Середа, 15 січня

17 жовтня – яке сьогодні свято та чого не можна робити. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події

17 жовтня — 290-й день року (291-й у високосні роки) за григоріанським календарем. До кінця року залишається 75 днів.

Свята і пам’ятні дні

Міжнародний день боротьби за ліквідацію злиднів

Історія проведення Міжнародного дня боротьби за ліквідацію злиднів (International Day for the Eradication of Poverty) нерозривно пов’язана з датою 17 жовтня 1987 року. В той день більше ста тисяч чоловік зібралися на площі Трокадеро в Парижі, де в 1948 році була підписана Загальна декларація прав людини, щоб віддати данину пам’яті жертв крайньої убогості, насильства і голоду.

Присутні заявили, що убогість є порушенням прав людини, і підтвердили необхідність спільними зусиллями добиватися дотримання цих прав. Відповідні заяви накреслені на Пам’ятному камені, який був відкритий в той день.

День працівників харчової промисловості

Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи працівників харчової промисловості, а також професійних спілок…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників харчової промисловості» від 8 серпня 1995 року № 714/95

Іменини

17 жовтня День ангела імені відзначають: Тихон, Дмитро, Яків, Павло, Володимир, Василь, Петро, Микола, Степан, Михайло, Вероніка

17 жовтня – день Єрофея (Ієрофея). Єрофєєв день

У церкві 17 жовтня вшановується пам’ять мученика Єрофея (Ієрофея), який жив в Афінах у I столітті. Одночасно з Діонісієм навернений у християнство і став учнем апостола Павла. Ним же був присвячений і в сан єпископа, у той час Єрофей вже був членом афінського ареопагу. Переказ свідчить, що Єрофей і Діонісій своїми очима бачили поховання Богоматері. Що стосується подальшої долі Єрофея, то він був убитий язичниками після того, як намагався проповідувати християнство серед них.

17 жовтня: традиції, обряди та звичаї

Здавна існує традиція заготовляти у Єрофєїв день особливу настоянку, яку прозвали в народі «Єрофєїч». Для цього заздалегідь сушать запашні трави (звіробій, майоран, буркун, материнку, чебрець, полин, м’яту, аніс), заливають їх горілкою і протягом місяця настоюють в темному місці. Цю настоянку приймають при відсутності апетиту і при шлункових захворюваннях.

17 жовтня на Русі намагалися не пити алкогольні напої, тому що в цей день у п’яну людину може біс оселитися і довести її до божевілля. Також на Єрофея великий ризик бути обманутим, не піддавайтеся сьогодні ні на які вмовляння.

Господині в Єрофєєв день традиційно переглядали і провітрювали зимовий одяг з взуттям. Слідуйте і ви цьому звичаю, підготуйтеся до холодів заздалегідь, щоб потім зима не застала зненацька.

Народні прикмети на 17 жовтня:

Вважається, що цього дня лісовики дурять: ламають дерева, ганяють звірів, тиняються і кричать, плещуть у долоні і регочуть, аж до ранку, після співу перших півнів провалюються крізь землю, щоб з’явитися до весни з-під землі.

  • З Єрофея і зима шубу одягає.
  • З Єрофея холоду сильнішає.
  • На Єрофєєв день один “єрофєїч” душу гріє.

Події

  • 1113 — споруджено Києво-Михайлівський Золотоверхий собор (зруйновано 1934).
  • 1346 — битва при Невілс-Кросі: розгром шотландської армії англійськими військами і полонення Давида II, короля Шотландії.
  • 1404 — Папою Римським стає Інокентій VII (у миру — Козімо Джентіле Мільораті); правив по 6 листопада 1406.
  • 1604 — німецький астроном Кеплер Йоган почав спостереження найновішої зірки (SN 1604), названої згодом його ім’ям.
  • 1660 — Слободищенський трактат — договір між гетьманом Юрієм Хмельницьким та Річчю Посполитою.
  • 1702 — Битва під Бердичевом.
  • 1855 — англієць Генрі Бессемер запатентував свій процес приготування сталі.
  • 1888 — катастрофа під Харковом (Бірки) потягу, яким подорожував російський імператор Олександр III з почтом.
  • 1905 — російський імператор Микола II підписав Маніфест про дарування ліберальних свобод і додання Державній думі законодавчих повноважень.
  • 1905 — держави-члени Балканської Ліги оголосили війну Османській імперії.
  • 1927 — відбувся ІІ Всеукраїнський собор УАПЦ.
  • 1967 — у Великій Британії опублікували «Акт про аборт» («Abortion Act»), який започаткував легалізацію в Західній Європі штучного переривання вагітності (вже узаконеного на той час в соціалістичних країнах).
  • 1987 — у Львові створили Товариство Лева.
  • 1990 — у Києві на площі Жовтневої революції завершилося голодування студентів, які домоглися від Верховної Ради УРСР прийняття постанови про виконання їхніх політичних вимог[1].
  • 1990 — офіційна дата виникнення бази IMDb (Internet Movie Database), найбільша у світі база даних і веб-сайт про кінематограф (тодішня назва «rec.arts.movies movie database»).
  • 1996 — Аслан Масхадов став прем’єр-міністром коаліційного уряду Чеченської Республіки Ічкерія.

Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.