».

Вважалося, що валити ліс на дрова потрібно з середини осені, коли більшість листяних дерев з листям розлучилися і приготувалися до зимової сплячки. До самої весни волога практично повністю йде з деревних стовбурів. До цього часу набридлива мошкара в лісі зникає. Всі польові роботи селян до 22 жовтня підходили до кінця, завдяки чому з’являлося багато вільного часу.

Рубати дрова можна було тільки в так званих лісах, де росли осика, береза, вільха, верба, кривостовбурні ялини і сосни. Саме в цих місцях відводили місце для рубки дров. Найчастіше воно знаходилося в низьких болотистих місцях, куди в теплу пору на возі не доберешся. Дрова вивозили звідси тільки після того, як підморозить і сніг випаде. І хоча до санного шляху ще далеко, дерева намагалися повалити завчасно. Робили це на ділянках, зазначених лісником. Рубали дерева за допомогою сокири. Щоб повалити дерево від людини потрібні витривалість, сила і вправність.

Повалені дерева обробляли за допомогою сокири і пилки. В одну сторону складали товсті гілки, в іншу – тонкі (хмиз). Звільнені від сучків стовбури (батоги) поки залишали на місці. Коли закінчувалася рубка, стовбури за допомогою коней витягували на узлісся, галявину або просіку, де їх укладали штабелями (товстою частиною стовбура в сторону дороги, що веде до села по якій їх в подальшому переправляли волоком). Як тільки налагоджувався санний шлях, мужики приступали до вивезення заготовлених дров.

У цей день часто випадає сніг – «Яків на землю білу крихту посилає, стежки остуджує і день коротає». Під виразом «Яків прийшов – крупу послав» розуміли не тільки перший сніг. З цього дня на млинах і домашніх крупорушка приймалися обдирати ячмінь, овес і просо, мололи на крупу пшеницю.

Ще дату 22 жовтня в старовину називали Днем першої каші. У кожному будинку на Якова заварювали кашу зі свіжим пісним маслом, а іноді зі свинячим або баранячим салом. З кашею з нової крупи пекли пироги, якими пригощали гостей. Вважалося, що той, хто покуштує такий пиріг, забезпечить собі міцне здоров’я і благополуччя на найближчий рік.

Народні прикмети на 22 жовтня

  • Якщо в цей день заготовити дрова, то взимку тепліше буде
  • Якщо людина народилася 22 жовтня, то її талісманом є сапфір
  • Сніг випадає на талу землю – прикмета того, що наступного року буде поганий урожай
  • З модрини ще не обсипалися голки – снігу взимку буде небагато, і він стане швидко танути
  • Звисають бурульки з дахів – прикмета, що осінь буде довгою
  • Багато лушпиння на цибулі з урожаю поточного року – зима буде суворою і холодною
  • Вишневе листя 22 жовтня ще не опало – чекай відлиги.

Що не рекомендується робити 22 жовтня

  • До цього дня заборонялося рубати дерева на дрова. Вважалося, що валити ліс на дрова потрібно з середини осені, коли більшість листяних дерев з листям розлучилися і приготувалися до зимової сплячки.
  • Також до цього дня не З цього дня не обдирали ячмінь, овес і просо, не мололи на крупу пшеницю. А від дня Якова вже починали роботу на млинах, домашніх крупорушках і круподерниках.
  • Ще цей день називали Днем першої каші. У кожному будинку на Якова заварювали кашу зі свіжим пісним маслом, а іноді зі свинячим або баранячим салом. З кашею з нової крупи пекли пироги, якими пригощали гостей. Вважалося, що той, хто покуштує такий пиріг, забезпечить собі міцне здоров’я і добробут на найближчий рік. Відмовлятися від таких наїдків не можна!

Події

  • 794 — Кіото стало столицею Японії.
  • 1618 — Королівський суд Англії засудив полководця, філософа, вченого Волтера Релі до страти за вільнодумство
  • 1797 — Гарнерен Андре-Жак здійснив перший в історії людства стрибок з парашутом
  • 1883 — у Нью-Йорку відкрилася «Метрополітен-опера». У перший вечір звучала опера Гуно «Фауст»
  • 1937 — заарештований митрополит Київський і всієї України Василь Липківський.
  • 1938 — Честер Карлсон виготовив першу фотокопію паперового документа.
  • 1945 — весілля віце-президента Аргентини генерала Хуана Домінго Перона й актриси Еви Перон
  • 1949 — СРСР провів перші випробування своєї ядерної зброї.
  • 1960 — майбутній чемпіон планети з боксу Мухамед Алі (тоді — Кассіус Клей) виграв свій перший бій на професійній арені.
  • 1962 — Президент США Джон Кеннеді виступив із заявою про оголошення повітряної і морської блокади Куби, на якій були виявлені радянські ракети.
  • 1968 — завершений політ американського космічного корабля «Аполлон-7». Це був перший пілотований політ кораблів цієї серії.
  • 1975 — радянська космічна станція «Венера-9» здійснила посадку на поверхню Венери.
  • 1980 — Папа Римський скасував вердикт 1633 року, що засуджував Галілея.
  • 1995 — на Всеукраїнському Помісному Соборі митрополита Філарета обрано Патріархом Київським і всієї Руси-України. 
  • 2006 — Семиразовий чемпіон світу з автоперегонів «Формула-1» Міхаель Шумахер на Гран-прі Бразилії 2006 закінчив кар’єру гонщика.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.