Середа, 15 січня

На Львівщині можуть закрити або реорганізувати понад 50 шкіл

З 1 вересня 2025 року школи, де навчається менше ніж 45 учнів, припинять фінансувати з державної освітньої субвенції. У Львівській області таких закладів станом на сьогодні налічується 54. Це означає, що їх можуть або перепрофілювати, або закрити. У такому випадку учнів довозитимуть на навчання у сусідні села на шкільному автобусі.

Більше про це дізнавалося Суспільне.

У селі Лагодів Перемишлянської громади у місцевій школі навчаються 33 учні. Найбільший клас складається з шістьох школярів. У найближчі місяці на навчальний заклад чекають зміни, каже директорка Надія Баран.

“Наші три школи Станимирського старостинського округу, можливо, могли би домовитися. І буде організований один заклад освіти – гімназія створена. Тобто, з цих трьох шкіл дітей мали би звозити в одну школу, яка мала би бути гімназією. Дві інші школи, які залишаться, вони будуть просто початковими”, — говорить директорка Лагодівської школи Надія Баран.

Школа у селі Лагодів
Школа у селі Лагодів. Суспільне Львів/Ольга Іващук

У селі Чемеринці цієї ж громади у школі навчаються місцеві діти ті ті, хто живе на довколишніх хуторах. Через те, що учнів мало, наступного навчального року у селі, ймовірно, залишать лише початкову школу, розповідає директорка Марія Винярська.

“Станом на сьогодні в нас навчається 37 учнів. У двох класах відсутні учні. Це – перший клас і шостий клас. В другому класі в нас навчається двоє діточок, в третьому – четверо. Вже повідомили, що нашу школу включено в план реорганізації на 2025-2026 навчальний рік”, — каже Марія Винярська.

Школа у селі Чемеринці
Школа у селі Чемеринці. Суспільне Львів/Ольга Іващук

Лише в одній Перемишлянській громаді є 19 шкіл, у шести з яких навчається менше ніж 45 школярів. Саме таких закладів стосуватимуться перепрофілювання або ж закриття. Наразі в громаді проводять обговорення, а остаточне рішення ухвалять згодом на сесії міської ради.

“Продумано на рахунок шкільних автобусів. Зараз на балансі в нас є 11 шкільних автобусів. Також один новий автобус ми плануємо придбати у першому кварталі 2025 року. Тому десь у планах є збільшити кількість учнів у школах, які у сільській місцевості. Тобто, підвозити у найближчий заклад загальної середньої освіти, який знаходиться в сусідньому селі”, — пояснює начальниця відділу освіти Перемишлянської міськради Мар’яна Хоміцька.

Реорганізація роботи малокомплектних шкіл зумовлена змінами до урядової постанови №245. Документ передбачає, що малі школи тепер не отримуватимуть фінансування з державної субвенції.

“Відповідно до цих змін, з вересня 2025 року вже під ці школи підпадають ті, де менше 45 учнів. А з 2026 року це буде вже менше 60 учнів. Тому громади мають вирішувати, що робити з цими школами: чи їх робити філіями, чи їх закривати, а дітей довозити до сусідніх шкіл”, — каже очільник обласного департаменту освіти і науки Олег Паска.

За словами Олега Паски, станом на сьогодні на Львівщині таких малокомплектних шкіл є 54.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.