У Жовківському замку віднайшли сонячний годинник часів короля Яна III Собеського

На фасаді Жовківського замку під час реставрації одного з корпусів віднайшли сонячний годинник. Він датується 80-ми роками XVII ст. і його, ймовірно, спроектував особистий математик короля Речі Посполитої Яна III Собеського, який мав у Жовкві резиденцію.

Про це ZAXID.NET розповів науковий співробітник Державного історико-архітектурного заповідника у м. Жовкві Руслан Звір.

Це є сонячний денний годинник, що розрахований на шість годин. Позначки на ньому є від шостої до 12 години. Він був розташований на рівні другого поверху колишнього кухонного корпусу замку, виходив на внутрішній двір і проглядався з усіх сторін замку.

«Цей годинник, швидше за все, був запроектований особистим математиком Яна III Собеського Адамом Коханським. Він був математиком, фізиком, інструктором механічних годинників і вчителем сина Собеського Якуба. Є припущення, що проживаючи тут він спроектував цей годинник, зробив необхідні розрахунки, обміри, креслення. Пізніше під час перебудови кухонного корпусу у 80-х роках XVII століття, коли його розширяли, годинник намалювали по свіжому шарі штукатурки», – розповів ZAXID.NET Руслан Звір.

Годинник величиною приблизно 2 м на 1,5 м збережений не повністю. Лівий нижній кут його втрачений ще десь за радянських часів, кажуть історики.

Колись у Жовківському замку було два годинники. Один з них був на головній в’їзній вежі, але він втрачений під час Першої світової війни.

Годинник працював півдня, а по обіді мешканці замку орієнтувалися за іншим годинником, який до наших часів не зберігся (фото ДІАЗ)

Годинник працював півдня, а по обіді мешканці замку орієнтувалися за іншим годинником, який до наших часів не зберігся (фото ДІАЗ)

Другий, віднайдений, заповідник планує відновити: законсервувати збережену частину, а втрачену відновити.

«Це унікальна річ. Годинник датується 80-ми роками XVII століття. Збережений у такому стані і з тих часів – це рідкісні випадки. Ми хочемо його зберегти», – запевнив Руслан Звір.

Нагадаємо, зараз у Жовківському замку триває реконструкціянайзруйнованішого його корпусу – кухонного. На протиаварійні роботи виділили 9 млн грн. Також археологи зараз досліджують замкові мури.

Жовківський замок – пам’ятка архітектури епохи Ренесансу, збудований у 1594 році. Із XVII ст. був резиденцією короля Речі Посполитої Яна ІІІ Собеського. Це був час найбільшої розбудови міста, розвитку і процвітання.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.