Міністерство культури та інформаційної політики визнало недоречною закупівлю в бібліотеки книги Марини Ланге “Щоб у 16 не було запізно”.
Джерело: ВВС Україна.
Як повідомило відомство на своєму Facebook, міністр культури Олександр Ткаченко подав запит в Український інститут книги щодо можливості зупинити процес закупівлі цього видання.
Мінкульт виступив проти цензури у будь-якому її прояві, але підкреслив, що “є речі, які, попри вільне розповсюдження у крамницях, не мають фінансуватися за кошти платників податків”.
“Книга Марини Ланге “Щоб у 16 не було запізно” – одна із таких речей. Тому що підтримує усталені гендерні стереотипи, – йдеться в заяві Мінкульту. – МКІП вважає, що забезпечення гендерної рівності в усіх сферах суспільного життя є невід’ємним елементом становлення України як держави, що дотримується демократичних принципів і поважає права людини та основоположні свободи”.
Скандал довкола книги
Перелік книг, призначених для закупівлі в бібліотечні фонди, Мінкульт затвердив 20 серпня. До списку у 689 видань увійшла також книга “Щоб у 16 не було запізно”.
В анотації до книги йдеться про те, що книга призначена для батьків, а її мета “правильно допомогти дитині прожити кожен рік свого життя”.
У соцмережах ця закупівля викликала багато критики. Деякі користувачі обурювалися, що книга підтримує гендерні стереотипи, а купуватимуть її за державний кошт.
Зокрема, відповідно до неї, дівчаткам природно властиві “цнотливість та здатність надихати”, а хлопчикам “цілеспрямованість, щедрість та аскетизм”.
У книзі йдеться, що “дівчинка – це атмосфера”, а “хлопчик – це досягнення”.
Надзвичайно багато критики викликали міркування авторки про те, чи має дівчинка давати відсіч кривдникам.
“Ніколи не вчіть дівчинку давати здачі! Навіть найслабший хлопчик буде сильнішим за неї. Битися у нього в крові, вдарить навіть слабак, якщо в нього “впаде забрало”, – пише Ланге.
Вона переконана, що дівчата, які дають відсіч кривдникам, “провокують побутове насильство”.
“Дівчинка має поводитися так, щоб у хлопчаків навіть думка не виникла її образити… Давати здачі – чоловіча мова, і нічого дівчаткам її опановувати”, – йдеться в книзі.
“Мені фізично боляче це читати, – пише колишня представниця уряду Світлана Панаіотіді, – заберіть це від дітей та підлітків”.
“Талібан не так вже далеко. Як можна таке писати, друкувати і ще замовляти за державні кошти?” – обурюється користувач Артур Переверзєв.
Авторка ситуацію поки що не коментувала. Але це вже не перший скандал, в який вона потрапляє.
Хвиля обурення піднялася відразу після презентації книги на “Книжковому Арсеналі” цього року.
Тоді окремі інтернет-магазини відмовилися від продажу цієї книги, авторка скаржилася на хейт та погрози.
Підтримайте проект на Patreon