Середа, 4 грудня

Сучасні фільми, які зняли у Львові

Львів був і залишається привабливим місцем для кінематографу. Ще 127 років тому тут зняли перший фільм під назвою «У львівській кав’ярні» у  1897 році. З цього часу місто стало справжнім знімальним майданчиком для багатьох кіношедеврів. Навіть попри пандемію COVID-19, попри повномасштабне вторгнення росії проти України на вулицях Львова встигли відзняти кілька фільмів та серіалів.

lviv.travel підготували підбірку фільмів та серіалів, які повністю або частково знімали у нашому місті упродовж 2010-2024-х років

Кава з кардамоном

Кава з кардамоном

«Кава з кардамоном» — 10-серійна історична драма 1 сезону 2021 року, екранізація роману-бестселера Наталі Гурницької, події якого розгортаються у Львові XIX століття. Сюжет серіалу – це драматична історія забороненого кохання українки та польського шляхтича, що розгортається у Львові середини ХІХ століття, за часів «Весни народів», революції 1848—1849 років. Зйомки фільму відбувалися у Львові, Жовкві та інших околицях. На кілька тижнів історичні частини Львова перенеслися на 170 років у минуле. Стрічку знімали у палаці Потоцьких, готелі «Жорж», в музеї етнографії та художнього промислу та Домініканському костелі.І вже станом на 2024 рік, телеканал СТБ і Solar Media Entertainment розпочали роботу над виробництвом другого сезону костюмованої драми «Кава з кардамоном. Сила землі», прем’єра якого запланована на 2025 рік. Творці зазначають, що «Кава з кардамоном. Сила землі» є зовсім новою сюжетною лінією. Якщо історія забороненого кохання молодої Анни, відображена в першому сезоні, була знята за мотивами роману української письменниці Наталії Гурницької «Мелодія кави у тональності кардамону», то другий сезон є «оригінальним поглядом творчої команди проєкту на нову сторінку життя Анни» і не містить подій із другої книги — «Мелодія кави у тональності сподівання». Ідея сюжету повністю належить Solar Media Entertainment.

«Я, «Побєда» і Берлін»

«Я, «Побєда» і Берлін»

Пригодницьку комедію «Я, «Побєда» і Берлін» зняли за мотивами однойменної повісті Кузьми Скрябіна. Твір вийшов друком у 2006 році. 2008 року з’явилася аудіо книга, яку начитав сам автор. У серпні 2020 року компанія StarMedia за підтримки Держкіно розпочала роботу над зйомками повнометражного фільму. Режисером стала Ольга Ряшина. Понад півроку обирали актора на головну роль, і згодом ним став Іван Бліндар, актор Івано-Франківського театру ім. Івана Франка. Творці наголошують, що це не документальний фільм-біографія, а художній твір. Стрічка переносить глядачів у 90-ті роки: за сюжетом за три дні до запланованого концерту музикант-початківець Кузьма вирушає зі своїм другом Бардом до Берліна на старій «Побєді». Знімали у Львові, Києві та Берліні. У фільмі звучать кавери на відомі пісні Кузьми. Стрічка вийшла в український прокат 14 березня 2024 року. Прем’єра фільму затрималася на два роки через початок повномасштабної війни росії проти України.  

У темряві

У темряві

Польсько-німецько-канадський драматичний фільм 2011 року, режисерки Агнешки Голланд. Дія фільму відбувається у Львові в роки Другої світової війни.

Сценарій, написаний канадським сценаристом Девідом Ф. Шамуном, і базується на книзі Роберта Маршала «В каналізаціях Львова. Героїчна історія про часи Голокосту», що у 1990 році вийшла друком у США. «У темряві» був номінований на премію Оскар як найкращий фільм іноземною мовою на 84 церемонії вручення.

В. о. святого Миколая

В. о. святого Миколая

У січні 2020 року ГО «WOW Studio» відзняла фільм «В. о святого Миколая» у Львові. Це мелодійна захоплююча історія, наповнена ніжністю, перед різдвяним настроєм та колоритом справжнього Львова. Метою фільму є можливість відновити віру в це чарівне свято навіть у дорослих, адже «ти дитина – поки ти віриш». Режисерами виступили Богдан Кривень та Галина Лишак. Презентували фільм 16 грудня 2021 року в кінотеатрах України. Ті, хто закоханий у Львів, можуть насолодитися пейзажами львівських зимових вулиць.Проте сам фільм, як свідчить його назва, про свято Миколая, Новий рік, Різдво та чудеса, які трапляються саме в ці дні.

Мар'яна

Мар’яна

Український короткометражний бойовик режисера Івана Федорича, знятий у 2013 році. Події відбуваються у Львові. Знятий на сюжет пісні Джонні Кеша «A Boy Named Sue».

