Які спеціальності обирають абітурієнти та чого насправді хоче ринок

Керівниця відділу рекрутингу абітурієнтів УКУ аналізує, яких фахівців зараз найбільше потребує ринок та які спеціальності обирають вступники.

ФОТО: UNSPLASHФото: Unsplash

Щороку освітяни уважно стежать за вступною кампанією. Моніторять результати НМТ / ЗНО цьогорічних абітурієнтів, переглядають рейтинги університетів, які отримали найбільше чи найменше електронних заявок. Не менш важливим показником є кількість поданих заяв на освітні спеціальності та напрямки. Це не лише відображає поточну ситуацію, але й визначає кількість потенційних фахівців у тій чи іншій галузі через декілька років на ринку. Такі цифри дають підстави маркетологам, соціологам та іншим дослідникам соціальних та поведінкових наук зрозуміти, який вибір роблять вступники та як можна на нього впливати. 

Цьогоріч тема, що ж обирають випускники шкіл, не менш актуальна та важлива, зважаючи на контекст, у якому ми перебуваємо протягом останніх півтора року. Повномасштабне вторгнення однозначно вплинуло на перебіг вступної кампанії та вибір старшокласниками своєї подальшої траєкторії. Якщо під час пандемії ковіду іноземні університети були здебільшого закритими для українських вступників, то останні два роки вони навпаки радо приймають наших старшокласників та допомагають у ситуації, яка склалася через ненависного сусіда збоку. Це зумовило виклик, який тепер називають «відтік мізків», і конкретного рішення, як подолати його, поки що немає. 

Повертаючись до теми вибору спеціальностей, можна було б припустити, що в часі великої війни зацікавлення вступників зміняться, оскільки змінюються потреби у суспільному житті українців. Ми вже спостерігаємо, як зростає запит на фахівців у сфері соціальної роботи, реабілітології, психології для роботи з людьми, які пережили травми та потребують як фізичного, так і психічного відновлення. Ми однозначно потребуємо фахівців з історії та культурології, щоб і на українських, і на міжнародних майданчиках встановлювати «український порядок денний». Також Україні потрібні кваліфіковані соціологи та політологи, які досліджуватимуть тему міграції, а відтак застосовуватимуть це у якісних політиках. 

Проте цифри вступної кампанії 2023 року демонструють дещо інші тенденції. Вони показують стабільність абітурієнтів бакалаврських програм у виборі спеціальності протягом останніх 5-7 років. За даними МОН та Держстату у 2017 році найбільш популярними спеціальностями серед вступників були «Філологія», «Право», «Менеджмент», «Медицина» та «Комп’ютерні науки». У 2021 році двійка фаворитів залишилася такою ж, а інші спеціальності лише змінили номери у рейтингу. Здавалося б, що у 2023 році мають з’явитися нові напрямки, які займатимуть найвищі позиції у виборі вступників  та відповідатимуть актуальному українському контексту. Проте, за даними Єдиної державної бази з питань освіти станом на восьмий день подання е-заявок (з дванадцяти доступних днів) найпопулярніші спеціальності у 2017 та у 2021 роках мають найвищі показники і у 2023 році: «Філологія», «Менеджмент», «Право», а також «Комп’ютерні науки». Деякі зміни все ж відбулися. Цьогоріч до цього переліку приєдналася і «Психологія», яка щороку стає все більш популярною та цікавою для вступників. 

В Українському католицькому університеті ми бачимо схожі тенденції. «Психологія» та «Комп’ютерні науки» також є у «топах» серед абітурієнтів. Але існують деякі відмінності від загальноукраїнської картини. До прикладу, в УКУ одними з найпопулярніших спеціальностей серед вступників є «Політологія» («Етика-Політика-Економіка») та «Соціологія», які по країні мають дуже низькі показники поданих електронних заявок. Ще минулого року освітяни висловлювали занепокоєння через зниження зацікавленості вступників цими програмами. Цьогоріч бачимо лише 2786 заявок на «Політологію» та 2156 – на «Соціологію» загалом по Україні (станом на 1 серпня, за даними ЄДЕБО). Це приблизно у 17 разів менше, ніж на «Філологію» чи «Психологію». 

Освіта є важливим каталізатором суспільного впливу, і потреби суспільства надають новий вимір цьому процесу. Зміни, які відбулись за останні роки: війна, “відтік мізків” за кордон, ставлять перед освітянами нові завдання і виклики. Для ефективного виходу з цих ситуацій потрібно активно сприяти розвитку освітніх підходів та адаптувати їх до сучасного контексту.

Попередні висновки після швидкого аналізу вступної кампанії 2023 року свідчать про стабільність вибору студентами бакалаврських програм, збереження популярності традиційних спеціальностей, а також про дуже поступове зростання інтересу до нових напрямків, пов’язаних із суспільними викликами, особливо спричинених війною.

Сьогодні освітянам як ніколи важливо звертати увагу на пріоритети суспільства, зокрема, на розвиток гуманітарних та професійних напрямків, які забезпечать відновлення та розбудову України. Необхідно активно сприяти інституалізації суспільно орієнтованого навчання, щоб майбутні фахівці були готові до викликів реального життя.

Тоді як майбутнім абітурієнтам варто зосередитись на виборі тих спеціальностей, які не тільки відповідають їхнім інтересам, а й суспільним запитам та обирати напрямки, які будуть потрібними для відновлення, відбудови майбутньої України.

Якісна освіта повинна гармонійно поєднувати потреби суспільства, інтереси студентів та актуальні суспільні виклики. Це створить умови для випуску кваліфікованих фахівців, які зможуть ефективно працювати в сучасному світі, професійно зростати та сприяти розвитку країни. 

Джерело: Tvoemisto.tv.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.