Четвер, 23 січня

Планувати та загадувати бажання. 21 грудня – День зимового сонцестояння

21 грудня 2021 року – День зимового сонцестояння. Це астрономічне явище, коли нахил осі обертання Землі у напрямку від Сонця досягає найбільшого значення. У цей день припадають найкоротший день і найдовша ніч року. Цей період вважається початком астрономічної зими.

Джерело: НТА.

Свято завжди було ще й символом відродження, адже саме після сонцестояння день починав збільшуватися, а Сонце – набирати свою силу.

Здавна цей день вважався магічним:  загадували бажання і вірили, що воно обов’язково здійсниться. Також вважали, що день є сприятливим для планування та прописування своїх намірів у різних сферах життя, які закладуть «фундамент» на наступні три роки.

Про традиції та прикмети свята – читайте у матеріалі NTA.

Історія свята

Дата офіційного святкування дня зимового сонцестояння була запроваджена ще Гаєм Юлієм Цезарем. В давні часи цей день вважали магічним і дуже важливим, символом початку нового життя, відродження, повороту до нового. При чому, не тільки у людей, але й у всієї природи. Практично повсюди цього дня влаштовували різноманітні урочистості, зустрічі, свята та ритуали.

Язичники в День зимового сонцестояння вшановували підземного бога Карачуна. У деяких народів легенди його походження тісно переплітаються з Морозом і настанням зимових холодів. В народі існувало повір’я, що Карачун повеліває морозами, зимою та лютими хуртовинами, а його слугами вважали вовків та ведмедів. Також в народі говорили, що на

Сонцеворота (так називали День зимового сонцестояння в далекі часи) ведмідь перевертається з одного боку на інший в своїй барлозі, тому половина зими вже пройшла.

Давні слов’яни саме на День зимового сонцестояння святкували язичницький Новий рік. Існували навіть особливі ритуали, коли зі спеціальної деревини (дуб, сосна) розпалювали багаття, яке символізувало відродження сонця. На полінах обов’язково вирізали символи.

Наукове пояснення сонцестояння

Астрономи ж це явище пояснюють так: під час зимового сонцестояння у північній півкулі Землі Сонце найменший час залишається над горизонтом, займаючи найнижчу позицію над обрієм. У моменти сонцестоянь Сонце у своєму видимому русі по екліптиці найбільше віддаляється від небесного екватора і досягає найбільшого схилення, північного або південного. 21 і 22 грудня – найкоротші дні в році, а ніч з 21 на 22 – найдовша.

У такому положенні сонячний диск затримається впродовж трьох днів (звідки й походить, власне, назва «сонцестояння»), а потім почне поступово підніматися над горизонтом, – його «небесний шлях» збільшуватиметься, а світовий день почне прибувати. Цей період вважається початком астрономічної зими.

Що можна робити у найкоротший день року

У давнину на Сонцестояння ставили в  будинках  живі дерева, які прикрашали пирогами, пряниками, фруктами. Сьогодні же, 21 грудня традиційно прикрашають будинок і ялинку, адже на думку наших предків запах ялинки в цей день відлякує всю нечисту силу.

На святковому столі обов’язково стояв коровай в вигляді Сонця. Вважалося, що в цей день варто загадувати бажання, віддавати, викидати чи спалювати все непотрібне.

Ще цей день бажано не проводити поодинці, краще зібратися родиною і провести затишний вечір.

Дівчата у цей день часто ворожили на судженого, а всі інші колядували.

Також важливо цього дня роздати усі свої борги.

21 грудня також добрий час для всіх починань: можна закладати нові звички. Так, вважається, що якщо ви займетеся новими справами в день зимового сонцестояння, то у вас обов’язково все вийде.

Астрологиня Марія Протенік зауважила, що цей день є сприятливим для планування, мрій, прописування своїх намірів у різних сферах життя, які закладуть «фундамент» на наступні три роки.

Як загадувати бажання

Цього дня добре загадувати бажання. Наприклад, можна взяти два чисті аркуші паперу. На одному записати всі погані події, що сталися з вами у 2021 році. Папір треба спалити, а попіл викинути, примовляючи: «Я відпускаю минуле і ні на кого не тримаю зла». На другому папірці запишіть усі ваші цілі та кроки до виконання своїх заповітних бажань. Зберігайте цей лист на видному місці, і вони обов’язково здійсняться.

А під час приймання ванни, чи стоячи під душем варто думати про погане, бажаючи, щоб струмені води змили з вашої долі всі негаразди.

Цього дня варто подякувати за все, що у вас є, підвести підсумки року та спланувати наступний астрологічний рік у момент сходу сонця.

Прикмети

  • Якщо на деревах буде іній – у цьому році буде хороший урожай.
  • Якщо погода буде спокійною і морозною, зима буде м’якою і сніжною.
  • Погода на сонцестояння повторитися 31 грудня.
  • Якщо з ранку буде буря, зима буде дуже сніжною і суворою.

Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.