п`ятниця, 26 квітня

Розпізнавання фейкових новин наразі важливіше, ніж будь-коли

Війна в Україні, коронавірусна хвороба, численні природні катаклізми – це ще далеко не повний перелік того, що випало на долю людства за останні роки. Проте більшість з цих подій має політичний та економічний контекст, що провокує появу великої кількості фейкових новин, розповсюдження пропагандистських фото та фальшивих відео. А як результат – спалахи суперечок й розкол громади в мережі.

Що таке фейкові новини й з якою метою вони поширюються

Фейкові новини – це інформаційна містифікація, навмисне поширення дезінформації в інтернеті та традиційних ЗМІ з метою введення суспільства в оману й досягнення певних політичних цілей або отримання фінансової вигоди.

Натан Ротшильд мав рацію, коли сказав, що той, хто володіє інформацією, володіє світом, проте навіть не уявляв яких масштабів набуде сутність його вислову. Дезінформація має на меті заплутати, переконати, замилити очі та заманити на іншу сторону. Це чистої води маніпулювання суспільством, що в обставинах сучасного світу набуває форми боїв інформаційного фронту, які є частиною нескінченної інформаційної війни.

Чим небезпечні фейкові новини

Ми схильні приймати життєво важливі рішення на основі інформації, яку отримуємо щодня. Реклама в громадському транспорті, коментар ведучого на радіо, стрічка новин в соціальній мережі, телевізійна програма, порада колеги – все це формує нашу думку з приводу того чи іншого питання. Які ліки приймати, за якого кандидата віддати свій голос, кому вірити та у що вірити – це критично важливі питання, тому розповсюдження фейкових новин з метою впливу на світогляд кожної окремої людини може мати небезпечні наслідки.

По-перше, фейкові новини призводять до тотальної недовіри, навіть офіційним джерелам інформації. Через плутанину й величезну кількість різних поглядів зору складається враження, що довіряти не можна нікому, що своєю чергою впливає на якість життя людини.

По-друге, дезінформація може призвести до реальної загрози життю. Розповсюдження фейків про те, що вакцинація від Covid-19 має на меті чипування світової спільноти, 5G спричиняє коронавірус, а Білл Гейтс нізащо не зробить щеплення своїм дітям, бо самостійно розробив й розповсюдив вакцину для скорочення популяції планети призвели не тільки до масових протестів, а й до того, що сотні тисяч людей відмовились від вакцинації, ризикуючи власним життям.

По-третє, фейки призводять до поляризації суспільства й загострення соціальних конфліктів навіть серед членів однієї родини. Кожен четвертий шлюб в Україні розпадається через різні політичні погляди.

Як не потрапити на гачок

Фейкові новини не становлять загрози там, де йдеться про здоровий глузд й критичне мислення. Ось декілька рекомендацій щодо того, як розпізнати фейкові новини та не потрапити на гачок зловмисників.

  1. Перевірте джерело інформації. Переконайтеся, що інформаційний ресурс має відомості про реєстрацію та співробітників, а вебадреса сторінки не містить помилок, адже фейкові видання часто ховаються за дизайном та доменом відомих інформаційних джерел.
  2. Перевірте інші джерела інформації. Переконайтеся, що про конкретний факт повідомляють й інші авторитетні ЗМІ. Коли йдеться про війну в Україні, віддавайте перевагу офіційним інформаційним джерелам, як-от сайтам Офіс Президента України, Збройні сили України, або Міністерство оборони України.
  3. Зберігайте критичне мислення. Більшість фейкових новин викликає потужну емоційну реакцію, як-от страх, гнів чи відчай. Намагайтеся відкинути емоції та об’єктивно оцінити почуте чи побачене. Користуючись цією порадою можна уникнути споживання “інформаційного сміття” на кшталт фейків про розробку в Україні біологічної зброї для поширення в Росії за допомогою кажанів та перелітних птахів.
  4. Дотримуйтесь правил інформаційної безпеки. Не переходьте за посиланнями з неперевірених джерел, не відкривайте листів з начебто важливими й терміновими новинами, використовуйте VPN. Технологія VPN допомагає захистити особисті дані й не дозволяє іншим відстежувати ваші дії в інтернеті. Окрім цього, за допомогою VPN можна відвідати заблоковані в вашому регіоні медіаресурси, щоб проаналізувати різні погляди на певну ситуацію, що особливо стосується політики окремих держав.
  5. Перевіряйте реальність та відповідність медіаматеріалів певній події. Кожне друге зображення в мережі відредаговане. Проте розпізнати зроблені нашвидкоруч фейкові фотографії дуже просто: звертайте увагу на деформації ліній та дивні тіні, використовуйте зворотний пошук Google зображень, щоб знайти дату та місце першої публікації. Те саме стосується й відео, адже часто під гучними заголовками публікуються уривки з фільмів чи навіть відеоігор.
  6. Думайте перед тим, як поширити певну інформацію. Перебуваючи під впливом подій, що загрожують нашому життю, ми натискаємо “Поділитися” навіть не замислюючись над правдивістю інформації, що своєю чергою призводить до цілої хвилі дезінформації й подальших наслідків.

Чому важливо розпізнавати фейкові новини

Критично оцінюючи отриману інформацію й відповідально аналізуючи викладені факти, ми рятуємо власне психічне здоров’я, захищаємо від негативного емоційного впливу наших близьких, допомагаємо своїй країні та робимо маленький крок для великої перемоги добра над злом.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.