Неділя, 22 грудня

Історія львівської вулички, яка має багато назв

Гуляючи галасливими вуличками нашого мальовничого міста, можна зустріти чимало дивацтв. Редакція сайту lviv-future у цьому матеріалі розкаже про історію однієї з найцікавіших вуличок Львова – вулиці, яка має багато назв.

Історія вулички з великою кількістю назв

Вулиця з багатьма назвами розташувалася в самому історичному серці нашого міста, на перетині вулиці Братів Рогатинців та Валової, у межах Старого міста. До цієї вулиці не приписують жодного з будинків, що тут розташувалися, – всі належать до сусідніх вулиць. Тож, відповідно, ніхто і не живе тут – всіх мешканців забудови на вулиці зареєстровано на вулиці Братів Рогатинців та вулиці Валовій.

Історія цієї вулички у Львові бере свій початок з кінця вісімнадцятого століття. Тоді з назвами вулиці не було жодної плутанини – її називали Бернардинською вищою та Бернардинською поперечною. Таку назву ця вулиця отримала ще в 1871-му році.

Наступною була назва Валова бічна – таку назву вулиця отримала у 1946-му році. Вже в дев’яностих роках минулого століття вулиця отримала свою сучасну назву, і тільки в 2000-х роках вулиця прославилася своїми багатьма назвами.

Вулиця Чапліна, Тарковського, Фелліні чи Бергмана: яку насправді назву носить львівська вуличка з багатьма табличками?

Завітаючи на цю вуличку, ви будете в справжньому ступорі, адже тим, хто не знає точно, невідомо, як насправді називається ця вулиця. Тут висять чимало табличок, згідно з якими, це – вулиця Чапліна, Фелліні, Тарковського, Бергмана, Іллєнка, Параджанова, Трюффо… Причому, це не народні назви і навіть не умовні назви, а реальні назви-таблиці. Всі ці таблиці прикріплені одна поверх іншої на стіні бічного будинку вулиці.

Насправді ж вулиця, згідно з документами, з 1993-го року називається Архівною. Така назва вулиці вибрана невипадково – справа в тому, що Архівна вулиця пов’язана з Львівський обласним архівом, який розташувався в управлінській частині будинку Бернардинського монастиря (або ж – церкви святого Андрія).

Проте всі перелічені вище назви вулиці потрапили на ці таблички невипадково. Справа в тому, що Львів – не просто давнє історичне місто, а ще й культурне та мистецьке місто, де, починаючи з 2006-го року, почали щорічно проводити міжнародний фестиваль незалежного кіно “КіноЛев”.

Одна з родзинок цього кінофестивалю – це щорічний традиційний вибір почесного патрона. Згідно з традиціями, це має бути відомий кінорежисер, який свого часу вклав значну лепту у розвиток світового кінематографу. Так і повелося – щорічно проводять кінофестиваль і щорічно стіни бічного будинку вулиці Архівної поповнюються новими табличками.

До речі, цікавий момент: спробуйте у водія львівського таксі попросити завезти вас на вулицю Чапліна чи на вулицю Фелліні. Цікаво, чи зрозуміє водій, куди вас потрібно завезти?


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.