Субота, 12 жовтня

14 доказів того, що ви прямо зараз хочете віддати свою дитину в фінську школу

Згідно з дослідженнями, фінські школярі – одні з кращих учнів планети. При цьому вони проводять в школі менше часу, ніж діти з інших країн, а уроки роблять максимум півгодини в день.

Розповідаємо, в чому секрет фінського освіти, якою захоплюється весь світ.

14. Усе безкоштовно

школярі школа рюкзакФінська освіта – безкоштовна. І все інше – обіди, екскурсії, приналежності для школи – теж безкоштовне. Якщо учні живуть далі ніж в 2 кілометрах від школи, їх підвозить на уроки і додому шкільний автобус. Все це оплачує держава: на освіту виділяється цілих 12,2% загального бюджету країни.

13. До кожного учня індивідуальний підхід

Тут на одному уроці учні можуть виконувати різні за складністю завдання – в залежності від того, що їм під силу. Діти з різними фізичними та розумовими здібностями вчаться разом. Якщо дитина не справляється, вчителі організовують для нього індивідуальні заняття. Додатково викладаються і інші предмети, наприклад, рідні мови для дітей емігрантів.

Вважається, що школяр сам може вибрати, що для нього корисніше: коли йому нецікавий урок, він може займатися чимось своїм – читати книгу або шити.

12. Оцінки повідомляють тільки самому учневі

Оціночна система в Фінляндії 10-бальна, але до 3-го класу у фінській школі оцінок не ставлять. З 3-го по 7-й – оцінки словесні: від «посередньо» до «відмінно». Свої бали знає тільки сам школяр. Лаяти за оцінки тут не прийнято, вони використовуються для того, щоб мотивувати дитину удосконалювати свої знання і коригувати його індивідуальний навчальний план.

11. На уроки можна ходити навіть в піжамі

11. На уроки можна ходити навіть в піжамі

У фінських школах немає шкільної форми. На уроки можна ходити в чому завгодно: ніяких вимог до одягу не пред’являють. Часто діти не надягають в класі навіть взуття і ходять в шкарпетках.

10. Під час уроку тут можна сидіти на дивані або валятися на килимі

10. Під час уроку тут можна сидіти на дивані або валятися на килимі

Діти тут не зобов’язані сидіти за партою. Під час уроку вони можуть розташуватися в кріслах або прямо на підлозі. У теплу погоду уроки проводять на свіжому повітрі, на травичці біля школи або на спеціальних крамничках, збудованих амфітеатром.

9. Домашніх завдань дуже мало

Фінські вчителі вважають, що діти повинні відпочивати і проводити час з батьками, а не за уроками. Домашні завдання займають небагато часу і можуть бути дуже цікавими: наприклад, на уроці історії можуть попросити взяти інтерв’ю у бабусі, щоб з’ясувати, яким було життя в 50-х роках, і знайти відмінності між тим часом і сучасним життям.

8. А іспитів немає взагалі

Фінські вчителі кажуть: «Готувати потрібно або до життя, або до іспитів. Ми вибираємо перше ». Тому іспитів в школах Фінляндії немає. Вчителі можуть на свій розсуд провести контрольну, але обов’язковим вважається лише стандартний тест в 16 років, після закінчення середньої школи.

7. У деяких фінських школах скасували всі предмети

У деяких фінських школах скасували всі предмети

Одне з нових напрямків фінської системи освіти – вивчення явищ замість конкретних предметів (phenomenon based learning). Замість уроків – 6-тижневі «розділи», під час яких школярі вивчають одну тему з різних сторін. Наприклад, тема мігрантів вивчається з точки зору географії (звідки вони приїхали?), Історії (що сталося перед цим?), Культури (які у них традиції?). Діти самі придумують питання і знаходять на них відповіді.

6. А ще тут найдовші в світі перерви

Як би не було добре вчитися, все одно найулюбленіша пора дитини – перерва. Фінські школярі після кожних 45 хвилин навчання відпочивають не менше 15 хвилин.

5. У Фінляндії неймовірно круті вчителі

Конкурс на педагогічний факультет в університеті Гельсінкі – 20 осіб на місце. Тих, хто хоче вчити дітей, в 10 разів більше, ніж робочих місць. Середня зарплата вчителя – 3500 €. Учитель в Фінляндії – престижна професія, а вчать дітей найкращі.

Жорсткої програми навчання не існує, кожен учитель сам вирішує, за якими методиками і підручниками вчити дітей. Крім вчителя, на уроці присутній його помічник, який спостерігає за уроком і допомагає дітям виконувати завдання.

4. Тут вчать тільки тому, що стане в нагоді в житті

4. Тут вчать тільки тому, що стане в нагоді в житті

У фінських школах викладають тільки те, що стане в нагоді в житті. На уроках плавання діти вивчають ознаки, за якими можна визначити, що людина тоне, а на уроках домоводства вчаться готувати, в’язати і шити. Багато уваги приділяється бережливого ставлення до природи, та й підготувати портфоліо і створити сайт фінські школярі зможуть запросто. Головне, чого тут вчать дітей, – це вміння вчитися і адаптуватися до нового, постійно змінюється світу. Зубрити нічого не потрібно – адже можна просто заглянути в википедию.

3. Усі школи однаково хороші

школа у Фінляднії

Вибирати школу в Фінляндії не прийнято, всі ходять в найближчу до будинку. Тут немає «елітних» шкіл, вони всі однакові: де б дитина не жила, вона має доступ до навчального закладу з кваліфікованими вчителями, якісними навчальними матеріалами та повноцінним харчуванням.

2. Учні самі вибирають, що їстимуть на обід

Учні самі вибирають, що їстимуть на обід

Харчування у фінській школі різноманітне і безкоштовне, «шведський стіл». На сайті школи публікується меню на місяць вперед – дитина може зайти туди і покласти в «кошик» все, що йому сподобається. В меню враховані будь-які дієти, є і вегетаріанська кухня.

1. У школі проводять вечірки з ночівлею

Іноді діти беруть спальні мішки і разом з учителями залишаються в школі на ніч – дивляться кіно, грають, сплять в спортзалі на матах, а вранці пригощаються сніданком з морозивом. Ну як не любити таку школу? Нам би теж не захотілося йти з неї – ні вдень, ні вночі!

Бонус!

собака для читання фінляндія

У фінських бібліотеках працюють спеціально навчені «читальні» собаки, які прищеплюють дітям любов до читання: вони слухають, як діти читають їм книжки або розповідають історії.

За матеріалами adme.ru


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: