п`ятниця, 26 квітня

Науковці встановили зв’язок між шумом транспорту і розвитком деменції

Данські науковці провели дослідження, під час якого з’ясували, що шум автомобільного або залізничного транспорту є однією з причин розвитку старечої деменції (порушення когнітивних функцій внаслідок органічного ураження мозку, яке призводить, наприклад, до проблем з пам’яттю). Відповідне дослідження вони опублікували в одному із найстаріших медичних журналів світу BMJ.

Джерело: ZAHID.NET.

Згідно з цим дослідженням, тривалий вплив дорожнього або залізничного шуму пов’язаний з вищим ризиком розвитку деменції, особливо хвороби Альцгеймера. Таким чином, дослідники встановили, що деменцію провокують не лише серцево-судинні захворювання чи нездоровий спосіб життя, але й навколишні чинники. На думку данських науковців, дорожний і залізничний шум – другий за значимістю навколишній чинник, який сприяє розвитку деменції, після забруднення повітря.

Дослідження проводили науковці Університету Південної Данії в Оденсе разом з колегами з інших дослідницьких центрів у період з 2004 до 2017 року в найшумніших і найтихіших районах Данії. Воно охопило майже 2 млн людей віком понад 60 років. Також дослідники аналізували різні типи деменції, які реєстрували у Данії за вісім з половиною років. За час проведення дослідження в Данії зафіксували 103500 випадків деменції.

Після врахування факторів, які можуть мати потенційний вплив на розвиток деменції, дослідники підрахували, що з тривалим впливом шуму пов’язані 1216 випадків деменції з 8475, діагностованих у Данії в 2017 році. Також науковці помітили, що вплив більшого шуму асоціюється з вищим ризиком деменції.

Дослідники стверджують, що вплив шуму, пов’язаного з автомобільним та залізничним транспортом, був пов’язаний з вищим ризиком різних видів деменції, особливо хвороби Альцгеймера. Лише вплив шуму від автомобільного, а не залізничного транспорту, був пов’язаний з ризиком розвитку судинної деменції.

Автори дослідження припустили, що зв’язок між шумом і ризиком деменції може бути обумовлений викидом гормонів стресу через порушення сну внаслідок шуму. Це спричиняє розвиток ішемічної хвороби серця, зміни в імунній системі та розвиток запалень. Усі ці фактори пов’язані з ризиком розвитку деменції, включаючи хворобу Альцгеймера. Також шум може сприяти розвитку гіпертонії, а, отже, опосередковано – деменції.

Дослідники наголосили, що якщо їхні спостереження будуть підтверджені в майбутніх дослідженнях, це означатиме, що зменшення шуму від руху може відіграти значну роль у запобіганні деменції. До слова, за прогнозами науковців, до 2050 року кількість хворих на деменцію у світі зросте до 130 млн людей, а 20% жителів Європи потерпають від транспортного шуму, який перевищує рекомендовану норму в 55 децибел, пише RMF24.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.