Вівторок, 27 лютого

Фестивалі до ранку та цілодобовий ремонт у сусідів. Який рівень шуму допустимий і коли викликати поліцію

Літо — це час музичних фестивалів, сусідських ремонтів і терас кафе й ресторанів, що розташовані на перших поверхах житлових будинків. Рівень шуму там часто перевищує допустиму норму. hromadske пояснює, який рівень шуму допустимий у місті, квартирі та ресторані неподалік, а також — що робити, якщо він заважає вам жити.
Люди танцюють, беручи участь у сеансі Тихої дискотеки перед морем у Барселоні, Іспанія, 11 квітня 2021 року.

Люди танцюють, беручи участь у сеансі Тихої дискотеки перед морем у Барселоні, Іспанія, 11 квітня 2021 року.

Коли точно не можна шуміти?

Законом заборонено перевищувати санітарні норми з 10 години вечора до 8 ранку. А саме — гучно співати та кричати, запускати феєрверки, салюти, використовувати музичну апаратуру, побутову техніку, яка видає шум. 

Цих норм мають дотримуватися всі громадяни, підприємства, установи, організації, державні та місцеві органи влади.

Який допустимий рівень шуму?

У квартирах, житлових будинках, пансіонатах, інтернатах удень рівень шуму не повинен перевищувати 55 децибелів, уночі — 45. 

Для готелів і гуртожитків допустимі норми інакші: 60 децибелів — вдень і 50 — вночі. На майданчиках відпочинку біля будинків норма — до 60 децибелів. 

У залах кафе і ресторанів — до 70 децибелів. 

У торгових залах, в аеропортах і на вокзалах у залах очікування — до 75 децибелів. 

Самостійно виміряти рівень шуму можна за допомогою мобільних додатків Sound Meter, Decibel Meter або Spectroid. 

Ці правила не стосуються рятувальників, медиків, поліцейських, пожежників, комунальників, які виконують свою роботу. 

Ремонт можна робити у будні з 8 ранку до 9 вечора. У вихідні або святкові дні 

власник чи орендар має отримати дозвіл від кожного сусіда з прилеглих квартир. Інакше це заборонено законом.

Коли викликати поліцію?

Спершу спробуйте поговорити з вашими сусідами, показати відео, які ви записали, показники з мобільних додатків для вимірювання шуму. Поясніть, що для вас це викликає дискомфорт. 

Якщо після цього сусіди на це не реагують — викликайте поліцію. 

Важливо, щоб поліцейські склали протокол про адміністративне правопорушення з детальним описом ситуації, яка трапилася.

Що робити, якщо поліція не реагує?

Можете разом з іншими сусідами написати колективну заяву дільничному інспектору. Також — звернутися до Держпродспоживслужби, вони уповноважені складати акти, коли порушуються допустимі норми шуму. І саме їхні заміри використовують у суді. 

З усіма доказами ви також можете йти до суду та вимагати матеріальної та моральної шкоди. 

Музика з фестивалю долинає до мого будинку. Не допомагають і зачинені вікна. Що робити?

Урбаніст Віталій Селик каже: на рівень шуму, що перевищує норму і створює дискомфорт для місцевих мешканців вночі, вплинути фактично неможливо. 

Можна викликати поліцію, та якщо організатори фестивалю мають юристів, ті вимагатимуть доказів перевищення рівня шуму від поліцейських. Шумоміри мають лише спеціалісти в Держпродспоживслужбі, яка вночі не виїжджатиме на виклик. 

Ба більше, організатори можуть взагалі не пустити поліцейських на територію фестивалю без рішення суду. 

«Можна самому спробувати поїхати до місця фестивалю і поговорити з організаторами. Попросити зменшити звук. Я так декілька разів робив, і це допомагало», — каже Селик. 

Проведення кожного фестивалю організатори мають узгоджувати з міською радою. Проте вона не унормовує рівень звуку, який може бути на заході, пояснює урбаніст. 

«На міському рівні потрібно ухвалити рішення, за яким би створили окрему службу або уповноважили міську варту оперативно приїжджати на міські фестивалі, вимірювати рівень звуку, відразу виносити припис чи взаємодіяти з організаторами, аби вони його стишили».

На першому поверсі мого будинку відкрили літню терасу. Який там допустимий рівень шуму?

На них розповсюджуються загальні правила щодо дотримання рівня шуму.

Якщо заклад на території, що прилягає до житлових будинків, то рівень шуму, який долинає, не має перевищувати 40 децибелів удень і 30 — уночі. А проводити концерти, святкування, дискотеки в закладах можна з 9 ранку до 11 вечора. 

Якщо ж заклад у вашому будинку, то рівень шуму має бути 55 децибелів удень і 45 — уночі, а виступи можливі з 9 ранку до 7 вечора.

А як контролювати рівень шуму від вуличних музикантів?

Віталій Селик розповідає, що в Києві це не унормовано. Вуличні музиканти використовують підсилювачі звуку, завдяки яким він поширюється на кілометри навколо. 

«В ідеалі мало б бути рішення, за яким без дозволу міської ради, вуличні музиканти не могли б грати на вулицях зі звукопідсилювальною апаратурою і барабанами. Але в Києві такого немає, музиканти фактично влаштовують концерти на вулиці, а поліція на скарги не реагує»— каже Селик.

Яке покарання для порушників?

Порушники за рішенням суду можуть отримати попередження або штраф від 85 до 255 гривень. 

Якщо протягом року вони повторно порушуватимуть допустимі норми шуму — штраф буде від 255 до 510 гривень. Можуть відібрати музичну апаратуру або інструменти для ремонту. 

Якщо ж порушником виявиться підприємство, організація або компанія, то розмір штрафу становитиме 255-510 гривень. Повторний штраф — 850-2550 грн і конфіскація інструмента, що спричиняє шум.

Селик вважає: суму штрафів потрібно підвищувати — особливо, коли йдеться про масштабні фестивалі.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.