п`ятниця, 19 квітня

2 серпня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

2 серпня — 214-й день року (215-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 151 день.

Іменини

Католицькі: Август
Православні: Ілля, Олександр, Афанасій, Георгій, Тихон

Яке свято 2 серпня

У православній церкві 2 серпня вшановується пам’ять святого пророка Іллі, який, згідно з історичними відомостями, жив у IX столітті до нашої ери і був відомий як ревний християнин, активно боровся з ідолопоклонством і нечестием. Відомо, що саме пророк Ілля був узятий живим на небо – про це сказано в Біблії. Так, Ілля вирушив до Бога на вогненній колісниці, після чого його стали називати не інакше, як громовержець. В день його пам’яті влаштовували хресний хід і молилися про дощ або ясній погоді.

рацювати в день Іллі небажано, оскільки існувало вірування, що святий може покарати людину неврожаєм і хворобами. Селяни вважали, що 2 серпня на білий світ виходять все гади і дикі тварини, а тому, намагалися не випускати худобу на пасовище. Була поширена прикмета, згідно з якою не можна впускати в будинок кішок і собак – це може залучити блискавку, якою селяни дуже боялися.

Історія свята Ільїн день

Ілля-пророк народився за 900 років до Різдва Христового. Коли дитина з’явилася на світ, його батькові Соваку прийшло видіння: благовидні мужі розмовляли з хлопчиком, сповивали вогнем і живили полум’ям вогненним. Видіння виявилося пророчим. В юнацтві Ілля пішов у пустелю. Він ревно молився і дотримувався суворого посту.

Пророк був прикладом цнотливого життя. Він боровся з ідолопоклонством, здійснював чудеса в ім’я Господа. Ілля був покликаний служити царю Ахаву, який поклонявся Ваалу (сонцю). Ілля, за словом Господа, закликав людей звернутися до істинного Бога, інакше царство спіткає голод.

Цар не послухався пророка, і в країні настала посуха. Через рік Ілля знову оголосив людям про те, що всі біди відбуваються через поклоніння Ваалу. Щоб “розбити” оману ізраїльтян, Ілля запропонував зробити два жертовника: один Ваалу, а інший Бога, і сказав: “Принесемо жертви, і якщо вогонь з неба зійде на жертовник Ваала, значить, він істинний Бог, а якщо ні, то ідол”. Згідно з переказами, пророка живим забрали на небо. Туди він помчав на вогненній колісниці, запряженій чотирма білими кіньми, залишивши після себе свого духовного учня Єлисея.

Вважається, що на небі Ілля чекає другого пришестя Христа, щоб знову повернутися на землю.

Перший православний храм на Русі був побудований в Києві саме на честь Іллі-пророка ще до офіційного Хрещення Русі.

День Іллі 2 серпня – історія свята та традиції

За народними повір’ями, сонце – це колесо від колісниці Іллі-пророка, Чумацький шлях – дорога, якою їздить пророк, запряжений вогненними кіньми, від чого і відбувається грім. Згідно з легендою, Ілля 33 роки “просидів сиднем”, а після був зцілений і піднесений на небо. Сестра Іллі – Вогняна Марія – приховує від нього день його свята, інакше він від радості поб’є блискавками увесь світ. Оскільки Ілля має величезну силу, Богу доводиться стримувати її.

Щоб захистити своє житло від грому і блискавок у Іллів день робилися найрізноманітніші заходи. Також в цей день була категорично заборонена будь-яка робота – вважалося, що можна накликати на себе гнів Іллі-пророка, який жорстоко покарає.

Замість роботи влаштовувалася пишна спільна трапеза, яка нерідко об’єднувала жителів сусідніх сіл. Після застілля традиційними були гуляння молоді – ігри, хороводи, пісні й танці.

В Іллів день також прощалися з літом – вважалося, що “Ілля одягає перший зі своїх семи кожухів” і з’являються перші ознаки осені.

Що не можна робити день пророка Іллі 2 серпня

Вважалось, що у цей день не можна дивитися в дзеркало. Особливо це попередження стосувалося літніх і хворих людей. Пояснювали це тим, що 2 серпня посилюється вплив задзеркалля і дзеркало може витягати життєву силу людини, яка дивиться в нього.

У день Іллі і після нього купатися не можна. Навіть є приказка: «До Іллі мужик купається, а після – з річкою прощається». Вважалося, що за тиждень до свята і після нього купатися небезпечно, тому що. водяний або русалка можуть утягнути в воду.

Існує й інша версія: купатися у водоймах 2 серпня не можна, так як вода в них зневажена чортом, який викупався в ній.

Не можна 2 серпня випускати на вулицю домашніх тварин.

Не можна стояти на перехрестях, адже там збирається нечисть.

Існувало вірування, що 2 серпня не варто працювати в полі, тому що може вбити блискавкою.

2 серпня заборонялося стояти під деревом. Ця заборона має логічне пояснення, якщо розглядати її в контексті “техніки безпеки” під час грози. 

Народні прикмети на 2 серпня

Глухий грім на Іллю віщує невеликий дощ, і навпаки, сильна злива почнеться, якщо на Іллю чути гучний грім

Безперервно грім гримить – чекай сильного граду

Дощ на Іллю віщує хороший врожай зернових у наступному році

Вранці 2 серпня на небі хмар багато – у наступному році потрібно проводити ранній посів та очікувати такого ж раннього врожаю. Якщо небо опівдні затягнуло, то посів буде середнім. Небо насупилося до вечора – чекай пізнього посіву і поганого врожаю.

Не можна їсти суницю після Дня Іллі – інакше засипати станеш.

