16 листопада – День ангела Анни: традиції, прикмети та головні заборони

Віруючі православної церкви в цей день вшановують пам’ять святої княжни Анни Всеволодівни — дочки київського князя Всеволода Ярославича. У народі її прозвали Холодною, так як погода в ці дні починала змінюватися, наставали холоди і зима вступала у свої права. Інші назви свята: «Ганна», «Кросник», «Агапій», «Баби».

Анна (Янка) Всеволодівна народилася в 1054 році в місті Переяславі, де і провела все своє дитинство. Її батьками були великий князь київський Всеволод Ярославович і грецька царівна. Батько дав їй княже виховання: вона навчилася грамоти, філософії, історії, риторики, грецької мови.

Ставши прекрасною дівчиною, заручилася з візантійським царевичем Дуком Старшим. Коли її судженого насильно постригли в ченці, вона вирішила присвятити себе Господу Богу. Відвідавши Візантію, оглянувши жіночі монастирі, стала просити батька і митрополита Іоанна II заснувати таку ж обитель на Русі. У 1068 році був поставлений перший жіночий монастир — Андріївський, в якому Анна і стала ігуменею.

В ньому була відкрита перша на Русі школа для дівчаток, в якій, крім необхідних основ, викладали і різні жіночі ремесла. Після смерті митрополита Анна Всеволодівна сама брала участь в направленні в Російську церкву нового владики з Візантії.

16 листопада: традиції і звичаї дня

У цей день на Русі було прийнято ласувати замороженими ягодами (брусницею, журавлиною, морошкою). З них варили кисіль, додавали їх в здобу і інші блюда. На вулиці заморожували молоко, потім стругали його ножем, посипали цукром і подавали з млинцями. Виходило щось на зразок сучасного морозива. У дітей це блюдо було найулюбленішим.

16 листопада багато дівчата починали рукодільничати. Вечорами ткали або пряли. У кожній хаті стояла прядка. Нитки робили не тільки з овечої вовни, а й з льону.

Стародавні слов’яни вірили, що в цей день на землю спускається нечиста сила, ходить біля людей і дивиться на те, хто і як живе. Також нечисть готувалася до святочного розгулу. Людям вона не могла заподіяти шкоди і тому вела себе тихо і скромно. Але все одно, краще убезпечити себе. В цю дату не рекомендували без особливої потреби залишати житло, ходити в людні місця, сваритися з кимось і відправлятися в далеку дорогу.

До знахарів і чаклунів 16 листопада приходило багато народу з метою зняти порчу та сглаз. Вірили, що гарантовано вийде позбутися негативу. Відбою від людей не було з самого ранку.

Сни з 15 на 16 серпня швидко і точно збуваються. Головне – правильно їх розшифрувати.

Народні приказки і прикмети на 16 листопада

  • Якщо на Ганну Холодну не випаде сніг – бути найближчому року неврожайним.
  • Якщо вдень стоїть холодна погода, то восени буде голодно.
  • Якщо хмари летять низько – буде холод.
  • Увечері 16 листопада вдарив мороз – зима буде досить теплою і без істотних перепадів температур.
  • Миші почали рити нори – буде холоднеча.
  • Кріт риє нору на північній стороні – буде відлига на західній – сира погода, на південній – холоди, на східній – всю зиму буде тепло і сухо.
  • Горять у печі яскраво і з тріском дрова, буде мороз, а якщо вони погано розпалюються – бути теплу.
  • Дим з труби низько стелиться – до потепління, а якщо піднімається вгору – до морозу.
  • Якщо винесений на вулицю спечений хліб замерзне, то незабаром вдарять морози.
  • Народжені 16 листопада рідко бувають щасливі, хоча і володіють рідкісною майстерністю в будь-якій справі. Носити їм слід онікс.

Чого не можна робити 16 листопада

В цей день не можна сваритися, не варто виходити з дому без особливої потреби і бажано уникати людних місць. Інакше можете зловити пристріт або порчу. А якщо посваряться подружжя, то скоро можуть розлучитися. Не можна відмовляти людині, якщо вона постукала вам додому, але потім перехрестіть поріг і вхідні двері. Так ви не пустите до хати негатив.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.