Усе, що треба знати про ID-картку. Міграційна служба відповіла на найпопулярніші запитання львів’ян

Впровадження в Україні ID-картки, як нового виду документа, й досі є багато в чому незрозумілим явищем.

Львівська міграційна служба дала відповіді на найпоширеніші питання львів′ян, пише Твоє місто.

1. Що таке ID-картка і яку інформацію вона містить?

Це документ, що замінить паперовий паспорт, аби полегшити вам спілкування з державними органами та не збирати всілякі довідки для отримання послуг. Це станеться не завтра. Але саме так поступово, без ажіотажу Україна переходить до електронної системи урядування, прийнятої у багатьох державах світу.

Візуально ID-картка –  це пластиковий документ розміром 8,56 см на 5,4 см, де про особу міститься і візуальна інформація, і така, що її можна прочитати лише на електронному носії.

Візуально на самій картці можна буде побачити:

– Назву держави;

– Назву документа;

– Прізвище та ім′я українською мовою та латинською транслітерацією, по батькові – лише українською. Причому написання латинкою ви можете проконтролювати і узгодити його із уже наявними документами. Наприклад, з  посвідченням водія; 

– Стать: чоловічу/жіночу;

– Громадянство;

– Дату народження;

– Унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

– Номер самого документа;

– Дату видачі та закінчення строку його дії;

– Найменування та код установи, що його видала;

– Номер платника податків (ідентифікаційний код);

– Місце народження;

– Оцифроване зображення обличчя;

– Оцифрований підпис особи.

На електронний носій ID-картки буде внесено все те саме, що й візуально можна побачити на картці, проте додаватиметься змінна інформація.

2. Чи потрібно буде кожного разу змінювати паспорт, якщо необхідно вносити додаткову інформацію?

Ні. Саме для цього законодавець передбачив поняття «змінна інформація». Це відбиття тих подій, що стаються у вашому житті, і не є сталими. До змінної інформації належить реєстрація місця проживання, сімейний стан та відомості про дітей. Усі ці зміни – переїзд у нове житло, чи інше місто України, одруження чи розірвання шлюбу, народження дітей – будуть в хронологічному порядку додаватись на електронний носій без потреби заміни документа.

Для цього необхідно буде у передбачений законодавством термін, звернутись у зручний для вас міграційний підрозділ або Центр надання адміністративних послуг і зміни внесуть на електронний носій.

За місцем реєстрації виготовити ID-картку буде потрібно лише один раз. Після цього ви зможете вносити в неї змінну інформацію, чи проводити заміну цього документа у будь-якому міграційному підрозділі чи ЦНАПі України, не залежно від місця проживання.

Якщо ви виготовите паспорт громадянина для виїзду за кордон, то це теж буде показано на електронному носії.

У електронному носії буде і ваш електронний підпис, що дасть можливість отримувати послуги дистанційно.

Наголошуємо, що жодних інших біометричних даних, окрім оцифрованого зображення обличчя, підпису чи відбитку пальця на електронний носій вноситись не буде. Це не передбачено законодавцем.

3. Хто сьогодні може отримати таку картку, бо донедавна були якісь обмеження?

Справді, ID-картки спочатку видавали лише тим, хто отримував паспорти вперше. А згідно з новим законодавством, це молоді люди, яким виповнилось 14 років. В Україні перейняли саме таку практику, хоча спершу законодавець планував видавати паспорти з народження і змінювати їх кожні 4 роки. Однак, від цієї ідеї відмовились.

Перший паспорт, що виготовлений у 14 років має термін дії лише 4 роки. Це обмеження пов’язано з тим, що молода людина росте і її зовнішність істотно змінюється в цьому часовому проміжку. Наступний паспорт, що виготовлятимуть молоді люди вже у 18 років, буде чинним 10 років. Таким є термін дії усіх паспортів для дорослих. Через кожні 10 років їх треба буде міняти.

Чому на початках виготовляли лише перші паспорти? Бо держава уникає ситуації з невиправданим ажіотажем.

З 1го листопада 2018 року усі бажаючі громадянини України можуть замінити звичайний паспорт-книжечку на нову ID-картку.

4. Чи варто поспішати із заміною звичного паспорта на ID-картку?

Термінової потреби в заміні паспорта немає. Нещодавно до тих, хто отримує перший паспорт, долучили і категорію громадян, що проводять вклейку фотографій у зв’язку із досягненням певного віку, чи втратили паспорт. А ще тих, чий документ прийшов у непридатність. Ну, і звичайно ж тих, хто змінює прізвище у зв’язку із одруженням.

Державна міграційна служба передбачає, що протягом 4-х років в Україні пройде повна заміна паспортів на ID-картки. Ті паспорти, які зараз є на руках у більшості громадян є чинні і будуть чинні до тих пір, поки поступово не завершиться їх заміна на нову форму посвідчення особи.

5. Чому разом із ID-карткою видають виписку з реєстру про місце проживання?

Документи, що посвідчують зміну сімейного стану, чи народження дітей видаються органами юстиції і є у кожного на руках. Однак, інформація, щодо місця проживання, буде лише на електронному носії ID-картки. До тих пір, поки повноцінно не запрацює електронне урядування в країні, державна міграційна служба разом із ID-карткою безкоштовно видаватиме громадянам виписку про місце реєстрації проживання.

Це не означає, що ви її маєте носити разом із ID-карткою. Вона й без неї цілком чинна. Просто при потребі, ви зможете візуально підтвердити місце реєстрації, доки не всі державні інституції обладнанні приладами для зчитування електронної інформації. Це – тимчасово.

6. Чи потрібно для перетину кордону змінювати закордонний паспорт на ID-картку?

Жодним чином. ID-картка – це паспорт, що посвідчує особу в Україні і не дає права без іншого документа – паспорта громадянина для виїзду за кордон, перетинати межі держав. Так у всіх країнах світу. Можливо, упередження про те, що ID-картка – це замінник закордонного, виникла через те, що в зоні ЄС для перетину кордону в межах співдружності такого роду документів достатньо, але всі громадяни і ЄС, і Америки мають закордонні паспорти.

І при перетині кордонів з іншими державами їм, як і нам, теж у закордонні паспорти-книжечки ставиться відмітка. Перебування іноземця в будь-якій державі світу є обмежене. І це контролюється саме такою відміткою.

Тож усі виготовлені українцями закордонні паспорти є чинними до закінчення терміну їх дії, а впровадження ID-карток це ніяк не змінює. ID-картка – окремо, закордонний паспорт – окремо.

7. Для чого впроваджуються ID-картки?

Перехід на такий вид документа у всіх державах світу проводився для запровадження електронного урядування. Про це ми вже говорили. Коли критична маса ID-карток буде значною, усі державні інституції будуть забезпечені обладнанням для зчитування інформації з електронних носіїв. Саме таким шляхом йшли інші держави, де введено такий документ.

Окрім електронного урядування і наявності в ID-картці електронного підпису особи, що дозволить дистанційно отримувати послуги, впровадження таких карток є рекомендацією Єврокомісії та обов’язковим кроком для надання Україні безвізового режиму з ЄС.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.