19 вересня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

19 вересня — 262-й день року (263-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 103 дні.

Свята і пам’ятні дні

Іменини:

19 вересня день ангела імені відзначають: 

Православні: Архип, Давид, Кирик, Кирило, Макар, Михайло

Католицькі: Констанцій, Януарій

Чудо Архистратига Михаїла в Хонах

19 вересня в українському народному календарі саме той день, коли відбуваються чудеса й всілякі загадкові пригоди, а християни шанують день Архангела Михаїла, або Михайлове Чудо як один із найпочесніших релігійних свят.  

Цього дня, в далекому IV столітті, мешканцю Ієраполя уві сні явився архангел Михаїл. 

Він сказав, що якщо німа дочка цього чоловіка вип`є води з джерела неподалік – вона зможе говорити. Так і сталося, й після дивовижного зцілення вся сім`я хрестилася в джерелі і чоловік звів храм недалеко від нього. 

Лікувальнe джерело відвідала велика кількість людей, для того щоб вилікувати різні хвороби. Однак язичники задумали знищити храм та прилегле джерело, що допомагає людям позбутися від ненависних хвороб. Противники вирішили затопити долину, в якій була церква, звівши дві річки в одну, що протікають неподалік від храму. Але віруючий Архип підніс молитви для захисту храму, і його слова були почуті. Біля храму з’явився Архістратиг Михаїл і ударом жезла зробив в горі велику розколину. Бурхливий потік води кинувся туди. Це диво врятувало храм, а ті, хто наслав біду, втекли в жaху.  

Тож цього дня християни згадують кілька чудес Архистратига Михаїла, який є одним із найбільш шанованих святих, небесним покровителем Києва. В народній уяві св. Михайло постає славним воїном-захисником знедолених і немічних, і водночас суворим суддею: відводить душі померлих на небо і зважує на терезах їхні добрі й погані вчинки. Архангела Михайла прославляють і за багато інших вчинених їм дивовиж. 

Чудом у святі Архангела Михаїла священники вбачають саме спасіння людей. За переказами, наші предки в цей день намагалися дотримуватися посту, не працювати тяжко, адже святий Михаїл у вигляді бідного старця ходить по землі й перевіряє, як його шанують. 

Архангел Михаїл вважається борцем проти єресі і зла, сильним захисником віри. Тому цього дня треба стежити за язиком, робити добрі справи й молитися. 

Цього дня бажано влаштувати пікнік із домочадцями, а якщо не вийде – хоча б дружню вечерю. Готувати варто скромну їжу.  

Традиції та звичаї на Михайлове Чудо

Народна мудрість говорить, що Михайло украй злопам’ятний і мстивий святий. У народі цей день називали стрaшним святом, тому що якщо порушити традиції і проявити неповагу до Святого Михайла, то покaрання наставало в той же день. Літні люди знають, що на Михайлове Чудо суворо заборонено працювати. Тих, хто не вірить в це повір’я, і йде в цей день працювати, чекають неприємні сюрпризи – ламаються інструменти, робота не йде на лад і навіть можна отримати трaвму.

На Русі склалася традиція на Михайлове Чудо влаштовувати гулянки, і неодмінно ходили в гості один до одного. Перед самим святом жінки пекли страви з нового врожаю, а чоловіча половина готували пиво і медовуху. Спочатку свята зазвичай влаштовували збори, на яких вирішували громадські, сімейні і приватні питання. Потім слідувала святкова трапеза і веселі гуляння. При цьому, якщо які суперечки або сварки були у кого-небудь, вони повинні були неодмінно помиритися.

Обов’язково в цей день у храмі ставлять загальну свічку і служать молебень. Вже в церкві наші предки просили кожен про своє – хтось щастя і миру в родині, хто достаток, хто здоров’я. Вони вірили, що в цей день можуть здійснитися будь-які бажання і мрії.

Після святкової трапези залишки прийнято було не викидати, а віддавати голодуючим. В це свято не прийнято було сперечатися і сваритися, а всі справи необхідно було вирішувати обов’язково мирним шляхом, інакше це не до добра. Тому на Михайлове Чудо намагалися йти на компроміси.

Народні прикмети на 19 вересня

1. День стає коротшим на п’ять годин, і слід очікувати швидких заморозків. Якщо на саме свято дерева покриються інеєм, то це добрий знак – прийшов Михайло і заморозив нечисту силу.

