Як писанка… було. Села Львівщини, в яких ніхто не живе

За останні 15 років у Львівській області населення скоротилося на понад 3 відсотки. Найбільше це відобразилося на житті місцевих сіл. На Львівщині є села, де зараз нема жодного мешканця.  Таких в області – п’ять. Ще у 32-х мешкають близько 20 людей.

Джерело: НТА.

Та навіть із такими показниками Львівщина – на першому місці серед усіх областей України за кількістю сільського населення. Найменше сільського населення у Житомирській та Запорізьких областях.

Села є, людей – нема

Віняви – 19 мешканців

Село Віняви – лише за 23 кілометри від Львова. У ньому зареєстровано 19 мешканців. Проте проживають лише троє, які взагалі тут не прописані.

Закинуті будівлі, понищені часом теплиці та чагарники довкола. По суті, село пустує.

Серед мешканців села пані Віра з чоловіком: сюди переїхали 10 років тому зі Львова через бажання жити серед природи. Розповідає, що без власного автомобіля у Вінявах не вижити.

«Тут нічого немає. Ми їздимо у Пустомити на закупи. Або до Львова, бо чоловік там працює. До речі, вільної землі тут немає,  якби хтось хотів взяти. Вся земля продана. Але людей немає», – розповідає мешканка села Віняви Віра.

Взимку та восени у селі взагалі панує пустка. А от влітку приїжджають дачники – хтось городи обробляє, а хтось влаштовує пікніки.

Основна причина запустіння Віняв, – відсутність інфраструктури. Магазину немає, асфальтного покриття теж. А до найближчої маршрутки потрібно йти 3 кілометри. Складно тут живеться і взимку.

«Зимою, наприклад, проблеми великі. Засипає снігом. Не завжди чистять тут дорогу», – розповідає чоловік пані Віри Андрій.

Тож він сам ініціює прибирання дороги і платить за це приватним структурам власні гроші. Інтернет теж провів самостійно.

Село належить Семенівського старостинського округу Пустомитівської ОТГ. Тож місцева влада сподівається, що у Вінях вдасться запустити туризм, а також поволі відродиться й життя.

«Розробляли квартали забудови. Будемо заманювати жити інших мешканців наших територій. Природа красива і ми маємо намір розвинути там туристичний напрямок», – розповідає про плани староста Семенівського старостинського округу Пустомитівської ОТГ Роман Максисько.

Село Павуки – нуль мешканців

Село Павуки розташоване за 40 кілометрів від центру Львова. Тут населення взагалі немає. Населений пункт вимер. Замість хатинок – поле, а замість господарських будівель – хащі. І так уже десятки років. Мешканці села, що поруч кажуть: колись у Павуках вирувало життя.

«Хати попадали і зникли. Стільки років пройшло. Ніхто це не підтримував. Мій дідо, як був живий,  розповідав, що колись у це село ходили колядувати. Це все було дуже гарно», – розповідає про вимерле село мешканка сусідньої Великої Горожанки Андріана.

Старожили пригадують: чимало сімей у Павуках мали господарку. Проте з часом багато хто виїхав у міста, а багато старших жителів уже померли. Зрештою у самій Великій Горожанці, попри велику кількість хат, мешканці залишилося не багато.

«Отак піти селом, то всі хати стоять, а жителів нема. Нема людей. Молоді вже не хочуть тут жити, а старі – вимирають», – говорить 77-річна мешканка села Великої Горожанки Дарія.

Вимирання села – тенденція, яку не спинити

Проблема і України, і Європи

Вимирання села – проблема, яка характерна не лише для України, а й для всієї Європи.

«За підрахунками футурологів, через 50 років  80% мешканців світу проживатимуть у великих містах. Занепадатимуть не лише сільські населені пункти, а й також містечка та міста, які не зможуть себе знайти в глобальному вимірі, економічному розподілі», – коментує ситуації із вимиранням українських сіл начальник управління регіонального розвитку департаменту економічних політики Львівської облдержадміністрації Вадим Табакера.

Зараз на Львівщині є 1850 сіл. З них 500 мають населення менш ніж 200 осіб. А у майже 1200 сільських населених пунктів проживають менше 500 мешканців. У невеликих селах загалом живуть 260 тисяч мешканців області.

«Значною мірою це пов’язано із тим, що зникає потреба праці саме тих людей, які проживають у сільській місцевості. Доповнюється це відсутністю або зникненням певної інфраструктури. За статистикою, у 2001 році поза межами села працювало тільки 27% мешканців. А сьогодні це вже 70%»», – каже економіст Ігор Лисий.

За дослідженнями, Львівщина до 2030 року  населення Львівщини із 2,5 млн осіб скоротиться до 2,4 мільйонів.

«Кількість мешканців зменшиться на 100 тисяч. А це, для порівняння, майже вся Стрийська громада», – коментує начальник управління регіонального розвитку департаменту економічних політики Львівської облдержадміністрації Вадим Табакера.

«Молоді люди, які народилися у селі, будуть залишати його, якщо не розуміють перспектив із зайнятості, високої заробітної плати. Очевидно, молодь шукатиме кращого життя», – прогнозує економіст Ігор Лисий.

Експерти впевнені: тенденція незворотня. Сповільнити її може лише адміністративно-територіальна реформа. Але загальний наслідок очевидний – сіл ставатиме менше, а люди все більше будуть виїжджати до великих міст, які у свою чергу перетворюватимуться на величезні агломерації.

Юлія Бундз, “Підсумки. Наживо” (щоп’ятниці о 19:00 на NTA)

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.