Четвер, 26 грудня

14 екранізацій, яким вдалося переплюнути книгу

«Книга краща!» – найпопулярніший коментар до більшості екранізацій.

Прийнято вважати, що кіно програє літературі в здатності розхвилювати фантазію людини, що занурюється у вигаданий світ письменника. Однак коли за справу береться талановитий режисер, сюжет починає виблискувати новими фарбами й іноді історія стає навіть цікавішою.

Тутка підготував для вас невелику добірку гідних екранізацій, які змогли зробити первинну історію яскравішою і в чомусь навіть перевершили першоджерело.

1. Першому гравцю приготуватися/Ready Player One (2018)

Першому гравцю приготуватися/Ready Player One

Знятий за книгою: «Першому гравцеві приготуватися» Ернеста Клайна

Багато в чому Ернест Клайн написав книгу «для своїх», з величезною кількістю посилань до старих ігор і поп-культури 1980-х. Фільм Стівена Спілберга надав сюжету про повне занурення в комп’ютерну гру, пошуку скарбів всередині неї і протистоянні системі більш зрозумілу і логічну форму.

Він згадав й інші популярні сюжети: ви точно впізнаєте, наприклад, посилання до фільмів «Термінатор-2: Судний день», «Сталевий гігант», «Назад в майбутнє», «Сяйво», «Жах на вулиці В’язів» й інші. Візуальне втілення вийшло вище всяких похвал, і алюзії спрацювали на всі 100%.

  • Рейтинг IMDb – 7,6

2. Світло між двох океанів/The Light between Oceans (2016)

Світло між двох океанів/The Light between Oceans

Знятий за книгою: «Світло між океанів» Марго Стедман

Книга Марго Стедман є прекрасним зразком драми: тут вам і теми любові, і сімейна історія, і важкий вибір героїв. Однак багато читачів також відзначають надмірну мелодраматичність, сентиментальність і штучність сюжету.

Режисерові Дереку Сієнфренсу вдалося усунути недоліки сюжету та ідеально передати характер головних героїв (Алісія Вікандер і Майкл Фассбендер). Автор книги була на прем’єрі фільму і розповідала потім, що проплакала потім увесь вечір: настільки її вразила екранізація.

  • Рейтинг IMDb – 7,2

3. Американські боги/ American Gods (2017 -…)

 Американські боги/ American Gods

Знятий за книгою: «Американські боги» Ніла Геймана

Роман Ніла Геймана про співіснування в сучасній Америці старих і нових богів та їх боротьбу за виживання прекрасний і багатогранний, але сплутаність і туманність оповідання здатні відлякати «недосвідченого» читача. Серіальна адаптація вийшла куди більш дружелюбною: натяки на справжню сутність персонажів прозоріші, посилання до міфології наочніші, а образи всіх героїв потрапляють прямо в яблучко.

В одному з інтерв’ю Ніл Гейман навіть зізнався, що наступного разу, коли він буде писати про Містера Середу, перед його очима буде Іян Макшейн, а Лора Мун тепер виглядає для нього як Емілі Браунінг.

  • Рейтинг IMDb – 8,1

4. Белль і Себастьян/ Belle et Sébastien (2013)

Белль і Себастьян/ Belle et Sébastien

Знятий за книгою: «Белль і Себастьян» Сесіль Обрі

Чудова, позитивна книга Сесіль Обрі про пригоди хлопчика Себастьяна і піренейського гірського собаки Белль хоч і відрізнялася деякою шаблонністю і несправжністю персонажів, але стала прекрасним першоджерелом для однойменного фільму.

Зачаровуючі пейзажі, приємна музика, світла добра історія (незважаючи на те, що дія відбувається під час війни) – все це утворило чудову сімейну стрічку серед тих, яких нам так не вистачає іноді серед блокбастерів.

  • Рейтинг IMDb – 6,9

5. Горіння/Burning (2018)

Горіння/Burning

Знятий за книгою: «Спалити сарай» Харукі Муракамі

Першоджерело цього фільму – невелика лірична замальовка, в якій майже немає дії. Корейський режисер Лі Чхан Дон на цій основі зумів розвернути глибокий психологічний детектив про стосунки трьох молодих людей з елементами драми і навіть трилера.

