18 червня — 169-й день року (170-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 196 днів.
Іменини
Православні: Анастасія, Аполлон, Арій, Василина, Віктор, Галина, Дорофій, Ігор, Іона, Кіндратій, Костянтин, Леонід, Маркіян, Ніка, Никандр, Павло, Федір.
Католицькі: Альжбета, Марк.
18 червня – День Дорофея
За народним календарем сьогодні відзначають Дорофія Тирського, Дорофеїв день. У цей день наші пращури примічали напрямок вітру. Церква вшановує священномученика Дорофея, єпископа міста Тіра в Фінікії. Святий народився у 255 році в Антіохії. За праведне життя був зведений в сан єпископа міста Тіра. У період гонінь на християн за часів імператора Діоклетіана (303-304 рр.) пішов з міста. Коли гоніння припинилися, а до влади прийшов Костянтин Великий, Дорофій повернувся і понад 50 років керував своєю паствою.
Історія
Дорофей народився в 255 році в Антіохії. Де і як пройшла його молодість, невідомо. Згадки про нього зустрічаються у Феофана Сповідника і в зборах історичних відомостей Константинопольської Церкви. Там йдеться про те, що він у зрілому віці був єпископом у фінікійському місті Тир.
Коли при імператорі Діоклетіані почалися масові переслідування християн, Дорофей покинув паству і зник у місті Одесі (сучасна Варна). Після того, як Костянтин Великий прийняв Міланський едикт, єпископ повернувся до Тиру і півстоліття присвятив служінню.
Традиції на Дорофея
18 червня казали, що Дорофей приносить самі короткі ночі на рік, називаючи їх горобиними. Оскільки в цей час процвітала сон-трава, то казали, що сни є віщими. Зображували щастя у вигляді доброго молодця або красної дівиці. А ось, якщо 18 червня сниться стара, то це до біди. Розповідали про те, що сон-трава цвіте ночами, і її потрібно збирати, використовуючи спеціальні замовляння і проводячи різні обряди. Наприклад, дізнатися «правильну» сон-траву, яка підходить для різних зіль, можна, якщо опустити її в джерельну воду в період повного місяця – добре, за прикметою, якщо вона заворушиться.
Також вважали, що нечиста сила дуже боїться сон-трави, використовували її для самих різних обрядах. В травнику навіть писали про те, що, якщо людина носить з собою сон-траву, то вона уникне зустрічі з бісами: «Хто носить сон-траву при собі, від того диявол біжить; в будинку її мати – добро наживати; а хороми будувати – під кут класти, спокійно жити».
Народні прикмети на 18 червня
- Якщо вітер з північного заходу, то це до сирого літа. Якщо зі сходу – до поголовних хвороб.
- Якщо з півночі – до ясного дня. Якщо з півдня – до родючого року.
- Якщо день теплий і ясний, то зерно буде велике.
- Якщо вранці бджоли не летять в поле, а сидять по вуликах, то буде дощ.
- Якщо вранці трава сильніше, ніж зазвичай пахне, то буде дощ.
- Якщо в хмарний день перед заходом яскраво засяяло сонце, то наближається негода.
- Якщо дятел співає, і сова всю ніч кричить, то це до опадів.
- Якщо туман над водою, то це до великої кількості грибів.
- Якщо багато павуків, то це на гарну погоду.
- Якщо в першій половині дня виполоти бур’яни на городі, то вони більше не виростуть. Це ж стосується і волосся на тілі, вирваного з корінням.
Події
- 860 — руський флот князів Аскольда і Діра напав на Константинополь.
- 1583 — Перше страхування життя. У Лондоні Ричард Мартін застрахував життя Вільяма Гібсона на суму 383 фунти.
- 1637 — запорожці разом із донцями здобули османську фортецю Азов.
- 1651 — під час визвольної війни 1648—1654 р.р. розпочалася битва під Берестечком.
- 1668 — на Сербинському Полі відбулася Рада Війська Запорозького, на якій козацькі полки правителя підмосковської України Івана Брюховецького визнали Петра Дорошенка своїм Гетьманом і разом з усім Військом Запорозьким затвердили його на гетьманстві.
- 1709 — Зруйновано Чортомлицьку Січ.
- 1754 — закладено фортецю святої Єлисавети, пізніше — Єлисаветград, Кіровоград, тепер — Кропивницький.
- 1782 — У Швейцарії зафіксований останній відомий випадок страти за чаклунство (страчена Ганна Гельді).
- 1815 — Наполеон програв битву при Ватерлоо.
- 1817 — У Лондоні відкритий міст Ватерлоо.
- 1837 — Іспанська республіка прийняла нову Конституцію.
- 1881 — Відновлення «Союзу трьох імператорів». Імператори Німеччини, Австро-Угорщини і Росії підписали таємну угоду, за якою члени союзу зобов’язали не надавати підтримки жодній державі при нападі на одного з членів союзу.
- 1889 — американець Річардсон запатентував дитячий візочок.
- 1917 — попри заборону військового міністра Росії Олександра Керенського, у Києві розпочав роботу 2-й Всеукраїнський Військовий з’їзд, у роботі якого взяло участь близько 2500 делегатів з усіх фронтів, флотів і флотилій, а також запасних частин. З’їзд ухвалив важливі постанови про детальний план українізації війська. Головою Українського Генерального Військового Комітету переобрано Симона Петлюру.
- 1934 — заарештовано Романа Шухевича у зв’язку з вбивством міністра польського уряду Перацького (відплата за так звану пацифікацію).
- 1939 — у Каневі на могилі Тараса Шевченка відкрито йому пам’ятник.
- 1940 — після капітуляції французької армії генерал Шарль де Голль заявив в етері Бі-Бі-Сі, що «програна лише битва, але не війна», і він з частиною армії евакуюється у Велику Британію. Це стало сигналом для початку у Франції Руху Опору.
- 1946 — Проголошення Італії республікою.
- 1946 — Міністерство внутрішніх справ СРСР розробило докладний план максимального розгрому оунівського підпілля та його збройних формувань.
- 1976 — проголошено незалежність Сейшельських Островів.
- 1991 — Верховна Рада УРСР видала постанову про святкування Дня незалежності України 24 серпня.
- 1996 — Україну прийняли до складу Конференції з роззброєння.
- 2000 — Львівська міська рада наклала заборону на трансляцію в громадських місцях російськомовних пісень.
- 2009 — запущений Lunar Reconnaissance Orbiter, космічний апарат НАСА з дослідження Місяця.
Підтримайте проект на Patreon