10 листопада – яке сьогодні свято. Іменини, традиції, заборони, прикмети та визначні події та чого не можна робити

10 листопада — 314-й день року (315-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 51 день.

Іменини

10 листопада День ангела відзначають: 

Православні: Арсен, Георгій, Іван, Кузьма, Наум, Микола, Павло, Тимофій, Ганна, Неоніла, Параскева, Афанасій

Католицькі: Андрій, Аніан, Дмитро, Флоренція, Юстин, Леон, Людомир, Монітор, Німфа, Проб, Стефан

Свята і пам’ятні дні

Всесвітній день молоді

Міжнародний день бухгалтера

Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (англ. World Science Day for Peace and Development)

10 листопада – день Святої Параскеви П’ятниці

10 листопада Православна церква вшановує пам’ять святої Параскеви

 

Її ім’я стали з’єднувати з ім’ям богині П’ятниці, яка захищає жінок. Тому тиждень, на який випадало 10 листопада, в народі почали називати П’ятницький.

У православного народу свята Параскева П’ятниця завжди користувалася особливою любов’ю. В її честь в давнину будували храми, які називали П’ятницями. Також такі найменування отримували невеликі каплиці, розташовані біля дороги.

За старих часів ікони Парскеви можна було зустріти в кожному будинку. Наші предки вірили, що свята захищає сімейне щастя. Також мучениці моляться про збереження здоров’я домашніх тварин, про зцілення від душевних і фізичних недуг.

Великомучениці Параскеві молилися дівчата на виданні про швидке заміжжя.

Ким була свята Параскева?

Народилася у християнській родині. Жила в III столітті в місті Іконія у Малій Азії. Її побожні батьки щиро молилися до Бога і кожної п’ятниці розважали над муками Ісуса Христа. Коли Бог дав їм донечку, вони назвали її Параскева, тобто П’ятниця. Після смерті батьків Параскева вела тихе християнське життя, повне чеснот, і з любов’ю опікувалась убогими. Добрий приклад її богоугодного життя навернув численних поган до Христової віри. Розлючені жерці запроторили Параскеву до в’язниці.

Коли в час Діоклетіанового переслідування християн до Іконії прибув новий імператорський намісник з наказом судити й мучити християн, до нього привели Параскеву, яка сміливо визнала свою віру в Христа. За це намісник наказав її жорстоко мучити. Під час тортур Параскева віддала Богові свою чисту і невинну душу.

10 листопада: традиції і звичаї дня

Стародавні слов’яни 10 листопада вшановували пам’ять богині Макошь – покровительки кравчинь і пряль. Вірили, що вона допомагає людям знайти земне щастя.

У цей день готували будинок до зими, вичищали стійла. Існувала традиція під назвою «лляні оглядини», за якою селяни вихвалялися один перед одним, показуючи льон-первак. Дівчата, таким чином, демонстрували хлопцям наскільки хороші вони господині.

Народні прикмети на 10 листопада

  • Листя з вишні 10 листопада ще не опало – сніг, навіть якщо він випав, то скоро розтане
  • Якщо людина народилася 10 листопада, то її талісманом є онікс
  • Хто багато сміється в цей день, той потім, згідно з прикметами, буде довго плакати. Тому, намагалися поводитися стримано
  • Не можна мити голову, купатися, прати і взагалі, виконувати роботу, яка була б пов’язана з водою. Однак, якщо дитина хворіла, потрібно було відвести його до джерела, щоб змити недуга
  • Перший витріпаний льон обов’язково потрібно освятити в церкві
  • Якщо болить голова або зуб, потрібно помолитися святій Параскеві
  • Не можна в цей день мити підлогу – після смерті в помиях валятися доведеться
  • Не можна чистити димохід на Параскеву – це до нещастя, згідно з прикметами
  • Вагітна жінка не повинна в цей день давати грошей в борг, оскільки так у чужі руки вона віддасть долю своєї дитини

Що можна та чого не можна робити 10 листопада

Колись парубки постилися на Параскеву П’ятницю, щоб випостити собі гарну й хазяйновиту жінку. Дівчата — щоб вдало вийти заміж. “П’ятінка, моя матінка, допоможи хоч ти, шоб мені замуж піти”. Дівчата просили у Параскеви П’ятниці, шоб не був муж п’яниця, шоб були діти непитущі. Для цього заносили в церкву льон або матерію, дарували рушник на ікону.

