13 жовтня – Григор’єв день, Григорій Солом’яний: традиції, прикмети та головні заборони

13 жовтня Православна церква вшановує пам’ять священномученика Григорія, просвітителя Вірменії, який походив з роду грузинських царів.

Був святий родом з Парфії – держави, що знаходиться між річкою Тигр і Перською затокою. Будучи єпископом, він проповідував Євангеліє і багатьох звернув до християнської віри. За це вірменський цар Тірідат наказав його скинути в глибокий рів. За легендою, святий Григорій провів в цьому рові 15 років. Коли його звільнили з ув’язнення, він продовжив свою велику місію, залучивши багатьох до віри в Христа. Священномученик мирно помер близько 335 року.

Ще в цей день вшановують пам’ять преподобного Григорія – засновника Пельшемского монастиря, який знаходився на річці Пельшеме в околицях міста Кадникова. Святий з’явився на світ у місті Галич (Костромська обл.) в 1315 році. Походив з роду бояр Лопотових. Коли йому виповнилося 15 років, батьки хотіли його одружити, але померли і не встигли зробити задумане.

Григорій залишив маєток, який йому дістався у спадок, і в Богородице-Різдвяному монастирі прийняв постриг. Пізніше тут він став ігуменом. Його глибоко поважали жителі міста і князь Юрій Дмитрович. Однак слава обтяжувала Григорія, він покинув монастир і відправився в Ростов, щоб поклонитися місцевим святиням. Там він оселився в Авраамиэвом монастирі, а пізніше став архімандритом Спаського монастиря. Два роки преподобний керував монастирем, а потім вночі потай від усіх покинув місто і попрямував до Діонісію Глушицького, щоб стати його учнем.

Коли Григорію виповнилося 104 роки, він покинув Діонісія і на березі річки Пельшми зробив собі келію. Незабаром до нього приєдналися інші подвижники, і з благословення єпископа Єфрема він побудував церкву в честь Собору Пресвятої Богородиці.

Помер святий у віці 127 років. Вмираючи, він просив своїх учнів кинути своє тіло в болото, але вони поховали його поруч з монастирем.

Традиції та звичаї на 13 жовтня

Переказ свідчить, що 13 жовтня люди намагалися оновити свої подушки та матраци.

Стару солому зазвичай спалювали, а нової набивали всі речі. Наближалося свято Покрови, а тому, необхідно було навести порядок у будинку. Викидали сміття, застеляли ганок і будинок свіжою соломою. 13 жовтня селяни асоціювали з соломою, оскільки вважали, що саме вона вбирає в себе всю силу землі. Говорили, що людина народжувалася на соломі і помирав на ній. На соломі зазвичай спали, її використовували для виготовлення завіс для вікон, годували соломою худобу. Якщо літо було вологим, то гнила солома, але і тут її не викидали, а застосовували для того, щоб покривати дахи хат.

Господиня 13 жовтня обов’язково повинна була спалити стару солому. Хтось використовував клуні, а хтось викидав солому в піч, щоб захистити себе і близьких від пристріту. Молилися також Михайлу і Григорію, щоб заміна соломи була виключно на благо. До речі, по старій соломі можна було судити про стан здоров’я людини, яка на ній спала. Говорили, що солома могла розповісти про непомітному недугу, який поступово прогресував. Також старухи в цей час спалювали постоли, щоб «ходу зимі надати».

Була поширена традиція 13 жовтня обливати дітей через решето водою, поставивши їх на поріг дому – вважали, що це допомагає захиститися від хвороб. До речі, решето і поріг вважалися символами потойбічного світу, межею між хатою і іншою землею. Решето також було пов’язане з достатком.

Народні прикмети на 13 жовтня

  1. Сніг випав 13 жовтня – зима прийде ще нескоро, а в найближчі дні настане потепління
  2. На липі й березі не залишилося листя до цього часу – рік буде легким, і навпаки, якщо листя ще видно, то зима буде достатньо суворою.
  3. Відлетіли журавлі – зима буде холодною і настане рано
  4. Білка змінила шубку – прикмета, що зима буде м’якою і не морозної
  5. Сухий сніг – літо буде хорошим, і можна буде зібрати багатий урожай
  6. Місяць туманна, каламутна або бліда – чекай негоди
  7. Багато горіхів, а грибів, навпаки, немає – прикмета, що зима буде суворою і сніжною

Що не можна робити та які заборони 13 жовтня

  • За народними віруваннями у цей день напередодні Покрови у лісах бродять лісовики. Вони виривають з корінням кущі, ламають дерева, лякають тварин і людей. Тож не радять сьогодні блукати лісами.
  • На Григор’єв день, щоб не захворіти, заведено палити в стодолі стару солому з матраців, а потім набивати їх новою. У сучасному світі актуально зробити у цей день генеральне прибирання.
  • Також сьогодні не варто багато перебувати на вулиці, якщо погана погода. Це загрожує не лише захворюваннями, але й зайвими матеріальними витратами.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.