Вівторок, 23 квітня

«8 Березня не має жодного стосунку до радянського союзу», – Оксана Кісь

У середу, 8 березня, відзначатимуть Міжнародний жіночий день. Це свято щорічно відзначають у світі як день боротьби за права жінок, проте багато українців ще досі сприймають його по-радянськи. Дослідниця жіночої історії Оксана Кісь в інтерв’ю Tvoemisto.tv пояснила, чому відзначення 8 березня в Україні не прив’язане до більшовизму.

Зазначимо, що у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт про скасування Дня жінки і запровадження натомість Дня української жінки. Як вказали у пояснювальній записці, «свято жінки встановлене московським режимом для популяризації власного погляду на роль і місце жінок».  Крім того, ще один законопроєкт пропонує скасувати статус вихідного дня 8 березня.

«В Україні, з одного боку, 8 березня відзначається жіночими маршами та заходами, присвяченими правам жінок і рівності, однак, з іншого, – за застарілою радянською традицією певна частина суспільства цей день сприймається як «свято весни та краси». На нашу думку, таке сприйняття є стереотипним і нівелює суспільну та політичну природу цього свята», – йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.

Однак дослідниця жіночої історії Оксана Кісь зазначила, що обґрунтування до цього закону маніпулятивне, адже сама пропозиція і початок відзначення Міжнародного дня прав жінок виникла задовго до того, як більшовики захопили владу і встановили свій режим в Україні. Це сталося ще 1910 року. Перші відзначення цього свята відбулися по всій Європі, яка ніякого стосунку до більшовизму та комунізму не мала. 

«Свято 8 Березня не має жодного стосунку до більшовицького режиму, радянського союзу та інших речей. Той факт, що спосіб відзначення цього свята, його політичне наповнення були спотворені в радянський час, це правда. Але вже від початку 2000-их років українські феміністичні організації намагаються відновити первісні смисли цього свята, використовуючи його як нагоду привернути увагу до проблем жінок», – пояснює Оксана Кісь.

Додамо, що дослідниця жіночої історії зазначає, що спроби скасувати 8 березня в Україні уже не перші. В 2017 році Інститут національної пам’яті, очолюваний Володимиром В’ятровичем, уже намагався скасувати 8 Березня під гаслами декомунізації. Лише через великий галас у медіа та критику активісток жіночого руху ця ідея була розкритикована і не мала втілення. 

«Зараз, коли триває війна, наступ на жіночі права – це просто шкідництво. Тим паче в такому контексті. Можливо, хтось хоче заробити собі політичні бали, наче дуже активно займається декомунізацією. Але це не декомунізація. Люди на емоціях сприймають це як щось позитивне. Однак словами і гаслами прикриваються речі, які насправді шкодять нашому руху до європейської інтеграції, демократії та іншого», – зауважила Оксана Кісь.

Напередодні у застосунку «Дія» провели опитування щодо статусу 8 березня в Україні. За його результатами, близько 1,3 млн (майже 62%) користувачів проголосували за те, щоб залишити 8 березня вихідним. Водночас, як зазначав історик, колишній очільник Інституту Національної пам’яті Володимир В’ятрович у коментарі Tvoemisto.tv, вихідний формат, який запровадили у радянському союзі, викорінив правозахисний зміст цього дня.

«8 березня має бути днем боротьби за права жінок, але не повинен бути вихідним днем. Оскільки це день, коли ми маємо нагадувати собі про необхідність відстоювання прав жінок, зокрема в Україні. Але цей вихідний формат, який був запроваджений у радянському союзі, повністю викорінив будь-який правозахисний зміст цього дня, перетворивши його на звичайний Міжнародний жіночий день. Тому день має бути переформатований та позбавлений статусу вихідного», – зазначив він.

За словами історика, такий законопроєкт у Верховній Раді подають вже не вперше. Проте ці пропозиції є точковими і несистемними. Натомість Володимир В’ятрович пропонує провести в Україні реформу державних свят.

«Перший законопроєкт пропонував не просто зміни з 8 березня, а загалом системи державних свят був ініційований Інститутом збереження національної пам’яті ще в 2017 році. На жаль, його не розглядали. Але ті законопроєкти, які зараз виносять в парламенті, є точковими і несистемними. Натомість в Україні потрібно провести повноцінну реформу державних свят», – пояснив Володимир В’ятрович.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.