п`ятниця, 11 жовтня

Контракти для директорів шкіл, зарплати вчителям та шкільні реформи: інтерв’ю міністерки освіти

Міністерка освіти та науки України Ганна Новосад повідомила про плани реформування старшої школи, зарплати вчителів та контракти для директорів шкіл.

Про це вона розповіла в інтерв’ю “Сніданку з 1+1”.

Реформа старшої школи

Законом про освіту, який був ухвалений 2017 року передбачено, що навчання у школі триватиме 12 років, але ж насправді питання не в кількості років, а в якості освіти. І та старша школа – 10-11 клас, яка є зараз, вона повною мірою якісну освіту не надає, шкільні програми учнів перевантажені, вони вчать величезну кількість предметів, які не є профільними, тобто отримують такий пласт різноманітних знань, які не фокусують їх на чомусь, а при цьому ще останній рік витрачають на те, щоб підготуватись до ЗНО.

На виході зі школи ми отримуємо такого універсального солдата, який не має певного профілю в певній галузі знань.

І наше завдання створити дійсно якісну старшу профільну школу, яка даватиме можливість учням чи ученицям обирати певний цикл профільних предметів. Аби вже з 10 класу заглиблюватись у певну галузь знань, які він чи вона оберуть, а також старша профільна школа має давати те, що називається індивідуальною освітньою траєкторією.

Потрібно привчати наших учнів робити свідомий власний вибір. І при цьому це дозволить нам уникнути цього загальноосвітнього першого року в університеті, де він абсолютно не потрібний.

Чи є кошти на впровадження цих реформ

У нас, власне завдяки зусиллям попереднього міністра (Лілії Гриневич – ред.), є певні цільові субвенції на місцях для впровадження нової української школи, я переконана, що вони мають зберегтися.

Нам необхідно допомогти регіонам закупити обладнання, зробити освітній простір пристосованим до того змісту, який ми хочемо впровадити, тому я переконана і буду наполягати на цьому на уряді, що ті субвенції на впровадження потреб, які є – вони мають зберегтися, але звичайно це має йти зі співфінансуванням від регіонів.

Звичайно, старша профільна школа вимагатиме більше коштів, ніж вимагає початкова. Тому ми шукаємо інші ресурси, в тому числі від кредиторів.

Контракти для вчителів: як це працюватиме у нас

Ця пропозиція була у проєкті закону про повну загальну середню освіту, який був ухвалений в першому читанні, був розроблений попереднім складом Кабінету міністрів, Міністерством освіти.

Після першого читання були запропоновані правки, які зокрема цю норму знімали, але зараз за регламентом ми повертаємося до проєкту першого читання і це вже буде на розсуд народних депутатів, комітету з питань освіти розглянути ще раз впровадження такої норми.

Я конкретно підтримую наявність контрактів з директорами, адже саме на директорів, таких стратегічних менеджерів та управлінців, ми покладаємо дуже багато завдань.

Заробітна плата вчителів та вихователів дитсадочків

Ми абсолютно переконані, що наші педагоги на усіх ланках освіти мають отримувати гідну заробітну плату. Все залежить від того, що може дозволити собі конкретно зараз наш загальнодержавний бюджет. Я особисто переконана, що ми маємо виконувати норму закону про освіту, яка передбачає до 2023 року суттєве підвищення заробітної плати.

Ми спільно з Міністерством фінансів зараз розробляємо окремий підхід до того, як ми можемо змінити систему оплати праці, сьогодні матимемо окрему розмову з прем’єром, і сподіваюсь з президентом, який збиратиме новообраних міністрів на зустріч, і про це ми також проговоримо. Як ми можемо швидко рухатися по зміні системи оплати праці, яка дозволить отримувати набагато кращу заробітну плату

Є окремі категорії педагогів, які отримують набагато менше порівняно з іншими. І це насамперед вихователі дитячих садків.

Вихователі дошкільних закладів отримують неадекватну, маленьку заробітну плату. Це те, що потрібно змінювати. Зараз питання заробітних плат вихователів дошкільних закладів, воно є повноваженням органів місцевого самоврядування і це їхнє питання, чи доплачувати, і в якому розмірі доплачувати.

Але проблема в тому, що загалом оклади вихователів дошкільних закладів є не високими, і це те, що потрібно змінювати на державному рівні, ми маємо вирішити, як ми можемо допомогти тим місцевим бюджетам, які не тягнуть вищі доплати вихователям садочків. І це ми будемо обговорювати найближчим часом в уряді.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: