Вівторок, 21 травня

Тустань – фортеця у Карпатах, де можна доторкнутись до історії

Серед карпатських гір, поміж Уричем та Східницею, височіє прадавня середньовічна фортеця “Тустань”, яка, за переказами, побудована ще в 12 столітті 

Джерело: Еспресо.Захід.

Скелі посеред Карпат, які утворилися 25 млн років тому, створили мальовничий комплекс неповторних форм і витворів. На цьому місці спорудили фортецю Тустань, подібної до якої немає більше ні в одній країні Європи.                                                                  

Трохи історії

Комплекс мав оборонну мету і слугував у цьому регіоні Карпат прикордонним центром між Карпатами, Галичиною і Західною Європою. За переказами, існував з 9 до 16 століття. Через цю місцевість проходив торговий шлях, яким купці возили сіль. Тут збирали соляне мито і мито за прогін худоби.

Дорога пролягала з Дрогобича через теперішнє село Тустановичі, потім через Тустань і село Підгородці, яке було передмістям фортеці. Тоді між долинами річок Стрий та Опір виходив до карпатських перевалів. Звідти шлях ішов до країн Західної Європи.

Головний дослідник Тустані Михайло Рожко зазначає, що фортеця будувалася в декілька етапів, постійно збільшувалась у висоті. У період найбільшого розквіту вона охоплювала всі можливі галереї та тераси від підніжжя до вершини. Висота суцільної забудови у внутрішньому дворику сягала п’яти поверхів, кожен висотою у 3,5-4 м. Для забезпечення водою під час облоги фортеця мала криницю (35 м завглибшки) та дві цистерни. До сьогодні збереглися рештки кам’яної стіни. 

Фото: tustan.ua

Походження назви

Назва Тустань має давнє слов’янське походження і походить від імені власника або засновника поселення чи місцевості. Ім’я Тустан має значення “сильний, міцний, відважний, завзятий”. А от народна етимологія, яку зафіксував ще польський історик Станіслав Сарницький у 1585 р., пояснювала назву від словосполучення “тут стати”.

Існує ще одне припущення про запозичення германських відповідників з праслов’янської мови, в якій праслов’янське tynъ пов’язане з tyti – “густо рости” і первісно означало “густі зарості”. 

Фото: tustan.ua

Що зараз 

Якщо скелі із залишками фортеці вас вразили, але все ще хочеться дізнатись деталі, то усі скарби, які там знаходили археологи під час розкопок, представлені в мультимедійному музеї Тустані. Тут є оригінали і копії найцікавіших археологічних знахідок, що були виявлені під час експедицій. Особливим артефактом є щиток персня 14 століття з гравійованим малюнком птаха. Ще є представлені готичні кахлі, фрагменти яких знайдено під час розкопок. 

Музей відкрили ще у 1997 році, а до його 20-річчя створено нову сучасну виставку з мультимедійними засобами та макетами. Працює музей щодня – з листопада до березня з 09:30 до 17:00, з квітня до жовтня з 10:00 до 18:00.

Зазначимо, для туристів декілька років тому було створено мобільний застосунок, через який можна ознайомитись зі старовинною оборонною спорудою. 

Фото: tustan.ua

Вартість екскурсії територією заповідника:

Дорослий квиток – 85 грн

Пільговий квиток (для дітей, студентів та пенсіонерів за наявності підтверджуючих документів) – 45 грн

На безплатне відвідування мають право: діти дошкільного віку; вихованці дитячих будинків та інтернатів; люди з інвалідністю І та ІІ групи, люди з інвалідністю з дитинства; учасники та ветерани Другої світової війни, учасники бойових дій; учасники АТО, операції об’єднаних сил (ООС).

Для груп до 10 осіб повна вартість – 200 грн, пільгова – 100 грн;

від 11 до 20 осіб повна вартість – 300 грн, пільгова – 150 грн

21-40 осіб – повна вартість – 500 грн, пільгова – 250 грн

понад 40 осіб – повна вартість – 600 грн, пільгова – 300 грн).

Розташований історико-культурний заповідник “Тустань” майже за 100 кілометрів від Львова. Їхати потрібно в напрямку Сколе або на Східницю.

Окрім того, в заповіднику проводять один із найпотужніших фестивалів середньовічної культури “Ту Стань!”. Це справжнє дійство, що на три дні абсолютно стирає часові межі, занурюючи присутніх в атмосферу середньовіччя. Тут передбачені танці і співи, лицарські бої та справжнісінький нічний штурм фортеці, ремесла і смачна кухня, духовна територія, воркшопи для дітей і цікаві екскурсії. 

Фото: tustan.ua

Цікаві факти

Найстаріша документальна згадка про Тустань міститься в буллі папи римського Боніфація IX від 15 травня 1390 р. У ній ідеться про передачу Владиславом Опольським міста Рогатина, замків в Олеську та Тустані, з округами, хуторами, майном і всіма угіддями, а також десятини солі у Дрогобичі та Жидачеві для новозаснованої Галицької католицької дієцезії.

Тустань існувала включно до 16 ст., підтверджують матеріали археологічних досліджень та документи: остання відома письмова згадка про фортецю датована 1565 р. Вона подана у Люстрації Дрогобицької соляної жупи. Там вказується: “…у Тустані беруть мито від купців, котрі йдуть горами, минаючи Дрогобич. Оренда мита… чинить 14 злотих”.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.