До початку XX ст. в Україні був звичай “годування” Параскеви-П’ятниці. На Параски, а також у п’ятницю на Страсному тижні господиня накривала стіл білою чистою скатертиною, ставила канун — розведений мед. Кожної п’ятниці протягом року на ніч залишала на столі хліб-сіль, кашу й ложку — “для П’ятінки”.

Коли Бог розподіляв свята, то П’ятниця, за переказами, випросила собі один день на тиждень, щоб дати жінкам відпочинок. Тому вона суворо забороняє жінкам у цей день тяжко працювати, прясти, снувати, ткати і прати білизну.

Кажуть, що дівчатам голову мити і чесатися не можна в п’ятницю, не можна співати і сміятися. “Хто в п’ятницю сміється, той в неділю плаче”. Вірили, що той, хто дотримується щоп’ятниці посту, піде в Царство небесне і ніколи не хворітиме на пропасницю. У п’ятницю утримувалися від подружніх обов’язків, щоб діти не народилися каліками. А сон п’ятничний — віщий. Він збувається завжди. Хоч і через два, хоч і через 10 років.

П’ятниця вважається днем нещасливим для роботи на городі, для початку нової справиНе можна сіяти, орати й сапати, щоб не було граду, бо “в п’ятницю Бог чортів скидав із неба”.

Остерігаються цього дня щось віддавати або позичати, щоб “не віддати щастя”.

Водночас у п’ятницю добре садити квочку на яйця — усі курчата вилупляться, переважно будуть курки.

Події

  • 1663 — укладені Батуринські статті.
  • 1723 — за наказом імператора Петра І в Санкт-Петербурзі заарештували Павла Полуботка, чернігівського полковника, наказного гетьмана Лівобережної України (1722–1724). Був ув’язнений у Петропавлівській фортеці, де й помер.
  • 1764 — Катерина ІІ скасувала гетьманство, передавши всю повноту влади в Гетьманщині президенту Малоросійської колегії Петру Рум’янцеву.
  • 1770 — Вольтер заявив: «Якби бога не було, його варто було б винайти».
  • 1926 — у Берліні відкритий Український науковий інститут.
  • 1928 — у Києві відкритий будинок-музей Тараса Шевченка.
  • 1948 — Вийшов Указ Президії ВР РРФСР «О выделении города Севастополя в самостоятельный административно-хозяйственный центр». Згодом в поточних документах СРСР Севастополь (разом з Кримською областю) став частиною УРСР, зокрема вся його адміністративна, господарча та партійна ланка підпорядковувалася Сімферополю та Києву.
  • 1989 — у Львові відбулись установчі збори Товариства «Надсяння», яке репрезентує українців депортованих з українських етнічних територій, що після Другої світової війни були «передані» Польщі.
  • 1970 — Запущено космічну станцію «Луна-17», котра через тиждень здійснила посадку на Місяць і доставила перший радянський самохідний пристрій «Луноход-1».
  • 1975 — Генеральна Асамблея ООН прирівняла сіонізм до расизму (це рішення було відкликане 16 грудня 1991 року).
  • 1992 — Російські війська ввійшли в Інгушетію.
  • 1993 — Групою сектантів «Білого братства», очолюваного Мариною Цвигун (Марія Деві Христос), та Юрієм Кривоноговим (Іоанн Свамі), було проголошено «кінець світу» та захоплено київський Софійський собор з метою масового самознищення. Міліція затримала сектантів, що поклало край діяльності «Білого братства» та викликало низку самогубств прихильників секти в Україні та країнах СНД.
  • 1993 — в Україні заборонені усі воєнізовані недержавні організації.
  • 1994 — Ірак визнав незалежність Кувейту.
  • 2004 — Центрвиборчком України оголосив остаточні результати першого туру виборів Президента України: Віктор Ющенко набрав 11 125 395 голосів (39,87 %), Віктор Янукович — 10 969 579 голосів (39,32 %). Другий тур голосувань призначено на 21 листопада 2004.
  • 2004 — вийшов Firefox 1.0.
  • 2007 — прем’єра в Україні серії «Spanish Fry» мультсеріалу «Футурама».
  • 2009 — запущено перший гідроагрегат Дністровської ГАЕС (він видав перший струм в Об’єднану енергосистему України).
Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.