Вівторок, 21 травня

Теодор Торосевич — засновник львівських курортів

Львівський фармацевт Теодор Торосевич дослідив та описав склад усіх термальних вод майже усіх курортів Галичини.

ІА Дивись.info підготувала цікаві факти про життя відомого хіміка.

6 вересня 1789 року у Станіславові (ред. — Івано-Франківськ) у польсько-вірменській родині народився Теодор Торосевич. Про дитинство майбутнього дослідника відомо мало, 1805 року він закінчив середню школу та в тому ж році переїхав до Львова.

1811 року хлопець вступив до Віденського університету на медично-хірургічне відділення. 1815 року його навччання завершилось та він знову ж повернувсяя до Львова, де вирішив відкрити приватну аптеку. Дозвіл на відкриття він отримав одразу, але через бюрократію аптека «Під імператором Титусом» відкрилась лише у 1819 році, на Личаківській, 3.

Найпотужніша лабораторія

Аптека стала дуже популярною серед містян, але основним її призначенням була потужна лабораторія, в якій проводились хімічні аналізи з бальнеології, броматологіі, токсикології, фармакогнозії, хімічної технології, аналітичної і фізіологічних хімії. Головною метою діяльності цієї лабораторії було насамперед дослідження мінеральних вод по всій Галичині — починаючи з Кракова і закінчуючи Гуцульщиною та Буковиною.

Фармацевтична діяльність Торосевича зумовила також пошук незвичного використання різних натуральних продуктів: кореня дині, одержання крохмалю з моркви і стебел картоплі, застосування пеларгонії польової для лікування ран, «нанесених зміями», коклюшу, кашлю, «хвороби грудини».

Наукові роботи Торосевича, присвячені розфасовці та зберіганню препаратів в  скляних посудинах, мали велике значення для розвитку промислового  виробництва ліків. Окрім цього Торосевич став першим у світі використовувати кольорове скло у аптеках, для кращого зберігання ліків.

Нафтуся

Велика заслуга вченого в дослідженні цілющих джерел у Івоничах (ред. — Польща), де в ХІХ ст. було засновано бальнеологічний курорт, а також Шклі, Косові, Немирові. Зовсім незнані до цього часу села ставали відомими на цілу Європу своїми цілющими джерелами. Особливу увагу Торосевич приділяв вивченню хіміко-фізіологічних властивостей мінеральних вод Трускавеця.

У 1836 році Торосевич вперше опублікував результати своїх досліджень трускавецьких мінеральних джерел, вагоме місце серед яких займала нафтова вода. Учений лагідно назвав її «Нафтуся».

byuvet-truskavets
Бювет “Нафтуся”. Трускавець

В праці над виявленням лікувальних властивостей вод Трускавця, йому допомагав брат і лікар Юзеф Торосевич, який водночас прославився як великий благодійник. Результатом досліджень цілющих мінеральних вод стала монографія «Мінеральні води в Галичині і Буковині», видана 1849 року у Львові.

Імператор Франц-Йосиф нагородив його Золотим хрестом за заслуги з короною. 25 квітня 1869 року Аптекарське Товариство Галичини у Львові організувало святкування п’ятдесятиріччя створення аптеки «Під римським імператором Титом». Заслуги Toросевича у розвитку аптек у Львові, у вивчення мінеральних вод Галичини та інші його наукові роботи також оцінили Комітет фармацевтів Львова, вчені Львівського університету, представники уряду, керівники медичних установ Львова і Галичини.

Теодор Торосевич дожив до глибокої старості і помер 2 березня 1876 року у Львові. Похований на Личаківському цвинтарі.

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.