Якраз середина серпня, Перший Спас вже позаду, і сьогодні церква згадує первомученика Стефана. Стефан був першим християнським мучеником, який походив з єврейської діаспори. Постраждав за віру і свої проповіді. Його забили камінням до смерті за рішенням суду Синедріону. Це сталось в 33-36-х роках. Це вбивство підтримало багато людей, але один з них для нас найбільш примітний, так як пізніше він став первоверховним апостолом Павлом.
У християнстві мученика Стефана шанують як святого, архідиякона, апостола від 70-ти. На іконах він зображений з каменем на голові або на плечах і тримає пальмові гілки в руках. Ці гілки мають символічний сенс, говорячи про його перемогу над смертю. Його просять про допомогу під час переслідування або гоніння, а також просять звернути близьких до Бога.
На Русі в цей день косили отаву – це нова трава, яка виростала поверх вже скошеної. А також в цей день люди передбачали, якою буде погода в вересні.
Традиції та обряди на 15 серпня
У давнину в цей день плели «Степанов вінок». Вся родина збирала трави для нього. Готовий вінок був повішений у червоному кутку хати. Вважалося, що в ньому живе цілюща сила духу полів. І щоб розбудити її, треба було зробити відвар з декількох травинок вінка.
Також проводився обряд поведінки щодо коней. Викупану тварину господар приводив до джерела і, кинувши туди монетку, напував її. Після цього клали монету в шапку з водою, і кінь пив звідти. Ще її ховали під яслами. Після цього кінь ставав спокійнішим і не боявся нечисті.
Народні приказки і прикмети на 15 серпня:
- Перисті нерухомі хмари, що з’являються вранці – вірна ознака гарної погоди;
- Яка погода вдень, такою вона буде і в вересні;
- Павуки плетуть маленькі сіті – скоро буде вітряно;
- Жаби заквакали – буде дощ, різко замовкли – буде сильний вітер;
Підтримайте проект на Patreon