п`ятниця, 22 листопада

У Львові запрацював перший завод з переробки «небезпечного сміття»

Учора поблизу Львова офіційно запустили лінію з переробки люмінесцентних ламп. Її відкрили за грантові кошти Європейського Союзу. На сьогодні в Україна це єдине підприємство, яке може вилучати ртуть і переводити її у рідкий стан.

Як інформує репортер ZIK-Стрім Юрій Мартинович, оглянути лінію сьогодні приїхав міністр екології та природних ресурсів Остап Семерак.

Цех з переробки люмінесцентних ламп розташований у селі Муроване, що на виїзді зі Львова. Він належить міському комунальному підприємству «Зелений Львів». Кошти на відкриття лінії місто отримало як грант від Європейського Союзу.

«Два роки ми реалізовували цей грант, вартість проекту 1,3 млн євро. 11% дофінансував Львів, 89 % – це кошти Євросоюзу, безповоротна допомога. В рамках цього гранту ми закупили шведську лінії фірми МRТ System International з переробки ртутних ламп і в жовтні 2015 року ми її ввели в експлуатацію», – розповів Андрій Галушка, керівник управління екології та благоустрою ЛМР.

Майже рік лінія працювала в тестовому режимі, оскільки в Україні не було ліцензійних умов для видачі ліцензій у сфері поводження з небезпечними відходами. За цей час на лінії переробили понад 8 тисяч ламп, які зібрали у мешканців Львова. До слова, двічі на тиждень в різних районах міста їздять екобуси, які безкоштовно приймають у громадян відпрацьовані елементи.

У серпні 2016 Кабмін таки затвердив умови, і наприкінці жовтня львівське підприємство отримало ліцензію. Це дає право переробляти люмінесцентні лампи та ртутні термометри від підприємств з усією України. За переробку однієї трубчастої лампи цех братиме 6,6 грн, компактної лампочки – 4,6 грн та 4,2 грн за один термометр.

Обладнання переробляє люмінесцентні лампи термічним способом – перетворюючи пари ртуті у рідкий стан. Зібрану рідку ртуть передаватимуть для подальшого використання на промислових підприємствах. Відходи, які накопичуватимуться в процесі переробки – алюміній, фарфор та скло також віддаватимуть на вторинне використання.

За восьмигодинний роблячи день, працюючи з потужністю 200 ламп на годину, цех здатний переробити майже 8 тисяч небезпечних елементів.

«Це перший приклад, коли раніше штучно заблокована і зарегульована система поводження з небезпечними відходами розв’язується. Кабінет Міністрів та міністерство природи за останні декілька місяців підійшли дуже системно до вирішення цієї застарілої проблеми, були прийняті нові ліцензійні умови поводження з відходами, що розблоковує законсервовану неконкурентну ситуацію, яка склалася в Україні», – зазначив міністр.

Він додав, що раніше в Україні ліцензії на переробку люмінесцентних ламп мали два підприємства. Одному з них після перевірки міністерство скасувало ліцензію через те, що виробнича база не відповідала вимогам. Інше, розташоване у Київській області, нині на стадії перевірки. За словами Семерака, якщо воно виправить недоліки, працюватиме далі. Але його потужності та обладнання значно поступаються львівському. Загалом, щоб справитися з відходами усієї України, а це 500 кг ртуті, необхідні 10 таких підприємств.

zik.ua


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: