Спогади перетину польсько-українського кордону у 1992 році (Відео)

Недавно в мережі ми натрапили на надзвичайно цікаве відео, зняте у 1992 на пункті пропуску Гребенне – Рава-Руська.

Саме у 1992 році відбулося відкриття Рава-Руської митниці. Вона була реконструйована та урочисто відкрита знову у 2008 році і є на даний час однією з найбільших митниць Західної України.

Пропонуємо нижче переглянути цей унікальний короткий відеосюжет у супроводі мелодії відомої пісні Tylko we Lwowie. Минуло майже 30 років, а світ вже далеко не той, а зовсім інший.

Відео належить сайту fotofilmpro.pl.

Рава-Руська — пункт пропуску через державний кордон України на кордоні з Польщею. Через пропускний пункт здійснюється два види контролю: автомобільний та залізничний.

Розташований у Львівській області, Жовківський район, поблизу міста Рава-Руська, на автошляху М09, із яким збігається Р40. З польського боку розташовані два пункти пропуску «Гребенне», Томашівський повіт Люблінського воєводства та «Верхрата», Любачівський повіт Підкарпатського воєводства.

У бік Гребенного здійснюється автомобільний та залізничний вид пропуску, статус пункту пропуску — міжнародний. Характер перевезень — пасажирський і вантажний для автомобільного, тільки вантажний для залізничного виду пропуску (пасажирський не функціонує з 2005 року).

У бік Верхрати здійснюється залізничний вид пропуску. Статус пункту пропуску — міжнародний. Характер перевезень — вантажний.

Окрім радіологічного, митного та прикордонного контролю, автомобільний пункт пропуску «Рава-Руська» може здійснювати фітосанітарний, ветеринарний, екологічний контроль, контроль Служби міжнародних автомобільних перевезень та за переміщенням культурних цінностей[1].

Залізничний пункт пропуску «Рава-Руська» здійснює лише радіологічний, митний та прикордонний контроль. Залізничний пункт пропуску ліквідований у 2003 році.

21 жовтня 2008 року відбулося урочисте відкриття одного з найбільших пунктів пропуску Європи — реконструйованого Міжнародного автомобільного пункту пропуску через державний кордон країни «Рава-Руська».

Розбудову інфраструктури, реконструкцію здійснено у рамках національної програми TACIS—2002 завдяки реалізації проекту міжнародної технічної допомоги Європейського союзу. Пункт важливий для України, має важливе значення для країн європейської спільноти, дозволить прискорити процедуру митного контролю та митного оформлення товарів, транспортних засобів та громадян, які перетинають кордон між ЄС та Україною. Пропускна спроможність пункту після реконструкції збільшилася майже вдвічі, зокрема, за добу матимуть змогу перетинати кордон понад 3,5 тисяч легковиків та 250 вантажних автомобілів.

У 2017 році повідомлялось, що прикордонний пункт пропуску між Польщею та Україною Гребенне-Рава-Руська отримає додаткову інфраструктуру для пішого і велосипедного контролю.

«Нам і українській стороні важливо не затримувати прикордонний рух, а зробити його більш рухливим, аби в’їзд був комфортним, хоча завжди він буде пов’язаний з проблемами, адже це зовнішній кордон ЄС і тут буде більш прискіпливий контроль. Однак ми хочемо, аби ці черги були якомога меншими», – сказав Люблінський воєвода Пшемислав Чарнек.

Директор Люблінської служби управління прикордонного контролю Здзіслав Швед зазначив, що зацікавлення у перетині кордону пішки або на велосипеді зростає, про що свідчить ситуація у переході Угринів-Долгобичів, де постійно збільшується велосипедно-пішохідний рух, який там запущено як пілотний проект.

«У Гребенному буде окрема будівля і чотири смуги для пішого і велосипедного контролю, що значно зменшить час очікування перетину ними кордону», – сказав він.

Розширення переходу планують реалізувати у 2018-2019 роках. Інвестиція коштуватиме 12 млн злотих, з яких 10,8 млн – це фінансування з програми Польща-Білорусь-Україна, а 1,2 млн – внесок з воєводського бюджету.

У 2016 році у пунктах пропуску в Люблінському воєводстві кордон перетнуло приблизно 15 млн осіб і це на 6,7% більше, ніж у 2015 році.

Додамо, що наразі піший перехід на кордоні з Польщею працює на пунктах пропуску «Угринів–Долгобичув» та «Шегині-Медика».

Джерело: Львів – місто натхнення

Новини від "То є Львів" в Telegram. Підписуйтесь на наш канал https://t.me/inlvivinua.