На площі Музейній у Львові, біля пам’ятника Івану Федоровичу, облаштовують спеціалізований букіністичний ярмарок. Рішення про його створення виконком міської ради ухвалив 4 березня 2025 року. Про це у коментарі «Твоєму місту» повідомив директор Львівської муніципальної бібліотеки Василь Кметь.
Він є членом робочої групи, що займається упорядкуванням ярмарку та впровадженням нових правил на місці, яке досі функціонувало як стихійний книжковий ринок.
Заборона російських книжок і радянської символіки
Нові правила передбачають заборону на продаж російськомовної літератури, книжок авторів із росії та продукції з радянською символікою. Контроль за дотриманням правил здійснює муніципальна варта.
«Маємо допомогти людям зрозуміти і адаптуватися до певних умов. Оскільки рішення накладає заборону на цілу низку продукції російського і тоталітарного походження, виникає багато запитань. Час від часу представники комісії, громадськості спілкуються з торговцями. Проводимо роз’яснення, розглядаємо скарги, контролюємо, як впроваджується рішення», — пояснює Кметь.
Читайте також: У Львові біля пам’ятника Федорову заборонили продаж всього російського
Василь Кметь зазначив, що на площі встановили інформаційну табличку. На ній вказано, що у разі виявлення порушення можна звертатися на гарячу лінію муніципальної варти або до поліції.
Проте після публікації журналісти «Твого міста» виявили, що її більше немає.
Новий формат ринку – з реєстрацією, ятками і тематичними заходами
Замість стихійної торгівлі планують ввести реєстрацію учасників ярмарку. Це дасть змогу обмежити доступ стороннім особам і відсіяти продавців, які порушують правила. На території також заборонять продаж побутових речей, посуду, монет та антикварної продукції — їх скеровуватимуть на інші ринки, як-от «Вернісаж», чи в онлайн-простір.
«Ми проводитимемо роз’яснювальну роботу, допоки повністю не облаштують цей простір — із яточками, столиками, відповідними конструкціями. Мета — зробити ярмарок зручним, але мобільним, бо стихійність залишається: в один день багато продавців, в інший — мало», — зазначає Кметь.
На самій площі також проводитимуться культурні події. У жовтні Львівська муніципальна бібліотека планує там влаштувати тематичний «префорум» — серію заходів до Форуму військових письменників, де розповідатимуть про традиції українського книговидання, ветеранської, військової літератури, а також декламуватимуть поезію.
Василь Кметь зазначив, що на етапі адаптації виникають непорозуміння. Частина продавців сприймає зміни агресивно, деякі — навпаки, підтримують ініціативу.
Під час сьогоднішньої перевірки на ринку не було російськомовної чи російської продукції, проте виявили книжки з бібліотечними штампами — питання про їх походження зараз з’ясовують.
Він додав, що попри складності, загальний вектор – на конструктив і культуру:
«Ми поетапно працюємо над тим, щоб забезпечити гарний, якісний, багатогранний букіністичний ринок біля пам’ятника людині, яка причетна до створення українського книгодрукування», – підсумував Кметь.