Безліч підтекстів – психологічних, соціальних і навіть політичних – зробили фільм схожим на головоломку (деякі критики навіть порівняли його з «Малголленд Драйвом» Девіда Лінча) і принесли йому рекордно високі оцінки критиків на 71-му Каннському фестивалі.

  • Рейтинг IMDb – 7,7

6. Воно/It (2017)

Воно/It

Знятий за книгою: «Воно» Стівена Кінга

Атмосферність і напруга – ось що додала екранізація 2017 року для сюжету культового роману Стівена Кінга. У Андреса Мускетті вийшов добротний класичний фільм жахів про давнє зло, що орудує в маленькому місті, без річок крові, але з цікавим, незатягнутим і послідовним сюжетом, при цьому шанобливо ставиться до оригіналу.

Особливо варто відзначити чудову гру Білла Скарсгарда, чий образ клоуна Пеннівайза вийшов настільки переконливим, що актор налякав і навіть довів до сліз юних колег, вперше з‘явившись на майданчику в гримі.

  • Рейтинг IMDb – 7,4

7. Мисливець за розумом/Mindhunter (2017 – …)

Мисливець за розумом/Mindhunter

Знятий за книгою: «Мисливець за розумом: В елітній команді слідчих ФБР» Джона Дугласа і Марка Олшейкера

Що й казати, мемуари колишнього агента ФБР, який працював над методиками складання психологічного портрета маніяків – цікавий, але вкрай специфічний матеріал, занурення в який витримає далеко не кожен.

Однак, коли за постановку береться Девід Фінчер, нерівна розповідь роману перетворюється на досконалий, хоч і неквапливий трилер з повним зануренням у сюжет, атмосферу і характери героїв, а також з традиційними для цього режисера чудовою операторською роботою і безліччю загадок, і хитросплетінь.

  • Рейтинг IMDb – 8,6

8. Вуличний кіт на ім‘я Боб/A Street Cat Named Bob(2017)

Вуличний кіт на ім‘я Боб/A Street Cat Named Bob

Знятий за книгою: «Вуличний кіт на ім’я Боб і як він врятував мені життя» Джеймса Боуена

Книга про зворушливу дружбу вуличного музиканта і кота, буквально врятувала Джеймса від наркозалежності, була перекладена на більш ніж 30 мов і провела понад 76 тижнів на вершині списку бестселерів The Sunday Times. Однак багато читачів поряд з надихаючим сюжетом відзначали досить просту, подекуди навіть примітивну мову.

Чудова екранізація з красивою «картинкою», колоритними акторами і чудовою музикою змогла вдихнути нове життя в цю історію. Цікаво, що кіт, який з’являється у фільмі і є той самий Боб, а його господар – Джеймс Боуен – знявся в епізоді, де бере автограф і дякує за книгу свого героя.

  • Рейтинг IMDb – 7,4

9. Загублена/Gone Girl (2014 року)

Загублена/Gone Girl

Знятий за книгою: «Загублена» Гіліян Флінн

«Загублена» – роман Гілліян Флінн, який своєю екранізацією відкрив письменниці дорогу до сценаристів Голлівуду. В оригіналі він страждав затягнутістю на початку і грубістю авторського стилю.

Але в інтерпретації Девіда Фінчера вийшов потужний від початку і до кінця психологічний трилер з елементами драми, за розвитком якого хочеться спостерігати до кінця, щоб зрозуміти, хто в цій здавалося спочатку банальній сімейній історії вбивця, а хто – жертва. І навряд чи вдасться швидко це з’ясувати: несподівані сюжетні твісти не раз похитнуть землю у вас під ногами.

  • Рейтинг IMDb – 8,1

10. Життя Кабачка/Ma vie de Courgette (2016)

Життя Кабачка/Ma vie de Courgette

Знятий за книгою: «Автобіографія Кабачка» Жіля Періса

Незвичайна, проста лялькова анімація, яка запам’ятовується – це те, що остаточно перетворює недитячу історію про осиротілого хлопчика в трохи сюрреалістичну драму з чорним гумором.