Залишивши йому жіноче ім’я, батько зник з його життя. Мар’яна через насмішки і знущання виробив принцип – нікому не дозволяти образити себе. Проте це кредо і наразило його на смертельну небезпеку…

Доторкнись і побач

Доторкнись і побач

Український короткометражний фільм-драма режисера Тараса Дроня, знятий в 2013 році. Офіційна презентація фільму відбулася 24 червня 2013 року в кінотеатрі ім. Довженка у Львові, хоча за два тижні до неї стрічка випадково потрапила в інтернет.

Сумна історія маленької дівчинки, прекрасного янголятка, улюбленої донечки батьків, які з останніх сил намагаються знайти гроші на лікування сліпої від народження дитини. І коли здається, що надії вже немає, що в цьому світі панує сухість, байдужість та егоїзм, допомога приходить з найменш очікуваного боку.

Янголи помирають на світанку

Янголи помирають на світанку

Короткометражний фільм Ярослава Турківського, знято у Львові у 2014 році.

На ранковому сумному стадіоні сидить молодий чоловік. Дорогий костюм, червоні очі, невиспане обличчя, пляшка віскі. Ліворуч лежить пістолет, праворуч – капсула з таблеткою. Останній бездумний вчинок поставить під удар його життя і життя його рідних. Який вибір він зробить цього разу? Хто насправді вирішує наші долі та чи можемо ми виправити помилки минулого?

Креденс

Креденс

Другий фільм українського кінорежисера Валентина Васяновича. Прем’єра фільму відбулася на 4 Одеському міжнародному кінофестивалі. У широкому прокаті з 23 січня 2014 року.

«Креденс» – це різдвяна казка, котра схожа на страшний сон. Для того щоб просто жити і займатись своєю справою, головному герою Оресту необхідно пройти неабиякі випробовування. Чому так влаштоване життя? Чи варто йти на компроміс з самим собою заради міфічних благ? Це головні питання, що турбують героя. Дія фільму відбувається у зимовому Львові.

Іван Сила

Іван Сила

Український дитячий художній фільм режисера Віктора Андрієнка, який отримав премію Лесі Українки у номінації «Найкращий фільм для дітей та юнацтва» у 2013 році. Знятий за книгою Олександра Гавроша «Неймовірні пригоди Івана Сили, найдужчої людини світу». Прем’єра відбулася у вересні 2013 року.

Фільм «Іван Сила» оповідає незвичайну історію життя Івана Фірцака, який народився в червні 1899-го року в селі Білки Іршавського району на Закарпатті. У 18 років він став артистом чехословацького цирку і побував у 64 країнах світу, дивуючи всіх своїми перемогами.

Чемпіон Чехословаччини з важкої атлетики та боротьби, чемпіон Європи з культуризму. За неймовірну силу він отримав прізвисько Іван Сила – Кротон. Частково фільм знімали у Львові, а також  — в Ужгороді, Чернівцях та Києві.

Легіон. Хроніка Української Галицької Армії 1918-1919

Легіон. Хроніка Української Галицької Армії 1918-1919

Документально-ігровий фільм українського режисера Тараса Химича. Прем’єра – 1 листопада 2015 року. Процес створення фільму тривав 15 місяців. Над ним працювала команда студії «Invert pictures», а ініціатором створення фільму виступила ГО «Українська Галицька Асамблея», у рамках проекту documentary.org.ua.

Це перший в Україні документальний фільм з використанням найсучасніших технологій у форматі 4K. До роботи над фільмом долучилися ветерани АТО, військові, а також клуби з реконструкції. З постановкою військових сцен допоміг ветеран АТО Володимир Правосудов, а також Військово Історичний Клуб «Повстанець» (місто Київ). Автором сценарію виступив молодий український історик Олександр Пагіря. Сюжетна лінія створена на основі спогадів очевидців. В скурпульозних реконструкціях перед глядачами постає образ українського Січового Стрільця. Через події сьогодення можна краще зрозуміти мотивацію та вчинки історичних персонажів.

Смак Свободи

Смак Свободи

У 2021 році у Львові три місяці тривали зйомки фільму Олександра Березаня «Смак Свободи» про відродження автентичної кухні за Ольгою Франко. Головну роль у стрічці грає Ірма Вітовська. За словами креативної продюсерки фільму Олени Моренцової-Шулик, ця історія створена, аби показати українські кулінарні традиції з їх справжньої дуже прогресивної сторони. До речі, реальні рецепти Ольги Франко можна знайти на сайті, що створили її внучки, «Практична кухня. Забуте і нове». Загалом автори фільму планують випустити і зробити популярною книжку Ольги Франко. Додамо, що «Смак свободи» увійшов до переліку кінопроєктів-переможців Чотирнадцятого конкурсного відбору за напрямом Ігрові повнометражні національні (для широкої глядацької аудиторії).

