Уповноважена з прав людини відреагувала на скандальне телешоу «Інтера» із 12-річною породіллею

Уповноважена з прав людини Валерія Лутковська звернулася до Національної ради з питань телебачення та радіомовлення з вимогою провести перевірку через ймовірне порушення прав дитини телеканалом «Інтер». Підставою для звернення стала програма «Стосується кожного», героїнею якої була Тетяна Лучишин – 12-річна породілля з Борислава Львівської області.

На думку Уповноваженої з прав людини, «Інтер» порушив права малолітньої матері

На думку Уповноваженої з прав людини, «Інтер» порушив права малолітньої матері

Про це повідомила представниця Уповноваженої з питань дотримання прав дитини, недискримінації та гендерної рівності Аксана Філіпішина, пише zaxid.net

За словами представниці омбудсмена, під час програми були порушені права неповнолітньої,зокрема, Конвенції ООН про права дитини та Закону України «Про охорону дитинства».

«Кримінальний процесуальний кодекс у рамках кримінальних проваджень, де потерпілою є дитина, чітко ставить межі, яким чином має відбуватися допит: в окремому приміщенні, у присутності психолога і законних представників. Тут був законний представник – мама, проте… Як правило, у випадку сексуальних злочинів допити відбуваються в так званих «зелених кімнатах», коли малолітня дитина перебуває в кімнаті з психологом, а слідчий, прокурор, адвокат і батьки перебувають за межами кімнати. Натомість у студії відбувся допит дитини в присутності багатьох людей, на загал усієї країни. Дитина була явно в дуже стресовому стані: дівчинка плакала, вона замкнулася», – наголосила Аксана Філіпішина.

Вона також зазначила, що омбудсвумен у листі до Нацради звернула увагу на поведінка журналіста Андрія Данилевича, який допустив допит малолітньої дитини в ефірі.

«Він у межах ефіру ставив дитині запитання, які зазвичай ставить слідчий: хто це робив, скільки разів робив, у якій обстановці, наодинці чи хтось був удома, а ти кричала чи не кричала, а ти кликала на допомогу чи ні, а скільки разів це відбувалося?.. Це є неприпустимими речами», – повідомила представниця Уповноваженого з прав людини.

Ведучий Андрій Данилевич

Ведучий Андрій Данилевич

Також, на думку Аксани Філіпішиної, мати, як законний представник 12-річної породіллі, діяла всупереч законним інтересам дитини, дозволивши провести такий допит у студії.

«Ми попросили «Інтер», зокрема, надати нам інформацію про те, чи давала мати дитини письмову згоду. А також – вжити заходів для того, щоб у майбутньому не повторювалися подібні ситуації та в ефір не виходили подібні програми», – повідомила вона.

«Я не виключаю (це ще не вирішене питання, ми ще його вивчаємо) можливого позову до телеканалу «Інтер» з боку Уповноваженого в інтересах цієї дитини про захист її честі й гідності, оскільки законний представник, на наш погляд, діяв усупереч інтересам дитини», – додала Аксана Філіпішина.

Зазначається, що схожа історія зі скандальним висвітленням непростої тематики трапилася близько двох років тому на телеканалі СТБ, де у випуску ток-шоу «Один за всіх» 14-річна та 10-річна сестри розповіли подробиці розбещення своїм батьком. Тоді на порушення телеканалом прав дітей після скарг громадськості звернула увагу Національна рада з питань телебачення і радіомовлення. Але на перший раз Нацрада пожаліла СТБ і не стала давати йому попередження, а натомість почала постійно моніторити контент каналу. Зрештою, за результатами цих моніторингів і перевірок, СТБ за показ шкідливого для дітей контенту отримав попередження і штраф у розмірі 1,6 млн грн, який нині оскаржує в суді.

Також після цього провідні телемовники України, а також регіональні компанії підписали акт узгодження «Захист дитини, яка зазнала сексуального насильства, при залученні до медіа-виробництва». У ньому погодили спільні правила висвітлення теми сексуального насильства над дітьми. Однак, телеканал «Інтер» до цієї угоди донині не долучився.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.