13 листопада – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

13 листопада — 317-й день року (318-й у високосні роки) у григоріанському календарі. До кінця року залишається 49 днів.

Іменини

13 листопада День ангела відзначають Абрам, Артем, Василь, Герман, Дем’ян (Даміан), Євстахій (Стахій, Стах), Кузьма (Косма), Никодим, Микола, Роман, Сава, Спиридон (Свирид), Степан (Стефан), Трохим, Федір.

Свята і пам’ятні дні

Всесвітній день доброти

«Декларація доброти» говорить: «Ми визнаємо фундаментальну важливість простої людської доброти, як основної умови доставляє задоволення і осмисленого життя, і цим документом проголошуємо створення Всесвітнього руху доброти. Ми будемо прагнути об’єднатися через організації в кожній країні і з допомогою створення всесвітньої мережі, і створити більш добрий і більш повний співчуття світ».

Міжнародний день сліпих

Саме в цей день в 1745 році на світ з’явився педагог та засновник першої школи для сліпих Валентин Гаюї. Заклади запрацювали в Петербурзі та Парижі. Відзначати свято почали за рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Таким чином, кожного року вони намагаються привернути увагу до людей, які втратили зір. Як відомо, до 18-го століття в світі не було жодного навчального закладу для сліпих. Саме Гаюї започаткував методику навчання з придуманим шрифтом.

13 листопада – преподобних Спиридона і Никодима, просфорників Печерських

13 листопада церква вшановує пам’ять преподобних Спиридона і Никодима, просфорників Печерських

Двоє святих жили в XII столітті в Ближніх печерах Києво-Печерського монастиря. За легендою, святі вчинили чудо: якось під час випікання просфор у чоловіків спалахнула піч, але вони змогли загасити вогонь, залишившись неушкодженими. 

З тих пір Никодима та Спиридона почали шанувати в народі як оберігачів будинку від пожежі.

Своє свято 13 листопада також відзначали рибалки та мисливці, які обов’язково вирушали на промисел в цей день, щоб протягом наступного року їм сприяла удача в справах. Проводжали їх з великими почестями, влаштовуючи пишні застілля, проводячи різноманітні обряди.

У народі казали: “Хороший рибалка має за клюванням знати, що рибу сазаном звати”. Наші пращури цього дня прислуховувались до снігура: якщо він свистить — незабаром зима буде. Курей 13 листопада переводили в спеціальні зимівки, примічаючи слабку птицю, яка підходить для забою. З курки потім готували бульйон, котлети, пироги з начинкою з м’яса курки.

13 листопада: традиції і звичаї дня

13 листопада турбувалися про домашню птицю. Утеплювали курники або будували спеціальні сарайчики, куди кури зможуть сховатися в разі негоди і холодів. Господарі відбирали для забою слабку птицю. З курячого м’яса варили бульйон, готували котлети і курники (пироги з м’ясом).

Щоб бути щасливим, то потрібно з’їсти в цей день страву з курки, вважали наші предки

Також наші предки вірили, що 13 листопада чаклунам і відьмам набагато простіше наводити порчу або вроки. Тому людям в цей день слід бути особливо обережними.

Щоб захистити себе від негативного впливу радять не спілкуватися в цей день з малознайомими людьми, а також кажуть, що вранці потрібно покласти в кишеню зелену нитку. Увечері, прийшовши додому, її спалюють.

Народні прикмети на 13 листопада

1. Ясна і сонячна погода в цей день – до сильного поривчастому вітру.

2. Горобці голосно цвірінькають – до тепла. Не чути гороб’ячого цвірінькання – скоро настануть стійкі холоди.

3. Рибалки в цей день посварилися між собою – всю зиму рибалка буде невдалою. Тому рибалки-артільники 13 листопада намагалися не лаятися.

4. Перший улов жертвувати храму, або продавався, а на виручені гроші купували свічки і ставили їх в церкві.

5. З’їсти в цей день блюдо з курятини – на щастя.

6. Вважалося, що 13 листопада чаклуну найлегше навести на людину порчу або наврочити його.

7. 13 листопада гудзик втратити – значить, хтось вас наврочив.

8. Щоб захистити себе від псування, слід покласти в кишеню нитку зеленого кольору. Увечері перед сном треба її спалити.

9. Що в цей день наснилося, то збудеться рівно через 9 днів. Особливо сприятливі сни в ніч на 13 листопада у іменинників, а також в тому випадку, якщо ця дата випадає на понеділок.

10. Хто в цей день не виспиться як слід, довго не проживе.

Що можна робити 13 листопада

1. Сьогодні багато посміхайтеся і робіть добрі справи.

2. Цього дня заведено дарувати знайомим і незнайомим людям квіти.

3. Вважають, якщо з’їсти страву з курятини цього дня – будете щасливими.

4. Щоб захистити себе від злих очей, треба покласти в кишеню нитку зеленого кольору. Увечері перед сном треба її спалити.

5. Якщо у вас є можливість довго поспати – обов’язково зробіть це. Повір’я кажуть, що чим довший сон 13 листопада, тим довше ви проживете.

Що не можна робити 13 листопада

1. Намагайтеся ні з ким не сваритися та не входити у конфлікти, адже цього дня вашому недругу найлегше вам наврочити.

Події

  • 1851 — уведена в дію Миколаївська залізниця.
  • 1918 — уряд Гетьмана Павла Скоропадського звільняє з в’язниці Симона Петлюру, який одразу поїхав до Білої Церкви організовувати повстання.
  • 1918 — розпочалося таємне засідання Української національної спілки, на якому створено Директорію УНР — найвищий орган державної влади.
  • 1918 — У Львові Українська національна рада ухвалила тимчасовий основний закон, яким проголошено Західноукраїнську Народну Республіку.
  • 1918 — Рада народних комісарів РСФРР в одностороньому порядку анулювала Берестейський мир.
  • 1945 — у Франції Шарля де Голля обрано головою Тимчасового уряду.
  • 1956 — Стала до ладу найбільша в Європі нова мартенівська піч № 8 на металургійному заводі ім. Ворошилова у Ворошиловську.
  • 1971 — виведений на орбіту навколо Марса перший міжпланетний космічний апарат, перший штучний супутник Марса («Марінер-9», США).
  • 1980 — американський космічний апарат «Вояджер-1» передав на Землю перші фотографії Сатурна великим планом.
  • 1994 — за результатами референдуму Швеція вступила до ЄС.
  • 1997 — відбулося перше в історії засідання Центральної виборчої комісії України (цей день вважають датою створення ЦВК України).
  • 2007 — Європарламент дав згоду на набуття чинності угод Євросоюзу з Україною про спрощення візового режиму та реадмісію.
  • 2015 — Терористичні акти в Парижі 13 листопада 2015.
  • 2015 — Міжнародна асоціація легкоатлетичних федерацій дискваліфікувала Росію — зупинила участь Всеросійської федерації легкої атлетики у всіх міжнародних змаганнях на невизначений час через систематичні зловживання допінгом.
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.