Вівторок, 3 грудня

Святоюрські митрополичі сади – забута окраса міста

Територія комплексу собору Святого Юрія у Львові є, безумовно, місцем визначним та унікальним. Проте, сьогодні, більшість з нас забуває, що поряд із основними пам’ятками – собором та резиденцією митрополитів, поволі йдуть у забуття ровесники храму, невід’ємні складові комплексу, наприклад, унікальні сади святоюрської гори…

План впорядкування митрополичих садів Клеменса Фесінгера, 1771 рік

Навколишня територія садів – була у початкових планах творця святоюрського комплексу архітектора Бернарда Меретина. Заплановано було не тільки саму споруду собору, але й його інтер’єри, декор та навколишню територію садів, як основну окрасу місцини.

Святоюрські сади на літографії Кароля Ауера. Друга третина XIX ст.

Вже у 1762-1771 роках, по смерті Меретина, було розбито перший декоративний сад на терасах гори, утриманих потужними підпірними стінами. Кожна з терас протрактована гафтованими квітковими партерами з витонченими візерунчастими заповненнями квадрів, лабіринтом,  боскетними кабінетами…

План регуляції садів. 1828 рік

Проект втілювався з урахуванням височини (321 м над рівнем моря), природнього ландшафту місцевості, потічка, що пересох у XIX сторіччі, тутешньої рослинності…

План реорганізації митрополичих садів. 1857 рік

План мав головну вісь, що об’єднувала ансамбль барокових садів при митрополичих палатах та кафедрального собору на Святоюрській горі. Вона починається від тераси вхідного порталу собору, орієнтованого зі сходу на захід і через величний відкритий “вестибюльний” простір соборної площі – курйоли, який можна оглянути, піднявшись на вхідну терасу парадними сходами, продовжується в східному напрямку до західного головного входу митрополичого палацу.

Святоюрський сад. 2015 рік

Здавна Святоюрська гора поросла буковим ліском, тут росли смереки, граби, ясени, та липи, це добре проглядається на старих світлинах. Упродовж трьох сторіч існування сад не раз змінював вигляд , з регулярного терасового саду він поступово ставав пейзажним…

Святоюрський сад. Фото 1912 року

Із початком XX сторіччя на цих схилах було розплановано та висаджено ще й фруктовий сад, що регулярно доглядався. У 1933 році сад було обнесено новою металевою огорожею.

Митрополичі сади Святого Юра.2015рік

По закінченні II Світової війни вигляд саду значно змінився через розташування тут радіопередаючих веж-глушилок, дві з яких було демонтовано у останні десятиріччя…

Сади Святого Юра. Фото 1920-х років

Євгеній ІПАТОВ Джерело


Підтримайте проект на Patreon

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.