п`ятниця, 26 квітня

22 квітня — мученика Вадима Персидського, Вадим Ключник: традиції, прикмети та головні заборони

Народне свято Вадим Ключник відзначається 22 квітня (за старим стилем – 9 квітня). В церковному календарі це дата вшанування пам’яті преподобного мученика Вадима Перського, архімандрита. Свято прозване «ключником» на честь джерел, ключів, які б’ють з-під землі.

Історія свята

Святий Вадим жив у IV столітті. Він був родом з міста Віфлапати в Персії, з багатої і шляхетної сім’ї. Ще в молодості Вадим пізнав християнське вчення, роздав частину свого спадку. На гроші, що залишилися, побудував монастир в пустелі, в якій і оселився. Незабаром до нього приєдналися сім чоловік і стали його учнями.

У 376 році, в часи гонінь на християн, які почав цар Персії Сапор, Вадима з учнями заарештували. Протягом чотирьох місяців їх щоденно піддавали різним мукам, щоб вони зреклися своєї віри і поклонилися ідолам.

В тій же в’язниці був укладений якийсь християнин Нірсан. Муки, яким його піддали, виявилися для чоловіка непосильними. Він відрікся від Христа. Від нього зажадали в доказ убити святого Вадима. Нірсан боявся нових катувань і погодився на вбивство. Коли перед ним поставили преподобного і вклали в руки меч, його замучила совість. Він не відразу зміг вбити мученика. Вадим спокійно стояв і терпляче чекав, коли йому відрубають голову. Коли Нірсан це зробив, він не переніс душевних мук і вбив себе тим же мечем.

22 квітня – традиції, обряди та звичаї на Вадима

22 квітня наші предки вирушали збирати мати-й-мачуху, яка вже всюди цвіте. Рослину потім сушили й готували відвари для зцілення від застуд.

Хочете довго залишатися молодими? Тоді використовуйте сьогодні силу води! Традиційно на Русі в цей день жінки з самого ранку йшли до природних водоймищ — ключів і джерел. Там читали магічні замовляння для того, щоб вода з джерел занадто сильно не розливалася і не затоплювала селянські наділи з посівами, і щоб у спекотні літні дні не пересихала.

Так як 22 квітня в будь-яких природних джерелах вода вважалася цілющою, жінки намагалися якомога більше набрати її і принести додому. Натщесерце по ковтку треба було випити кожному домочадцю, так захищалися від різних хвороб і нечистої сили.

Якщо ж у будинку була лежача хвора людина, то у воді, яку принесли з джерела, прали її одяг і постільну білизну, потім скоріше просушували, щоб встигнути в цей же день надіти на неї все чисте. Після проведення обряду хворий швидко йшов на поправку.

Народні прикмети на 22 квітня 

  1. Джерельна вода сьогодні цілюща, а тому умивання водою з джерела зцілює від усіх хвороб.
  2. Прикмети на 22 квітня кажуть, що води в джерелах сьогодні небесні, а, значить, виконують бажання.
  3. Сни в ніч на 22 квітня віщі та здійснюються через 40 днів.
  4. Незаміжні дівчата можуть у джерельній воді побачити обличчя свого судженого.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.