п`ятниця, 6 грудня

Історія прапора України. Сім фактів, які треба знати всім українцям

Факт №1. Незалежність, Революція Гідності, війна на Сході – під синьо-жовтим прапором

Основні події нашого сьогодення – ухвала Декларації про державний суверенітет України, затвердження Конституції, проголошення незалежності, Революція Гідності – минули під синьо-жовтим прапором. Полотнище розміром 8х4 метри, яким 1991 року депутати накрили трибуну, нині як реліквію урочисто зберігають під склом у музеї ВРУ.

А синьо-жовта атрибутика стала символом боротьби України з “русским миром”, Кремлем, російським імперіалізмом та іншими противниками української державності та незалежності. Із синьо-жовтим стягом у руках українці сьогодні захищають кордони від російського агресора.

Ми, очевидці цих подій, маємо це добре пам’ятати і не дозволяти, аби хтось паплюжив нашу державну символіку та використовував її для розколу нації і численних маніпуляцій, на кшталт «український прапор треба перевернути».

У дискусії навколо колористики українського стягу історики та геральдисти давно поставили крапку, бо показали архівні документи та фото на користь саме синьо-жовтого прапора.

Факт №2. Перші згадки про український прапор

Вперше поєднання синього і жовтого з’явилося на гербі Львова, коли Данило Галицький подарував місту (перша згадка про яке датована 1256 роком) герб із зображенням жовтого лева на блакитному тлі. Золотий і синій колір використовували на гербі Галицько-Волинського князівства. Також ці кольори присутні на гербах місцевої знаті, князів та шляхтичів.

Прапори козаків Запорізької Січі також часто мали поєднання елементів синього та жовтого, особливо починаючи з XVIII століття.

Факт№3

Офіційно синьо-жовту атрибутику почали використовувати в сполученні українських національних барв 1848 року. Саме тоді розпочалося українське національне відродження в Галичині та Буковині.

У тій частині України, де панували закони Російської імперії, національні кольори почали утверджуватися лише після революції 1905 р. в середовищі свідоміших верств населення.

Факт №4. Анекдот від М. Грушевського

В архівах збереглося чимало документальних доказів на кшталт поштової листівки від 1905 року із синьо-жовтим стягом. Щоправда, є фото і з жовто-блакитними прапорами.

За словами істориків, станом на 1917 рік не було усталеного порядку кольорів і українці, скажімо, як і поляки, використовували обидва варіанти свого прапора. Лише затвердження 1919 р. біло-червоного полотнища на державному рівні остаточно вирішило це питання для поляків.

Закон про Державний синьо-жовтий прапор Центральна Рада на чолі з Михайлом Грушевським прийняла 2 березня 1918 року. Тож юридично впродовж 1918-1921 років УНР та ЗУНР користувалися лише синьо-жовтими прапорами. Втім, через відсутність комунікацій, населення не завжди знало, який саме колір має домінувати.

Сам М. Грушевський у своїх спогадах описує історичні маніфести, які відбувалися під синьо-жовтими прапорами. Та одночасно згадує анекдот про двірника, який побачив маніфестантів з “жовто-блакитними” прапорами.

Факт №5. Основні події національно-визвольної війни

Такі важливі для української історії події, як Бій під Крутами, повстання холодноярівців із Наддніпрянської України відбувалися під синьо-жовтим стягом.

Факт №6. Фен-шуй і державна символіка

2007 року позафракційний депутат Олег Антипов подав на розгляд ВР законопроект. У пояснювальній записці нардеп апелював – лиш не смійтеся! – до фен-шую. Мовляв, синьо-жовтий прапор не відповідає фен-шую та утворює гексаграму «Пі», на якій вода заливає вогонь і уособлює занепад. Тож для розквіту України треба лише перевернути прапор.

Однак самі фахівці із фен-шую із нардепом не погодились. Цю версію спростували, а заодно пояснили: «жовтий» – це земля, а «синій» – небо, тож перевертати український прапор недоречно. І додали: їхню науку не використовують для геральдики.

І просто цікавий факт

Кольори спортивної форми збірних України та Швеції схожі. Це часто призводило до курйозів серед уболівальників, коли українці вболівали за шведів, а шведи – за українців.

Джерело: zaxid.net


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.