Еґреґор

Еґреґор

«Еґреґор» — копродукційний художній фільм, пригодницький трилер з елементами містики. Частину фільму знімали навесні 2020 року у Львові. В одному з епізодів також знявся міський голова Львова Андрій Садовий. Загалом у фільмі багато подій відбуваються саме у Львові. Зокрема, у стрічці є масова сцена на площі Ринок. Зйомки фільму відбувалися в декілька етапів в Україні (Львів та Київ), Польщі (Варшава) та США (Нью-Йорк). За сюжетом, нью-йоркський детектив Артур отримує дивний лист з авіаквитком і прихованим посланням від свого університетського професора-українця, з яким він не спілкувався вже багато років Артур намагається розібратися, що сталося, та дізнається про смерть професора: він нібито здійснив самогубство, а за його дочкою — Лесею — полюють невідомі люди. За словами команди, знімальний процес тривав 3 місяці, але загалом робота над фільмом зайняла майже 6 років. Продюсер фільму Сергій Лавренюк зазначив, що для нього Львів – це наймістичніше місто України, тому саме тут зняли містичний трилер. Презентувати стрічку мали ще 8 березня 2022 року, але повномасштабне вторгнення цьому завадило. Допрем’єрний показ українського містичного фільму «Еґреґор» відбувся 19 квітня 2023 року.

Фільм про дисидентів

Фільм про дисидентів

У серпні 2020 року у Національному музеї-меморіалі жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» у Львові знімали фільм про дисидентів. Спільний проєкт Українського інституту національної пам’яті та «Історичної правди» має на меті розповісти широкому загалу про постаті Ірини Стасів-Калинець, Святослава Караванського та Миколи Руденка.

Серіал «Еринії»

Серіал «Еринії»

Кримінальний детектив «Еринії» за однойменним твором всесвітньо відомого польського письменника Марека Краєвського. Події серіалу відбуваються у 30-х роках ХХ століття у передвоєнному Львові. Зйомки серіалу розпочались у грудні 2019 році у Польщі та тривали до серпня 2020 року, завершившись у Львові. Режисер Борис Ланкош та 90 осіб знімальної групи створювали серіал для польського телебачення TVP. Всього було заплановано 12 серій, які розповідають про події 1937 – 1946 років у Львові та Вроцлаві. Продюсер проекту Сильвестр Банашкевич, зазначив, що зйомки у нашому місті відбулися впродовж 8 – 10 серпня 2020 року. Зокрема 8 серпня зйомки відбувались на вулиці Соломії Крушельницької, 9 серпня знімали на декількох локаціях, а саме – на вулиці Соломії Крушельницької, на площі перед Львівським Університетом, ранковий вхід до готелю «Асторія» на вулиці Городоцькій та у ресторані «Атлас» на площі Ринок. Третього дня, 10 серпня зйомки відбувались на площі Ринок перед Ратушею. Оскільки серіал є ретро криміналом, то декорації, костюми, грим, транспорт усе відповідає духу епохи.

Таємний щоденник Симона Петлюри

Таємний щоденник Симона Петлюри

Зйомки фільму про голову Директорії УНР розпочалися у Львові 1 червня 2017 року. І чи не найцікавішою локацією знімального майданчика став Львівський обласний апеляційний суд на площі Соборній. А вже допрем’єрний показ українського фільму «Таємний щоденник Симона Петлюри» відбувся 1 вересня 2018, у кінотеатрі ТЦ «Форум Львів». Це український історично-біографічний фільм режисера Олеся Янчука. Сюжет стрічки охоплює період життя Симона Петлюри, головного отамана військ Української Народної Республіки і лідера Директорії УНР, коли той перебував в еміграції у Парижі, до того дня, коли Петлюру вбив Самуїл Шварцбард. Історія розповідає не лише про план знищення Петлюри, а й про останні дні його життя. Фільм знімали за підтримки Держкіно України. Окремі епізоди знімали у Львові, зокрема в одній із зал апеляційного господарського суду та в Палаці Потоцьких.

Шляхетні волоцюги

Шляхетні волоцюги

Музично-комедійний бойовик про пригоди батярів зняли у 2018 році. Режисером стрічки став Олександр Березань. У фільмі показано жартівливу історію двох львівських батярів, життєве кредо яких: «Любити Львів, жінок та жарти». Шляхетні волоцюги Бодя та Мірек чинять різні авантюри. За сюжетом хлопці неочікувано стають опікунами юної дівчини Христини, ці події додають нових обертів в їхні й так бурхливі пригоди.


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.