2 жовтня – Трохимові вечірки, Трохим, Зосим і Саватій: традиції, прикмети та головні заборони

За народним календарем сьогодні – день Трохима і Зосими.

Зосима жив приблизно в IV столітті в місті, де було поширено язичництво. Однак згодом, повіривши в Бога, він пішов у пустелю, де жив поряд з небезпечними тваринами. Одного разу Зосиму зустрів правитель Кілікії і вирішив дізнатися, як йому вдається приборкувати тварин. На це Зосима сказав, що в цьому йому допомагає віра, а правитель, який був язичником, розпорядився піддати Зосиму різним мукам, змушуючи його відректися від Бога. Однак з’явився великий лев, який змусив відпустити Зосиму. Але після цього праведник тут же помер.

Трохим також постраждав за віру приблизно в III столітті. В Антіохії проводивлося язичницьке свято, під час якого Трохим разом зі своїм другом Саватиієм стали просити Господа напоумити людей. За це їх схопили, піддали тортурам і стратили.

2 жовтня: традиції, обряди і звичаї дня

Святі Саватій і Зосим вважаються покровителями бджіл і бджолярів. Тому з 2 по 10 жовтня (день Саватія Бджоляра) проходить бджолина дев’ятина. У цей час працюють на пасіці, збирають мед, готують вулика до зимівлі.

Деякі пасічники в цей день влаштовували медове свято. Вони пригощали медом родичів, друзів і сусідів. На столі обов’язково були присутні оладки, які перед вживанням мокали в свіжий мед. Тому день Зосима і Саватія, та й всю бджолину дев’ятину називали ласий стіл. У ці дні вранці на голодний шлунок потрібно з’їдати по чайній ложці меду, запивши теплою водою. Вважалося, що цей цілющий засіб захистить від будь-яких недуг.

При болю в животі старі люди радили вживати до сніданку і після вечері розчинений у воді мед. Примічали, що такий напій допомагає позбутися від нудоти, печії, болю в шлунку, безсоння, а ще додає сил.

Молодь 2 жовтня влаштовувала Трохимівські вечірки, під час яких вибирали дівчини обирали собі наречених. В хороводах та іграх дівчата хлопців «приспівували».

2 жовтня – останній термін збору грибів. Багато грибів вже не набрати, але наповнити кошик можна. Якщо довгий час стоїть сира погода, грибникам потрібно шукати схили і пагорби, звернені до сонця.

Народні прикмети та повір’я на 2 жовтня:

  • Якщо людина народилася 2 жовтня, то її талісманом є агат
  • Листя 2 жовтня з дерев опадає – пора ставити вулики в пасіки
  • Якщо не пригостити медом жебрака – за прикметами, рік буде нещасливим
  • Вічко потрібно залишити відкритим – тоді зима буде теплою
  • Бджоли льотки щільно заліплюють – прикмета, що буде холод і багато снігу взимку
  • Дме південний вітер – можна чекати хорошого урожаю озимих.

Що не можна робити 2 жовтня

Категорично заборонено лінуватися і брати в руки гострі колючо-ріжучі предмети. Також не можна цього дня заздрити й брехати.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.