На зламі XIX – XX століть західні передмістя Львова – Кастелівка, Байки, Францівка творили собою окремий львівський світ, де поступ цивілізації наштовхувався на справжнісіньку сільську ідилію …
Влучно це помічає відомий дослідник Львова І. Мельник у своїй праці про Новий Світ :
” … Наймолодше покоління, коли підросте й посуне електричним трамваєм аж до Кульпарківських оболоней навіть, може, не здогадається, що ще небагато десятків років тому була тут справді сільська ідилія, з низькими хатинками, часто покритими солом’яною стріхою, з плотами з густих кущів.
Від впливів цивілізації охороняли Байки, як природну фортецю, з одного боку – Вулецькі стави і обширні мочарі, з іншого – Городоцький цвинтар ; від тилу – болотисті Кульпарківські луки, “де чорт казав добраніч”, а від сторони Марії Магдалини – обширний і неприступний фільварок Домініканців …”
Саме тут, у серці Нового Світу, в районі сучасних вулиць Мельника, Коновальця та Гіпсової, на поч. XX ст. формується цілий мікросвіт – дільниця Франців.
Від кінця XIX ст. ця родина підприємців практично монополізувала ринок гіпсу та інших буівельних матеріалів у Львові. Зокрема сім’я виступила основним концесіонером забудови зазначеної дільниці, оскільки тут, в районі нин. Алтайських озер, знаходилась основна фабрика з виробництва гіпсу цієї родини.
Чимало залишилось згадок про тогочасний успіх сімейства, насамперед – вулиці Коновальця та Гіпсова, розкішна вілла Юзефи Франц на розі вул. Мельника і Коновальця, але про деякі згадки, пов’язані із Францами, більшість львів’ян навіть не чула …
Окрім згаданої фабрики, на сучасній вулиці Коновальця, Франци володіли віллою Юзефи та маєтком, що мав назву всієї дільниці – ” Францувка ”
У 1907 померла Юзефа Франц, того ж року вулицею Листопаду пролягла трамвайна лінія ,тоді ж була побудована неіснуюча вже вілла “ Францувка ”, на вул. 29 Листопада ( суч. вул. Коновальця ) на розі з нин. вул Гординських. За будинком була територія, де знаходилася і фабрика . Кінцева зупинка була якраз близько вілли Францев.
Зводив віллу М. Макович, архітектор і скульптор українського походження, відомий зокрема тим, що 1898 року, будучи ” Курковим королем “, планував встановити у парку біля будинку Куркового товариства монумент Т . Шевченку, згідно традиції братства про виконання бажання переможця, однак – не судилося …
З плином часу згасає і рід колись могутніх Франців … Наступні згадки про прекрасну віллу – роки II Світової – тут було розміщено відділ т.з. комісії Твардовського – Літвінова, що займався переміщенням фольксдойчей заходу України до Райху …
Будинок сильно постраждав в у 1944 році, руїни, що горіли спромоглис простояти до початку 1960 – рр. після чого були розібрані …
Джерело: Фотографії старого Львова
Підтримайте проект на Patreon