п`ятниця, 29 березня

У Львові хочуть здійснити мрію Йосифа Сліпого – відродити простір історичного храму в центрі міста

Церква Святого Духа, що на вул. Коперніка, 36, відтепер матиме свого керівника. Сьогодні, 13 липня, декретом Митрополита Львівського Ігоря, адміністратором парафії призначили отця Павла Дроздяка. Про це Тvoemisto.tv розповів капелан Львівської міської ради, сотрудник Собору Святого Юра, а тепер ще й адміністратор Святодухівської церкви отець Павло Дроздяк.

Фото: о.Павло ДроздякФОТО: О.ПАВЛО ДРОЗДЯК

«Ця місія для мене дуже важлива, адже вона історична. Раніше тут був Храм Святого Духа, але в час війни, у 1939 році, його зруйнували бомбою. Частину творів мистецтва вдалося зберегти і вони зараз знаходяться в Національному музеї. Відновити храм дуже хотів ректор семінарії Святого Духа, а згодом митрополит і кардинал Йосиф Сліпий. Це була його остання мрія. Відомо, що був навіть організований конкурс, створили кілька проєктів, але прихід совєтів, ліквідація церкви, заслання Патріарха перекреслили всі плани. Це лише залишилось у мріях. Він казав: «Великого бажайте», тож зараз маю гарну нагоду відтворити цей простір», – каже отець Павло Дроздяк.

Наразі територія довкола церкви огороджена дерев’яним парканом та занедбана. Тому, як розповів священник, у планах не лише впорядкувати територію та навести благоустрій, а й створити простір пам’яті усього національно-патріотичного духу та мистецький простір. Щоб разом співіснувати, саме зараз ведуть перемовини із географічним факультетом ЛНУ та школою, що поруч.

«Для мене важливо, щоб цей простір також був пам’ְяткою про народження та зустріч слова, пам’ֹяткою про перший україномовний альманах. Крок за кроком будемо втілювати все задумане», – додав отець.

Оскільки у дзвіниці Русалки Дністрової є невелика каплиця, яка була періодично діючою, тут уже найближчим часом отець Павло Дроздяк хоче відновити моління.

«Декрет я отримав лише сьогодні. Маю ще пройти канонічну процедуру – передачу парафії. Після того, як усе пройду, зможу говорити про плани та ідеї трохи більше. Плануємо у каплиці відновити моління, далі здійснювати Богослужіння. Сподіваюся, що це буде в межах одного-двох тижнів», – додав отець Павло Дроздяк.

Довідково

Церква Святого Духа – зруйнований храм у Львові. На місці церкви існував монастир домініканок і костел святої Катерини Сієнської. Монастир було закладено у 1627 р. на Галицькому передмісті при Сокільницькій дорозі. 1729 р. коштом княгині Теофілі Вишнівецької з Лещинських, дружини Януша Антонія Вишневецького, спорудили костел та жіночий монастир римо-католицького ордену домініканок. Фундаторка потім стала тут черницею. Будова тривала до 1750-х років. Тоді за проєктом Мартина Урбаніка збудували барокову дзвіницю.

Під час реформ австрійського уряду у 1783 р. монастир домініканок закрили, а діяльність самого ордену скасували. Монастирські споруди передали в користування греко-католицькій громаді міста, де згодом відкрили духовну семінарію. Костел був переосвячений на церкву Святого Духа.

Головний вхід до храму був з боку теперішньої вулиці Коперника. Церква мала вежу в стилі бароко. Наприкінці XIX ст. домініканський монастир перебудували, але храм залишили без змін, лише встановили іконостас, крилоси та казальницю. У церкві Святого Духа були пам’ятки з Манявського Скиту.

Перед початком другої світової війни на прохання Йосифа Сліпого академічну каплицю храму в традиціях української іконографії розмалював Петро Холодний. 15 вересня 1939 р. церкву Святого Духа разом з бібліотекою Богословської академії, а також з Богословським Науковим Товариством зруйнувала німецька бомба під час бомбардування міста. Будинок відновили, проте церква так і залишилась у проекті, який 1942 р. розробив архітектор Євген Нагірний.

У середині 1980-х років тут провели трасування церкви та прилеглих до неї будівель. У лютому 2002 р. цей об’єкт занесли до Державної програми відтворення пам’яток України.

Зараз церква Святого Духу перебуває у жахливому стані. Ділянка обгороджена парканом, а сама територія закидана сміттям.

Ольга Шведа

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.
ТЕГИ: