Понеділок, 24 червня

Забуті герби міського арсеналу

Протягом багатьох століть фортифікації Львова були запорукою безпеки городян, розквіту середньовічної торгівлі, одним з символів міста Лева…

Найнебезпечніший, східний напрямок був укріплений особливо ретельно. Однією з ключових ланок захисту тут був міський арсенал…

Споруда XVI ст. не завжди була суворою та похмурою, свого часу вежі, елементи декору, скульптура робили вигляд арсеналу більш урочистим… Проте, невблаганний час вніс свої корективи.

Свій теперішній вигляд споруда міського арсеналу Львова отримала після пожежі та відбудови 1574-1575 рр., проте перша згадка про будівлю датується першою половиною XIV ст.

Герби родів Собєських та Яблоновських на стіні міського арсеналу. Фото 1915 року

Герби родів Собєських та Яблоновських на стіні міського арсеналу. Фото 1915 року

За твердженням дослідника, львовознавця  В. Вуйцика, “з актових книг Львівського магістрату відомо, що Арсенал був оздоблений живописними і скульптурними зображеннями і ззовні, і всередині”.

Над головним входом в Арсенал колись були різні написи, наприклад: “Щасливе місто, яке в часи спокою дбає про майбутню безпеку”. Елементи, що прикрашали і, відповідно, доповнювали загальний вигляд оборонної споруди, “збирались” протягом усього середньовіччя…

Східна стіна міського арсеналу із гербами. Фото 1937 року

Східна стіна міського арсеналу із гербами. Фото 1937 року

В середині ХVII ст. на східній стіні арсеналу були розташовані барельєфи із зображенням видатних польських фортифікаторів – генералів артилерії Кшиштофа Арцішевського та Павла Гродзіцького. Споруда арсеналу отримала багато пошкоджень під час штурму Львова шведськими військами у 1704 році.

Після вступу до Львова австрійців 1772 року будівлю арсеналу остаточно переобладнали на тюрму. У подальші роки нова влада розпочинає розбирати старі міські мури. 

У 1799–1800 рр., після знесення оборонних мурів з боку монастиря кармелітів ( нині – церква Михаїла), на стіні арсеналу розміщено кам’яні герби-барельєфи міста Львова, Собеських та Яблоновських – королівських та гетьманських родин, що зробили найбільший внесок у оборону міста.

Герби на міському арсеналі у 1960-х, на поч. 1970-х років

Герби на міському арсеналі у 1960-х, на поч. 1970-х років

У 1973 році в Арсеналі почалися великі реставраційні роботи. Було відновлено стіну Високого муру, відкрито з-під землі основу Низького муру. Повністю відновлено первісну конструкцію даху, бійниць, планування поверхів.

У 1980 році за проектом архітекторів-реставраторів Андрія та Ганни Новаківських зроблено реконструкцію фраґменту Шевської вежі з частиною оборонної стіни.

Сучасний стан східної стіни міського арсеналу, де було розміщено старовинні герби. Фото 2015 року

Сучасний стан східної стіни міського арсеналу, де було розміщено старовинні герби. Фото 2015 року

В 1973 р., під час реставраційних робіт, плиту з гербами демонтували та вмурували в стіну костела  ордену кармелітів босих (тепер церква Св. Михаїла) на нин. вул. Винниченка, де планувалося створення Музею львівської скульптури.

Джерело: Фотографії старого Львова

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.