«Марш нової армії». Історія маршу Збройних сил України

Марш української армії набув офіційного статусу 24 серпня 2018 року, коли його зіграли на урочистостях до Дня незалежності України. Автор оригінального тексту 1929 року – український письменник та літературознавець Олесь Бабій. У 1932 році пісня стала офіційним гімном Організації українських націоналістів. Адаптований сучасний текст представили у 2017 році за ініціативи музиканта Олега Скрипки. 

Джерело: Tvoemisto.tv.

Загалом ідея створення Маршу української армії належить народному депутату 8 скликання Андрію Денисенку, Юрію Якубі та Аріславу Пастернаку. Своєю ідеєю вони поділилися з музикантом Олегом Скрипкою під час фронтових концертів у момент вшанування пам’яті воїнів, загиблих напередодні від ворожого мінометного вогню.

«Перебуваючи на фронті з концертами, я познайомився з солдатом-добровольцем Аріславом Пастернаком. Ми вшановували пам’ять воїнів, загиблих напередодні від ворожого мінометного вогню. І тоді народилася ідея пісні – маршу української армії. Причому – не звичайного урочистого маршу, який усі звикли чути на військових парадах. Йдеться про гімн українських героїв, які вистояли в Іловайську, Дебальцевому, Пісках, Авдіївці, інших містах і селищах Донбасу. Яких навіть ворог назвав кіборгами за крицеву стійкість, виявлену у Донецькому аеропорті», – ділиться історією створення маршу Олег Скрипка. 

Відтак, музикант вклав елементи «Молитви українського націоналіста» (автор — Осип Мащак (1908—1976), змінив Степана Бандеру на посаді Провідника ОУН) між другою та третьою строфою маршу. Слова основного тексту Молитви були написані на стіні в’язниці кров’ю Осипа Мащака після ув’язнення у результаті Львівського процесу 1936 року.

5 грудня 2017 року відбулася прем’єра відео до Дня Збройних Сил України «Марш Нової Армії», яке відзняли у приміщенні Малої Опери у Києві. Вперше новий марш було представлено на День Соборності України 22 січня 2017 року в Дніпрі під час відкриття пам‘ятного хреста на честь воїнів УНР, загиблих у боях за місто з більшовиками. А вдруге – 13 березня 2017 року у Києво-Могилянські Академії, напередодні Дня українського добровольця. «Зродились ми великої години» виконали Олег Скрипка та Ансамбль пісні і танцю ЗСУ.

24 серпня 2018 року його адаптували до сучасних українських умов, і варіант пісні став маршем українського війська на параді до дня Незалежності України. Також тут вперше було офіційно використано вітання «Слава Україні!» – «Героям Слава!».

Марш Нової Армії (Зродились ми великої години)

Зродились ми великої години
З пожеж війни і полум’я вогнів.
Плекав нас біль за долю України,
Зростив в нас гнів і лють на ворогів.
Плекав нас біль за долю України,
Зростив в нас гнів і лють на ворогів.

Ми йдемо в бій переможним ходом,
Тверді, міцні, незламні, мов граніт,
Бо плач не дав нікому ще свободи,
Хто борець – той здобуває світ.
Бо плач не дав нікому ще свободи,
Хто борець – той здобуває світ.

Україно!
Свята Мати Героїв,
Зійди до серця мого!
За Твою славу,
За Твої Святі Ідеї!
Нехай душа моя у тобі відродиться,
Славою твоєю опроміниться!
Страху нехай не знає,
Не знає, що таке вагання!

Скріпи мій дух, загартуй волю,
Щоб сміло йшов я в бій!
Щоб віра моя була гранітною,
Щоб зросла завзяття, міць!
Свята, Могутня, Соборна!
Слава Україні!
Героям слава!
Слава нації!
Смерть ворогам!
Україна – понад усе!
Україна – понад усе!

Велику суть – для усіх єдину,
Наш гордий клич народові несе!
Вітчизні будь ти вірний без упину,
Нам Україна вище понад все!

Вітчизні будь ти вірний без упину,
Нам Україна вище понад все!

Веде нас в бій Героїв наших слава,
Для нас закон – найвищий то наказ!
Соборна українська є держава –
Одна на вік, від Сяну по Кавказ!

Соборна українська є держава,
Одна на вік, від Сяну по Кавказ!

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.