п`ятниця, 19 квітня

21 травня – Іоанна Богослова: прикмети, традиції, що можна та не можна робити у свято

Саме 21 травня православна церква відзначає день пам’яті Іоанна Богослова. Це свято вважається одним з найзагадковіших в православному календарі.

Церква назвала Івана «Богословом» за божественні одкровення, які він приніс в світ. В іконографії євангеліст зображений глибоким, скромним, величним і духовним старцем з ніжними рисами обличчя і добрим поглядом. В очах Івана можна побачити безліч невимовних пророцтв. Православні християни свято шанують як ікону, так і діяння Божого угодника, завдяки яким він набув слави у всьому світі.

Хто такий Іоанн Богослов

Власне, 21 травня, Іоанн Богослов, переваливши за столітній вік, зібрав навколо себе своїх учнів, забрався в  ними ж могилу і наказав засипати себе землею. Трохи незвичайне рішення для святого мудреця. Учні не посміли ослухатися, так що прохання свого вчителя виконали. А коли буквально через кілька днів «здоровий глузд» переміг, з’ясувалося, що могила порожня.

Ось тільки кожен рік, 21 травня, з могили виступає невелика цівка дивного праху, який, за чутками, чудово зцілює хвороби. Життя в Івана було дуже насиченим. Як мінімум, йому вдалося пережити тортури, які чисто теоретично пережити було не можна, наприклад – варіння живцем у киплячій олії. Так що влада просто заслала його на віддалений острів, але проповідувати більше не заважали.

Саме на острові Патмос і було створено вкрай неоднозначне християнський літературний твір – «Одкровення Іоанна Богослова», що стосується обставин кінця світу і подій, що йому передують. І найголовніше. Іоанн Богослов – абсолютно реальна історична особистість, чиї діяння засвідчені сучасниками і записані в хроніках. Датування хронік підтверджує, що вони були створені в кінці першого століття нашої ери.

Традиції на Іоана Богослова

21 травня пекли пироги, які не їли, а виносили за село і роздавали перехожим. Перед цим молилися, щоб зустріти хорошу людину, з якою можна було б розділити трудовий хліб.

Вважалося поганим знаком 21 травня не зустріти перехожого, і в цьому випадку, щоб не накликати біду, згодовували пиріг птахам.

Ще однією турботою в цей день в багатьох місцевостях була посадка огірків. Вважали, що посіяні на Івана довгого, вони обов’язково виростуть довгими.

21 травня спостерігали за веселкою. Побачити веселку вранці – до дощу, ввечері – до погожого дня. Побачити три веселки – до вітру.

Православні християни вірять, що молитва до Іоанна Богослова може врятувати від отруєння, адже коли його хотів отруїти римський імператор, на апостола отрута не подіяла і він залишився цілий і неушкоджений.

До святого апостола Іоанна Богослова, якого також називають «апостолом любові», звертаються з молитвами про подружнє щастя. Вважається, що молитва, звернена до Іоанна Богослова, зцілює від хвороб.

Євангеліст Іоан також є покровителем школярів і студентів, які просять його про допомогу перед іспитами.

Повір`я

За звичаєм, в Іванов день жебраки і мандрівники вклонялися орної смузі і заходили в селянські будинки. Господині пригощали гостей пшеничним пирогом, а вони бажали їй добрих сходів. Вірили, що велика кількість пшеничних пирогів в цей день забезпечить хороший урожай хліба, якого вистачить на весь рік і з якого в наступному році на Івана пшеничника знову вийде спекти пироги і пригостити ними жебраків і мандрівників.

Народні прикмети на 21 травня

  • Погожий день – влітку грибів трохи буде
  • Дощовий день – прикмета того, що виростуть гриби
  • Рясно цвіте черемха – літо буде мокре
  • Місяць 21 травня вкритий серпанком – скоро погода погіршиться
  • Як тільки листя дуба розпускалися – можна сіяти теплолюбні культури, оскільки грунт вже прогрівається добре
  • Якщо зорати землю під час останньої чверті повного місяця, то поле буде чистим і без бур’янів
  • Черемха 21 травня цвіте – пора сіяти пшеницю Небо ввечері забарвлюється в червоний колір – погода найближчими днями буде хорошою.
  • Якщо ж небо червоне вранці – буде дощ Хмари 21 травня пливуть вгору – буде ясний день, і навпаки.
  • Хмари в одну купу збиваються – чекай негоди
  • Що перше зацвіте – трава або пшениця, той врожай буде багатим.

Що необхідно зробити в день пам’яті Івана Богослова

Церковнослужителі дають повчання всім християнам, які свято вірять в Господа і його земних послідовників, відвідати 21 числа храм Божий, щоб віддати данину поваги апостолу, вознести молитви і знайти заступництво небесних заступників, яким для багатьох людей є Івана Богослов.

День пам’яті обов’язково потрібно проводити за благами діяннями. Якщо немає можливості відвідати церкву і здійснити таїнство Причастя, то необхідно помолитись вдома. Пам’ятайте, що молитви, звернені до святого, повинні бути змістовними і йти від самого серця.

Що забороняється робити 21 травня 2018 року

День, присвячений спогадам про життя і діяння Івана Богослова, – це не двонадесяте свято, тому особливих заборон в їжі немає. Але все ж бажано утриматися від надмірностей, aлкoгольної продукції та м’ясних виробів.

Це духовний день, а значить, головним завданням є рятування дyші від гніву, скверни, вад та інших негативних якостей, які Іван протягом свого земного шляху усіма силами намагався викорінити в людях.

Не можна лихословити, провокувати сварки, виступати ініціатором конфліктів, брехати. 21 травня важливо принести покаяння Господу і всім його послушникам, адже саме цьому вчив Христос і його святі послідовники.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.