2. Сильні заморозки – взимку буде багато снігу.

3. Паводків буде рівно стільки, скільки днів минуло нового місяця.

4. На соснах і ялинках мало шишок – морозів не буде.

5. Береза ​​починає жовтіти зверху, значить, буде рання весна, знизу – пізня. Зима буде морозною, якщо листя до свята ще не почали обсипатися.

6. Осиковий лист опадає виворотом до верху – тепла зима, горілиць – сильні морози.

7. На свято сині хмари – скоро погода зміниться.

Що не можна робити сьогодні:

  • Нові справи 15 вересня починати не варто, адже це може призвести до провалу.
  • На ринок краще не ходити. Покупки не принесуть бажаної радості, та й обікрасти можуть або обдурити.
  • Не можна робити нічні та вечірні випаси худоби – овець і кіз на пасовище відправляли тільки вдень.

Події

  • 1356 — в ході Столітньої війни англійці на чолі з принцом Уельським Едвардом розбили французів в битві при Пуатьє і взяли в полон французького короля Іоана II Доброго
  • 1618 — початок облоги Пльзеня
  • 1559 — біля берегів Флориди затонули п’ять іспанських кораблів, близько 600 людей загинули
  • 1648 — в Квебеці Жаком Бойдоном (Jaceques Boisdon) відкрита перша в Канаді таверна
  • 1654 — в Квебеці зареєстровано перший в Канаді шлюб (11-літня М. Седільо (Marguerite Sedillot) вийшла заміж за Ж. Обушо (Jean Aubucho))
  • 1673 — почалось селянське повстання на Слобожанщині
  • 1676 — розпочався штурм московськими військами гетьманської столиці Чигирин
  • 1777 — в першій битві при Саратозі британська армія зазнала поразки від американських військ
  • 1783 — французькі брати Монгольф’є, у присутності короля Людовика XVI, запустили першу повітряну кулю з тваринами на борту (вівця, півень і качка)
  • 1790 — російський письменник Радищев засланий до Сибіру за свою «Подорож із Петербурга до Москви»
  • 1841 — збудована перша міжнародна залізниця (Страсбург-Базель)
  • 1864 — в США запатентовані відкидні сидіння в автомобілях
  • 1888 — в бельгійському курорті Спа відбувся перший в історії конкурс краси. Переможницею була визнана 18-літня креолка з Гваделупи Берта Сукаре (англ. Bertha Soucaret)
  • 1891 — до Канади (Монреаль) прибули перші українські поселенці
  • 1919 — у Києві денікінцями було розгромлено одну із найстаріших та найбільших україномовних книгарень (по вулиці Безаківській). В акті спалених книжок — 40 543 примірники, всі україномовні.
  • 1920 — до Дубна й Луцька вступили частини 3-ї польської армії, до Тернополя — одночасно частини 6-ї польської армії та Дієвої Армії УНР.
  • 1941 — німецькі війська увійшли до Києва, залишеного червоноармійськими військами. До німецького полону в цій операції потрапили 665 тис. осіб (дані Курта фон Тіппельскірка, німецького воєнного історика, під час війни бойовий генерал Вермахту)
  • 1944 — СРСР, Велика Британія та Фінляндія підписали мирну угоду, за якою до складу СРСР передано території Петсамо, Салла та Карельський перешийок
  • 1945 — до Північної Кореї з сибірського табору повернувся майбутній вождь Кім Ір Сен
  • 1982 — професор Університету Карнегі-Меллона Скотт Фалман запропонував використовувати смайлик (на основі двокрапки, дефіса й дужки) як вияв емоції у спілкуванні в мережі
  • 1983 — Сент-Кіттс і Невіс отримав повну незалежність
  • 1985 — землетрус в Мехіко, в результаті підземних поштовхів силою 8,1 балів за шкалою Ріхтера загинули близько 9000 чоловік, десятки будівель були повністю зруйновані
  • 1991 — у Києві відновлена діяльність Києво-Могилянської академії
  • 2006 — у Таїланді відбувся військовий переворот
  • 2015 — найбільший автовиробник світу концерн Volkswagen AG був спійманий на фальсифікації даних викидів шкідливих речовин його турбодизельними двигунами
 
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.