Понеділок, 16 грудня

Історія поштового індексу, який насправді винайшли в Україні

Усе в цьому світі має свою історію. Не виняток – і поштовий індекс, який ми старанно вписуємо на пошті, чи коли заповнюємо якісь папери.

Джерело: Справжні історії.

Поштовий індекс – це комбінація цифр, яка допомагає системі поштових доставок та листоношам ідентифікувати місто і район, звідки або куди потрібно надіслати відправлення. Цей винахід підкорив світ та значно полегшив роботу листонош. Він настільки вдалий, що й зараз, в епоху бурхливих змін, залишається незмінним.

Але – увага – першими у світі цей винахід впровадили українці.

До цього, звісно ж, були спроби запровадити щось подібне, зокрема у Лондоні. Там вигадали поділити місто на 10 умовних зон і позначати їх комбінаціями двох літер. Але поштові індекси сучасного типу були винайдені вперше саме у 1932 році в місті Харків – тодішній столиці України. Спочатку для індексів використовувалися цифри від 1 до 10, а пізніше формат змінився на число-літера-число, де перша цифра позначала місто, літера – власну назву, а остання цифра – менший поштовий район.

Початково система спрощувала листування між Харковом та Києвом, але невдовзі виявилась настільки зручною, що поширилась на всю територію України, а вже після Другої світової війни почала поступово охоплювати решту країн Європи й світу. Свого сучасного вигляду система поштових індексів набула вже у 1960-х роках.

З початком Другої світової війни поштові індекси скасували і якийсь час не згадували за них, і згадали лише за 30 років, у 1962 році. І відбулося це в Західній Німеччині. А вже інші країни перейняли індекси від німців.

Зараз поштові індекси використовують усі країни світу, які є членами Всесвітнього поштового союзу. Навіть складно уявити, що їх вигадали менше ніж 100 років тому. Здається, що вони існували завжди.

На жаль, історія не зберегла ім’я винахідника. Або ці архіви були втраченими під час тодішньої війни, чи ще якась причина цього. Тож було б цікаво, якби все ж таки історія винайдення індексу отримала б свого героя, не зважаючи на плин років.

Авторка: Наталія Шпак


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.