БЦЖ — сто років. Це єдина вакцина проти туберкульозу, але вона не здатна здолати епідемію. Коли з’явиться краща?

Вакцина БЦЖ була створена в 1921 році. Хоча вона захищає дітей від найважчих форм туберкульозу, але не здатна вберегти старших і не спроможна подолати епідемію цієї хвороби у світі. hromadske розповідає про успіхи дослідників у створенні нових вакцин проти цієї хвороби.

Найбільш смертоносна інфекція без огляду на ковід

У 2019 році на туберкульоз у світі захворіло 10 мільйонів людей, із них 1,2 мільйона — діти. 1,4 мільйона людей померло.

Як стверджує ВООЗ, саме туберкульоз є головною у світі причиною смерті, що обумовлена будь-яким одним збудником інфекції. Тобто він випереджає ВІЛ/СНІД та сезонний грип, від якого в середньому помирає 290-650 тисяч людей щороку. 

Щоправда, від COVID-19, пандемія якого триває понад рік, вже померло понад 2,7 мільйона людей.

На туберкульоз хворіють люди будь-якого віку, будь-якого соціального прошарку в усіх країнах. Але дві третини усіх випадків припадає на 8 країн: Індію, Індонезію, Китай, Філіппіни, Пакистан, Нігерію, Бангладеш та ПАР.

«Гонка озброєнь»

На щастя, у більшості випадків туберкульоз можна повністю вилікувати за допомогою кількамісячного курсу антибіотиків. За підрахунками ВООЗ, від початку поточного століття вчасна діагностика та лікування врятували від смерті 60 мільйонів хворих на туберкульоз.

Але частина випадків викликаються стійкими до антибіотиків мікобактеріями. У такому випадку кажуть про мультирезистентний туберкульоз. Лікувати його доводиться значно довше, і таке лікування може викликати серйозні побічні ефекти.

У 2019 році у світі було зареєстровано понад 200 тисяч випадків мультирезистентного туберкульозу. У деяких із них збудники хвороби виявилися стійкими до будь-яких доступних препаратів, і хворі фактично не мають варіантів для лікування.

Єдина вакцина

Очевидно, що було б дуже добре мати дієву вакцину проти туберкульозу. Єдина, яка існує зараз — це Бацила Кальметта-Герена, більше відома як БЦЖ. Уперше її використали аж сто років тому — у 1921 році.

Виробляють цю вакцину з ослабленої (як кажуть науковці — атенуйованої) бактерії великої рогатої худоби Mycobacterium bovis. Вона не здатна викликати захворювання у людини, але викликає імунну відповідь в нашому організмі, яка надає певний захист на майбутнє.

БЦЖ — дуже важлива вакцина, недаремно вона входить до переліку основних лікарських засобів, розробленого ВООЗ. Проблема в тому, що вона не захищає від більшості випадків туберкульозу, хоча й захищає від важких позалегеневих форм хвороби. Вона безпечна, доступна, а тому дуже широко використовується у країнах з високим рівнем захворюваності на туберкульоз.

БЦЖ проти коронавірусу?

Минулого року увага до БЦЖ зросла через припущення про те, що вона може допомагати в профілактиці COVID-19. Протитуберкульозна вакцина, звісно, не здатна викликати специфічний імунітет проти коронавірусу. Але припускається, що може активувати імунну систему так, що вона буде краще боротися з різними інфекціями, зокрема й з коронавірусною.

Щоб перевірити ці припущення, сьогодні проводиться кілька клінічних досліджень. Але наразі немає доказів, що БЦЖ справді захищає від коронавірусу, і ВООЗ не рекомендує використовувати її з такою метою. Але продовжує рекомендувати для захисту від туберкульозу в тих країнах, де на нього багато хворіють.

Непрохідний кандидат

Щоб здолати епідемію туберкульозу, потрібна вакцина, яка захищатиме від найбільш розповсюджених форм цієї хвороби. Сьогодні низка таких вакцин перебувають на різних стадіях розробки, але жодна з них поки не пройшла всі необхідні дослідження і не доступна для використання.

Свого часу подавала надії й більше за інших просунулася у випробуваннях вакцина MVA85A, розроблена в Оксфордському університеті. Її навіть перевіряли на немовлятах у Південній Африці. З майже 2800 учасників дослідження половина отримали саму вакцину-кандидата, а інші — плацебо, а потім за ними спостерігали упродовж 37 місяців.

Упродовж цього часу з першої групи захворіли 32 дитини, а з другої — 39. Виходить, що ефективність становить 17%. По-перше, це дуже мало, а по-друге, відмінність не є статистично значущою. Іншими словами, такі цифри взагалі не дають підстав вважати, що якась ефективність є. 

Пізніше з’явилися також питання до етичності таких досліджень — з’ясувалося, що випробування на тваринах, які передували клінічним дослідженням, були не такими вдалими, як їх подавали. Тому ця розробка так і не привела до бажаного результату.

54% надії

Інша вакцина-кандидат від компанії Glaxo Smith Kline кілька років тому показала обнадійливі результати.

Для проведення фази IIb клінічних досліджень було залучено понад три з половиною тисячі дорослих 18-50 років у Кенії, Замбії та ПАР. Усі вони мали туберкульоз у латентній формі (загалом близько чверті населення планети є носіями інфекції, але більшість із них не страждають від цього). 

Половина з них отримали дві дози вакцини-кандидата з перервою у місяць, а інша половина — плацебо. Упродовж наступних трьох років дослідники спостерігали, в кого з цих людей туберкульоз перейде в активну форму. Виявилося, що вакцина допомагає запобігти цьому з ефективністю 54%.

Це не надто багато, якщо порівнювати з ефективністю багатьох інших вакцин, але вже цього достатньо, щоб боротися з епідемією туберкульозу. Якщо, звісно, цей результат підтвердиться у третій — найбільш масштабній фазі клінічних досліджень. Для цього знадобиться щонайменше ще декілька років.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.