Вчені розповіли, чим “щасливчики” відрізняються від всіх інших

Багато людей схильні пояснювати свої хронічні невдачі тим, що їм просто не щастить. Адже бувають щасливчики, які нічим не кращі за інших, а фортуна чомусь їх обожнює. Але вчені не згідні з тим, що успіх сліпий і стверджують, що щастя залежить від самої людини.

Після декількох експериментів дослідники визначили, чим щасливчики відрізняються від всіх інших. Отже, вони:

1. Уміють бачити випадкові можливості

Колишній фокусник, а нині професор психології Хартфордширського університету Річард Уайзман (Richard Wiseman) знайшов 400 осіб, які вважали себе дуже щасливими чи нещасливими і протягом 10 років проводив дослідження, за підсумками якого написав книгу «Фактор успіху».

Уайзман стверджує, що хронічних «везунчиків» і «невдах» не існує, просто деякі краще за інших уміють помічати випадкові можливості і користуватися ними.

Професор провів експеримент: попросив учасників дослідження порахувати фотографії в газеті. Ті, хто вважав себе нещасливими, витратили на завдання 2 хвилини, а «щасливчики» — пару секунд.

Справа в тому, що на другій сторінці газети було велике оголошення «Припиняйте рахувати — тут 43 фотографії», яке вони, на відміну від «невдах», відразу ж помітили.

2. Оцінюють як досягнення навіть неприємні події

Уайзман поставив всім учасникам дослідження питання: «Якщо б ви опинилися в банку під час пограбування і грабіжник прострелив вам руку, це було б успіхом чи ні?». «Ні», відповіли ті, кому вічно не щастить. «Звичайно, щастя, адже він міг би прострелити голову!» — відповіли щасливчики.

Ви теж можете перевірити себе, відповівши на питання: «Як ви назвете людину, яка цілих 7 разів була на волоску від смерті, але вижила? Вона везунчик чи навпаки — адже вона весь час потрапляє в неприємності?» Така людина існує насправді.

Це сербський вчитель музики Фране Селак і він, звичайно, вважає себе найщасливішою людиною в світі. Він пережив аварію поїзда і кілька автокатастроф, а одного разу випав з літака, що летів. Вперше, купивши лотерейний квиток, він виграв 600 тис. фунтів стерлінгів. Ну хіба не щасливчик?

Неприємності трапляються з усіма, але ті, хто думає про них, як про корисний досвід, в підсумку позитивно оцінюють себе і власне життя. Це допомагає їм бути оптимістами і дивитися в майбутнє без страху.

Після пережитої невдачі не варто зациклюватися на ній. Краще запитати себе: як я можу використати цю ситуацію? Чому вона мене навчила? Як вчинити, щоб обернути її на свою користь?

3. Вірять у своє везіння

Річард Уайзман вважає, що потрібно сприймати успіх як рису характеру, яку можна в собі виховати, — достатньо вірити в те, що все буде добре, приймати рішення, керуючись інтуїцією і не зациклюватися на сумнівах.

Ефективність такої поведінки підтверджує і Майя Янг з Каліфорнійського університету. Вона виявила, що студенти, які вірять у своє везіння, набагато частіше беруться за складні завдання і досягають кращих результатів, ніж ті, хто вважає себе нещасливим, а успіх — простою випадковістю.

4. Постійно пробують щось нове

Річард Уайзман закликає оголосити війну рутині й постійно прагнути до нового досвіду:

  • частіше змінювати розпорядок дня, старі справи робити незвичним способом і постійно
  • пробувати щось новеньке.
  • змінювати коло спілкування.

Наприклад, для своїх учнів він придумав завдання — щоб на вечірці і конференції не спілкуватися тільки з тими, з ким вже знайомий, потрібно підійти і познайомитися з усіма людьми, хто одягнений в одяг певного кольору.

Професор психології Філіп Габійе теж вважає, що чим більше у нас знайомих, тим вища ймовірність щасливого випадку. Достатньо бути уважним і великодушним по відношенню до інших і вони відплатять тобі тим же.

5. Використовують талісмани

У 2010 році вчені з Кельнського університету провели дослідження, де запропонували студентам потрапити м’ячем у лунку. Учасників розділили на 2 групи — першій групі дали «щасливий» м’яч, з допомогою якого нібито було зроблено багато влучних кидків, другій групі — звичайний. Середній результат першої групи був на цілих 36 % кращий, ніж у другої.

В іншому експерименті студентів попросили взяти з собою свої талісмани, а потім забрали, щоб сфотографувати. Після цього учасники повинні були пройти тест на кмітливість. При цьому першій половині учасників талісмани віддали, а другій — ні, сказавши, що повернуть їх після виконання завдання. Студенти з першої групи знову показали кращі результати.

Так вчені довели, що талісмани допомагають досягати мети: вони збільшують впевненість у собі, знімають напруження і дають відчуття контролю над ситуацією, а значить, дозволяють виконати завдання максимально добре.

6. Заручаються підтримкою інших людей

Ще в одному експерименті студенти повинні були якомога швидше впоратися з дитячою грою: опустити 36 маленьких кульок в 36 маленьких дірочок.

Та група, яка відчувала підтримку (інструктор підбадьорював учасників фразами «Нехай у вас все вийде», «Я вболіваю за вас»), впоралася із завданням набагато швидше, ніж та, яку просто попередили, коли натиснуть кнопку старту.

Спілкуйтеся з тими, хто не скаржиться на життя, а вміє підтримувати, хто і сам щасливий і готовий ділитися з вами своїми ідеями і позитивною енергією. Адже ми — це ті, хто нас оточує.

Успіх — стан нашої свідомості. Якщо ми дивимося на життя не як на важке випробування, а як на пригоду, а на труднощі — як на виклик і отримуємо задоволення, знаходячи вирішення проблем, то нас, безсумнівно, чекає удача. Можливості — це двері. Стукайте і вам відкриють.

Джерело

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.