При цьому дивацтва лише відтіняють сюжет – до самої кінцівки мультфільм залишається простим, зворушливим і світлим, хоч і сумним. «Життя Кабачка» заслужено отримало номінацію на «Оскар» у 2017 році як найкращий анімаційний фільм.

  • Рейтинг IMDb – 7,8

11. Модифікований карбон/ Altered Carbon (2018 )

Модифікований карбон/ Altered Carbon

Знятий за книгою: «Модифікований карбон» Річарда Моргана

Річард Морган випустив свій роман про розслідування вбивства в світі, де особистість можна скопіювати, оцифрувати і зберегти на носії, в далекому 2002 році, зберігши стилістику 90-х. У його книзі було багато дії, бійок, зброї і крутих персонажів.

Сценаристи Netflix в телеадаптації постаралися на славу: вони дописали лінії багатьох героїв, додали колоритних нових, зробили сюжет більш логічним (не втративши при цьому в драйві), а доповнили враження продумані візуальні ефекти. Саме вони остаточно перетворили середній фантастичний бойовик на приголомшливо красивий кіберпанк.

  • Рейтинг IMDb – 8,2

12. У полоні стихії/Adrift (2018)

У полоні стихії/Adrift

Знятий за книгою: «Червоне небо вранці над морем. Реальна історія кохання, втрати і виживання» Темі Ешкрафт

Книга Темі Ешкрафт, яка написана після реально пережитого одиночного дрейфу у відкритому морі, дещо грішить сухістю у викладі подій. В кіноверсії Балтазара Кормакура історія отримує об’єм і колористику. Прекрасна гра Шейлін Вудлі і Сема Клафліна змушує співпереживати героям.

І це незважаючи на те, що протягом зйомок майже вся знімальна група, за словами Шейлін, сильно страждала від морської хвороби: 90% фільму знімали у відкритому морі, за дві години ходи від берега. В результаті вийшов міцний сплав з фільму-катастрофи і мелодрами з приголомшливо красивими пейзажами.

  • Рейтинг IMDb – 6,6

13. Фантастичні звірі й де їх шукати/Fantastic Beasts and Where to Find Them (2016)

Фантастичні звірі й де їх шукати/Fantastic Beasts and Where to Find Them

Знятий за книгою: «Фантастичні звірі й де їх шукати» Джоан Роулінг

Це видання – довідник чарівних істот без сюжетної лінії – було випущено з благодійною метою як додаток до серії про Гаррі Поттера. Однак на його основі виникла нова чудова історія про світ магії і Хогвортс до Гаррі Поттера, яка розкриває цей Всесвіт з іншого боку і глибше занурює глядача в його історію і атмосферу.

Спочатку передбачалося, що перший фільм стане початком трилогії. Однак в 2016 році творці серії підтвердили, що буде цілих 5 частин і всіма сценаріями буде займатися особисто Джоан Роулінг.

  • Рейтинг IMDb – 7,4

14. Містер Мерседес/Mr. Mercedes (2017 -…)

Містер Мерседес/Mr. Mercedes

Знятий за книгою: «Містер Мерседес» Стівена Кінга

Книгам майстра жахів далеко не завжди щастить в екранізації: в 2 випадках із 3, як правило, виходить невиразне прохідне кіно. Але першого досвіду Кінга в жанрі крутого детективу (далеко не кращому в його творчості) про протистояння детектива старого гарту у відставці і молодого психопата-хакера пощастило.

Творці серіалу дуже дбайливо обійшлися з оригіналом, зуміли зберегти його дух і атмосферу, а внесені зміни лише зробили сюжет більш цілісним і цікавим. До мурашок переконливий Гаррі Тредевей і як завжди органічний в ролі старого копа Брендон Глісон – ще дві причини звернути увагу на цей серіал.

  • Рейтинг IMDb – 8

Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: