Четвер, 12 червня

19 жовтня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

19 жовтня — 292-й день року (293-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 73 дні.

Свята і пам’ятні дні

Католицькі: Церква вшановує пам’ять святого Петра Алькантарійського, монаха францисканця
Православні: Церква вшановує пам’ять Святого Івана Рильського, покровителя болгар

Іменини

19 жовтня День ангела імені відзначають:

19 жовтня – апостолів Дениса і Фоми

За народним календарем 19 жовтня відзначаємо день Дениса і Фоми. 

Особистість Фоми пов’язують з Яремою. Святий Фома був одним із 12 апостолів, але так сталося, що він також став персонажем багатьох сказань. І вийшло так, що Хома і Ярема стали виступати в якості комічною парочки. Це були спільники, які здійснюють різні дурні вчинки. Згодом виникли прислів’я, приказки, народні повісті, казки, пісні та навіть картинки на цю тему. Переважна більшість таких творів ґрунтувалася на обіграванні аналогічного прийому: паралелізму різних пропозицій.

Якщо говорити про церковні канони, то, згідно Святого Письма, Фома був одним із 12 апостолів, який не повірив у воскресіння Ісуса Христа.Жив він у Галилеї і займався рибальським промислом точно так само, як апостоли Яків, Іван та Петро. Цікаво, що Фому учні часто називали «близнюком», оскільки зовні він був дуже схожий на Христа. Фома не повірив у воскресіння Ісуса, то він сам з’явився до Хоми і показав йому свої рани. Згодом Фома продовжував проповідувати християнство на території Персії і Індії. Помер мученицькою смертю в I столітті, загинувши від рук язичників. До речі, в народі існує приказка «Фома невіруючий», походження якої пов’язано з особистістю святого.

19 жовтня: традиції, звичаї та обряди

Говорили, що на Дениса Позимского 19 жовтня в небі можна в останній раз побачити купчасті хмари в цьому році – вважалося, що з цього моменту настане зима, холоди почнуться.

Селяни 19 жовтня підводили підсумки господарського року. Молилися апостолу Фомі. Відзначали, що з 19 жовтня дні стають коротшими, а ночі – довшими. 19 жовтня наповнювали комори різними припасами: овочами, хлібом, варенням, консерваціями, пастилою, солоними грибами. Вірили, що чим більше припасешь до 19 жовтня, тим простіше буде пережити зиму – продовольства вистачить до настання теплих днів. Згідно селянським переконанням, Фома дуже любить запасливих і ощадливих людей. А ось, марнотратство не вітає.

19 жовтня зазвичай підбивали підсумки року та визначали, вдалося отримати дохід від своєї діяльності. Обов’язково відправлялися вранці 19 жовтня до церкви і ставили свічку святому Хомі. В особливо урожайні роки можна було накрити багатий стіл і як слід поїсти в цей день, відзначаючи успішну трудову діяльність.

Народні прикмети на 19 жовтня

Фомін день. Фома – один з 12 апостолів. Займався рибальством в Галілеї до тих пір, поки не почув звернення до народу Ісуса Христа, яке пробудило в ньому тягу поповнити ряди сподвижників Месії. Фома мав зовнішню схожість з Христом, тому апостола часто називали « близнюком ».

Мандруючи світом разом зі своїм учителем, він з мужністю і гордістю зазнавав всі тяготи обраного шляху і незабаром був обраний найближчим учнем Ісуса, а після його вознесіння « успадкував » дар виганяти нечисть і зцілювати людей.

Вважається, що з Фоміна дня починаються сильні вітру і бурани, можливі й несподівані снігопади. В цей день на Русі побоювалися пробудження нечистої сили, що сіє хвороби. За допомогою осикового сучка в будинках проводили спеціальний обряд, що захищає від нападу злих духів і лихоманки.

Також 19 жовтня народ перераховував запаси на зиму. Якщо льохи були повні, говорили: « Радий Фома, що велика крома ». В такому випадку люди відправлялися до церкви, щоб поставити свічку в подяку святому.

Події

  • 1653 — для ведення переговорного процесу між обома державами в Гетьманщину з Москви вирушило велике посольство на чолі з боярином В. Бутурліним.
  • 1812 — Наполеон залишив Москву
  • 1813 — поразка армії Наполеона в «Битві народів» під Ляйпцігом.
  • 1918 — створена у Львові Українська Національна Рада проголосила утворення Української держави на українських етнічних землях у складі Австро-Угорщини.
  • 1943 — Альберт Шварц відкрив антибіотик стрептоміцин.
  • 1947 — почалося (19-21 жовтня) масове (близько 150 тис. осіб) вивезення українців у Сибір.
  • 1955 — радянські війська полишили територію Австрії.
  • 1956 — СРСР і Японія підписали в Москві декларацію про припинення стану війни і відновлення дипломатичних стосунків.
  • 1956 — Польська об’єднана робітнича партія озброїла польських робітників у відповідь на просування на Варшаву окупаційних радянських військ під командуванням радянського маршала Костянтина Рокосовського, тоді номінального міністра оборони Польської Народної Республіки.
  • 1961 — в Карлсруе, (ФРН), суд (8-19 жовтня), виніс вирок агенту КГБ Б. Сташинському, вбивці Л. Ребета i С. Бандери, та визнав відповідальними за організацію вбивств уряд СРСР i ЦК КПРС.
  • 1964 — авіакатастрофа Іл-62 в Белграді, загинула радянська військова делегація — від 23 до 33 людей, серед інших начальник Генерального штабу СРСР маршал Бірюзов Сергій Семенович.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.