Події

  • 216 до н. е. — у битві під Каннами карфагенський полководець Ганнібал розгромив 80-тисячне римське військо і завдав найважчої поразки Риму за всю історію його існування.
  • 47 до н. е. — біля м. Зели Гай Юлій Цезар «прийшов, побачив, переміг» («лат. Veni, vidi, vici») царя Боспорського царства Фарнака ІІ.
  • 1377 — через масове сп’яніння московське військо було розбите татарським царевичем Арапшою.
  • 1519 — 40-тисячне кримсько-татарське військо Багатур-Салтана розбило у битві під Сокалем 20-тисячне військо литовського гетьмана Костянтина Острозького
  • 1727 — російський імператор Петро II видав указ про відновлення виборної посади гетьмана Малоросії. Ліквідація малоросійської колегії та відновлення посади гетьмана були поступками козацтву, послуги якого, у війні з Османською імперією, знову знадобилися Російській імперії, проте, «виборність» перетворена на фікцію, адже у наказі зазначалося, що гетьманом повинен бути обраний Данило Апостол
  • 1763 — російська імператриця Катерина II підписала Маніфест рос. «О дозволении всем иностранцам, в Россию въезжающим, поселяться в которых губерниях они пожелают и о дарованных им правах»
  • 1776 — відбулась церемонія підписання Декларації незалежності 13 північноамериканських колоній, яка була прийнята 4 липня Континентальним конгресом
  • 1791 — у Відні Жан-П’єр Бланшар провів перші успішні випробування парашута: з повітряної кулі він скинув домашніх тварин.
  • 1802 (14 термідора Х року) — Наполеон Бонапарт був проголошений довічним Першим консулом.
  • 1865 — у видавництві Макміллана вийшло перше видання книги Льюїса Керрола «Пригоди Аліси в країні Чудес».
  • 1887 — Ровелл Ходж запатентував колючий дріт.
  • 1909 — на озброєння армії США прийнятий перший військовий літак, побудований братами Райт
  • 1914 — Перша світова війна: Королівство Італія оголосило про свій нейтралітет в європейському конфлікті.
 — Імперська армія Німеччини вдерлась до Люксембурґа
 — у Львові українські політичні партії об’єдналися в Головну українську раду.
 — створено Бойову управу українських січових стрільців — організаційно-координаційний центр легіону УСС.
  • 1917 — вперше була здійснена посадка літака «Сопвіч» на палубу корабля британських військово-морських сил «Furious».
  • 1918 — Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави.
  • 1918 — британський експедиційний корпус висадився в Архангельську.
  • 1919 — повертаючись в Україну, загинув в авіакатастрофі під Ратибором (Сілезія) Дмитро Вітовський.
  • 1930 — на навчаннях Московського військового округу вперше висаджений повітряний десант. Згодом цей день став відзначатися в СРСР, а тепер у Росії як День повітрянодесантних військ.
  • 1933 — став до ладу Біломорсько-Балтійський канал (першопочаткова назва — «Біломорсько-Балтійський канал імені Сталіна», відоміший за скороченням «Біломорканал»). Збудований у рекордно короткий термін, за 1 рік і 9 місяців, руками в’язнів ГУЛАГу. За різними даними, під час будівництва померло до 200 тисяч робітників.
  • 1939 — Альберт Ейнштейн надіслав президенту США Франкліну Рузвельту листа, в якому поінформував про роботу нацистських фізиків із створення атомної зброї та закликав розпочати в США дослідну програму.
  • 1940 — Верховна Рада СРСР ухвалила закон про перетворення Молдавської АРСР у складі УРСР на окрему Молдавську РСР (до її складу увійшла більша частина щойно приєднаної до СРСР Бессарабії)
  • 1940 — Верховна Рада СРСР ухвалила закон про включення Північної Буковини, а також Хотинського, Аккерманського та Ізмаїльського повітів Бессарабії, які від Королівства Румунія перейшли до СРСР, до складу УРСР.
  • 1940 — бригадний генерал Шарль де Голль, який після капітуляції Французької республіки залишив країну, із Лондона закликав усіх патріотів продовжувати збройну боротьбу з нацистською Німеччиною.
  • 1941 — на територію СРСР увійшли перші італійські війська.
  • 1943 — відбулося повстання і втеча ув’язнених у концентраційному таборі «Треблінка». Знищено крематорій. Більш двохсот утікачів були убиті або повернуті до табору.
  • 1945 — завершилася Потсдамська конференція.
  • 1949 — академік В. Філатов у клініці Українського експериментального інституту очних хвороб в Одесі зробив тисячну операцію з пересадки рогівки.
  • 1953 — у Києві відкрито дитячу залізницю.
  • 1964 — Тонкінський інцидент, що спричинив ескалацію війни у В’єтнамі
  • 1970 — у Белфасті британська армія вперше застосувала гумові кулі проти північних ірландців.
  • 1989 — трагедія на Київському головпоштамті, внаслідок якої загинуло 11 людей.
  • 1990 — о 14:00 за місцевим часом іракські війська напали на Кувейт.
  • 1990 — У Дніпропетровську розпочалися Дні козацької слави, присвячені 500 річчю українського козацтва.
  • 1991 — Сполучені Штати Америки визнали незалежність Латвії, Литви та Естонії.
  • 1999 — збройні загони на чолі з Шамілем Басаєвим і Хаттабом перейшли на територію Дагестану; початок другої чеченської війни.
  • 2001 — генерал Радіслав Крстіч, командувач дринського корпусу армії боснійських сербів, засуджений Гаазьким трибуналом до ув’язнення на строк 46 років за геноцид мусульман у Сребрениці (Боснія і Герцеговина) в липні 1995 року
  • 2005 — катастрофа літака Airbus A340 французьких авіаліній в аеропорту Торонто. Без жертв.
  • 2006 — в Йоганнесбургу (ПАР) уперше за останні 25 років випав сніг
  • 2009 — 15 осіб загинуло у авіакатастрофі Merpati Nusantara Airlines Flight 9760 в індонезійській провінції Папуа
  • 2014 — суд Тбілісі заочно арештував екс-президента Михаїла Саакашвілі у справі перевищення службових повноважень[1]
  • 2017 — у США набрав чинності ухвалений обома палатами Конгресу Закон № 3364 про протидію агресії Росії, КНДР та Ірану
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.